Nie tylko trening czyni mistrza... czyli o współpracy z Poradnią Rehabilitacyjną REH-MED Rafała Olczyka

W procesie treningowym oprócz talentu, pasji, ciężkiej pracy potrzebna jest odnowa i pomoc medyczna

Jestem trenerem w sekcji lekkiej atletyki KS Stal w Ostrowie Wlkp. Nie wypada się chwalić, ale wielu naszych zawodników plasuje się w absolutnej czołówce krajowej lekkoatletów. Julka Dutkiewicz w ciągu zaledwie jednego roku zdobyła 3 medale mistrzostw Polski w skoku wzwyż w tym ten najcenniejszy - złoty podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Ewa Rosiak zalicza się do czołówki seniorek w kraju w skoku w dal - jest kilkakrotną medalistką mistrzostw kraju. Przed dwoma miesiącami w gronie seniorek zajęła V m. w skoku w dal. Weronika Kowal posiada też wielkie sukcesy, w tym medal mistrzostw Polski w biegu na 400 m. przez płotki. Mógłbym tak długo wymieniać - bo lista medalistów kraju i województwa w ostatnich latach jest bardzo długa. Ale dlaczego o tym piszę? Żeby osiągać wysokie wyniki sportowe musi być spełnionych kilka warunków: trzeba mieć talent, wielką pasję do uprawiania sportu, być należycie trenowanym i sumiennie wykonywać zalecenia trenera oraz w miarę możliwości unikać kontuzji, a jeśli się przydarzą szybko się rehabilitować.

I właśnie o tym ostatnim elemencie chciałbym tutaj wspomnieć. W procesie treningowym możliwe są przeciążenia organizmu, urazy czy inne dolegliwości. Podstawowym elementem współpracy zawodnika z trenerem jest zaufanie i informacja o wszelkich, nawet czasami błahych dolegliwościach. Lepiej czegoś na krótki okres zaniechać i mówiąc kolokwialnie "odpuścić" niż doprowadzić do poważnej kontuzji. Ale niestety - nie wszystko da się przewidzieć i jeśli już coś poważniejszego się przydarzy - co robić? Oczywiście - CZAS - jest najlepszym lekarzem. Większość dolegliwości sama przechodzi, ale nie wszystkie!!! Dlatego bardzo ważna jest prawidłowa diagnoza. Doświadczony trener z reguły potrafi zakwalifikować daną dolegliwość do właściwej kategorii: od czasowego zmniejszenia obciążeń treningowych do udania się do specjalisty, celem profesjonalnego zdiagnozowania urazu. A to może zrobić tylko bardzo dobry lekarz lub rehabilitant. Prawidłowe funkcjonowanie na linii zawodnik - trener - medycyna sportowa są we współczesnym sporcie nieodzownym elementem procesu treningowego.

Jako trener zdaję sobie z tego doskonale sprawę i w tej dziedzinie nie eksperymentuję. A co to znaczy? W większości przypadków jakiś poważniejszych dolegliwości wysyłam swoich zawodników do Poradni Rehabilitacyjnej REH - MED pana Rafała Olczyka w Ostrowie przy ul. Śmigielskiego 10 c. Tam otrzymują profesjonalną pomoc w postaci diagnozy i skutecznego procesu rehabilitacyjnego przez różnego rodzaju oddziaływania jak np. masaże, działania laserem wysokoenergetycznym czy też falą uderzeniową. I właśnie - obecnie jedną z najlepszych metod leczenia urazów jest połączenie działania fali uderzeniowej z laserem wysokoenergetycznym. Oczywiście, jak wcześniej napisałem, organizm się sam rehabilituje i w większości przypadków po jakimś czasie dolegliwości same znikają ale... W sporcie i chyba nie tylko w sporcie CZAS jest czynnikiem dominującym. Skuteczna rehabilitacja może kilkukrotnie skrócić czas powrotu do zdrowia. Myślę, że każdy z nas woli normalnie funkcjonować, niż czekać aż się "samo zagoi". Dlatego też moich zawodników wysyłam do Pana Rafała Olczyka, gdyż zależy mi na czasie i wiem, iż po zabiegach w jego gabinecie szybko wrócą do pełnej sprawności fizycznej. Dlaczego napisałem ten artykuł? Bo jestem bardzo zadowolony ze współpracy z REH - MED pana Rafała Olczyka i w ten sposób pragnę jemu i jego rehabilitantom podziękować.

Dla zainteresowanych - zakres działalności REH-MED w linku: REH-MED

W zakładce "więcej" krótka fotorelacja

 


Julka Dutkiewicz z Rafałem Olczykiem i tajemniczym Nieznajomym...

diagnozowanie urazu

dalsze czynności terapeutyczne

działanie laserem

fajnie się leży...


działanie falą uderzeniową

przybysz z MARSA

Pozdrowienia od Julki

 
jdoc:include type=picjdoc:include type=pic