Sprawozdanie - sezon 2009

Sprawozdanie 2009 r.

Sprawozdanie z działalności sekcji lekkiej atletyki w roku 2009

Stadion tartanowy w Ostrowie !

Anna Bajko podwójną medalistką Mistrzostw Polski !          (artykuł)

            Mijający rok był przełomowym w historii ostrowskiej lekkiej atletyki, a to ze względu na modernizację stadionu, hali i siłowni. Spełniło się marzenie kliku pokoleń trenerów i zawodników o stadionie z bieżnią tartanową. I chociaż do pełnej realizacji zamierzeń kierownictwa sekcji droga jest jeszcze daleka, to faktem jest, iż od kilku miesięcy zawodnicy trenują w zdecydowanie lepszych warunkach niż to było poprzednio. Marzeniem kierownictwa sekcji byłoby wyposażenie obiektu w sprzęt i urządzenia umożliwiające przeprowadzanie zawodów lekkoatletycznych o randze nie tylko wojewódzkiej, ale i ogólnopolskiej. Wymarzony stadion nie może być tylko podziwianym obiektem, ale musi tętnić życiem. Muszą na nim przebywać sportowcy: trenować i brać udział w zawodach. Wtedy dopiero spełni swoją funkcję.

            Od wielu lat sekcja lekkoatletyczna odnosi duże sukcesy na arenach nie tylko wojewódzkich, ale i ogólnopolskich. W ostatnich 15 latach sportowcy z Ostrowa zdobyli ponad 70 medali mistrzostw kraju, byli reprezentantami Polski, uczestniczyli w mistrzostwach Europy a nawet Świata. Również w tym roku lekkoatleci Stali z powodzeniem uczestniczyli w imprezach mistrzowskich rangi mistrzostw województwa, makroregionu i kraju. Największe tryumfy święciła Anna Bajko, która wywalczyła w skoku w dal dwa medale mistrzostw Polski: brązowy w Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów oraz srebrny w "letnich" Mistrzostwach Polski Juniorów. Na początku roku w Spale rozegrane zostały Halowe Mistrzostwa Polski Juniorów. Ania, mimo że nie należała do faworytek konkursu skoku w dal, oddała sześć dobrych skoków i z wynikiem 5,65 m. uplasowała się na trzeciej pozycji. Rezultat ten uznano za dużą niespodziankę. W lipcu rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Juniorów, w których wystartowały wszystkie liczące się w tej konkurencji zawodniczki w kraju. Mimo faktu, że Ania przed mistrzostwami sygnalizowała wysoką formę skacząc w granicach 5,70-5,80 m. to jednak aż trzy zawodniczki w kraju legitymowały się wynikami lepszymi niż 6 m. Jednak w bezpośredniej konfrontacji Ania wyzwoliła z siebie maksimum energii i skacząc na odległość 6,03 m. zajęła drugie miejsce zostając wicemistrzynią Polski. Dorobek medalowy tej zawodniczki uzupełniają: dwa złote medale w skoku w dal i w skoku wzwyż podczas Mistrzostw Makroregionu, złoty medal w skoku wzwyż i srebrny w skoku w dal podczas Mistrzostwa Wielkopolski Juniorów oraz złoty medal w skoku wzwyż i srebrny medal w skoku w dal podczas Halowych Mistrzostw Wielkopolski. Warto też dodać, iż Polski Związek Lekkiej Atletyki powołał ją do udziału w międzynarodowym mityngu Pedro's Cup w którym to, rywalizując z zawodniczkami z Jamajki, Rosji, Estonii i Polski, zajęła wysokie - szóste miejsce z wynikiem 5,94 m.

 Oprócz Anny Bajko w finale mistrzostw Polski startowali: Ewa Rosiak i Adam Kowalski. Ewa Rosiak w tym roku znacznie poprawiła motorykę, a szczególnie szybkość czego wyrazem było pobicie rekordu życiowego na 100 m. czasem 12,56 s. Niestety, problemy z techniką skoku w dal spowodowały, że przez długi czas nie osiągała spodziewanych wyników. Znacznie jednak poprawiła swoje rekordy w trójskoku. Podczas Mistrzostw Polski Juniorów w Słupsku bardzo dobrze zaprezentowała się właśnie w trójskoku skacząc na odległość 11,75 m. co pozwoliło jej zająć szóstą pozycję. W skoku w dal wypadła troszkę poniżej oczekiwań plasując się na szesnastej pozycji z rezultatem 5,31 m. W Halowych Mistrzostwach Polski Ewa Rosiak w skoku w dal zajęła siódmą pozycję z wynikiem 5,31 m. Ponadto zawodniczka ta została mistrzynią Wielkopolski Szkolnego Związku Sportowego w skoku w dal z rezultatem 5,71 m. (rekord życiowy), wicemistrzynią Wielkopolski w trójskoku - 10,63 m. oraz brązową medalistką Halowych Mistrzostw Wielkopolski  w skoku w dal - 5,26 m. Aby w pełni scharakteryzować tę zawodniczkę trzeba podkreślić jej wysokie zdolności pedagogiczno-trenerskie. Niejednokrotnie pomagała w prowadzeniu zajęć trenerom sekcji lekkiej atletyki. Prowadziła również zajęcia motoryczne z zespołami II-ligowej koszykówki Stali Ostrów i Open Basket Pleszew.

Adam Kowalski w poprzednich latach czynił spore postępy w biegach sprinterskich. W 2008 r. uzyskał czas 10,95 s. na 100 m. Niestety kontuzja wyeliminowała go z udziału  w mistrzostwach Polski. Podobna sytuacja miała miejsce i w tym roku podczas Halowych Mistrzostw Polski, kiedy to po znakomitym starcie przewodził stawce zawodników biegnących w eliminacjach biegu na 60 m., lecz skurcz mięśnia dwugłowego uda uniemożliwił mu ukończenie biegu. Po konsultacjach z trenerem postanowili, przynajmniej na ten rok, zmienić konkurencję na skok w dal. Z perspektywy czasu był to "strzał w dziesiątkę". Skończyły się kontuzje, a rezultat który osiągnął podczas Mistrzostw Polski - 6,97 m. pozwolił mu zająć wysokie jedenaste miejsce. Adam Kowalski ponadto wywalczył tytuł wicemistrza Wielkopolski w skoku w dal - 6,77 m., wicemistrza Wielkopolski SZS w tej samej konkurencji - 6,86 m. oraz drugiego wicemistrza Makroregionu - 6,53 m.

Spore postępy w tym roku poczyniła Natalia Sikora, która w maju, podczas ogólnopolskiego mityngu we Wrocławiu, skoczyła w dal na odległość 5,34 m. W tegorocznych tabelach najlepszych wyników wśród młodziczek w kraju rezultat ten figuruje na szóstym miejscu. Szkoda tylko, że po wakacyjnych "wojażach" Natalii w kraju i za granicą, nie udało się utrzymać formy z wiosny i zawodniczka ta podczas Mistrzostw Makroregionu zajęła III miejsce z wynikiem 5,05 m. i nie pojechała na mistrzostwa Polski. Natalia zdobyła jeszcze jeden srebrny medal w Wojewódzkiej Gimnazjadzie skacząc na odległość 5,12 m. Dużym sukcesem tej zawodniczki, jak i też jej trzech koleżanek: Roksany Podlewskiej, Natalii Ułasik i Olgi Michalskiej zakończył się udział w ogólnopolskiej imprezie młodzików Can-Pack rozegranej 1 października w Krakowie. Natalia Sikora tryumfowała tam w skoku w dal i zajęła drugie miejsce w biegu na 100 m. Roksana Podlewska zwyciężyła w biegu na 100 m., a w skoku w dal zajęła trzecie miejsce. Natalia Ułasik zajęła dwa trzecie miejsca w biegu na 100 m. i w skoku w dal. Olga Michalska w biegu na 60 m. zajęła II miejsce, a w skoku w dal uplasowała się na trzeciej pozycji. Ostrowskie zawodniczki wystąpiły w tej imprezie reprezentując Wielkopolskę. Między innymi dzięki nim nasze województwo uplasowało się na wysokiej drugiej pozycji  w kraju. Zresztą wszystkie wymienione zawodniczki są wielki nadziejami ostrowskiej lekkiej atletyki.

Roksana Podlewska w tym roku zalicza się jeszcze do kategorii "dzieci". Uczęszcza dopiero do pierwszej klasy Gimnazjum. Jej rekordy życiowe w skoku w dal i w biegu na 100 m. plasują ją w ścisłej czołówce najlepszych wyników w tej konkurencji     w Polsce (skok w dal - 5,00 m. - II miejsce w kraju, 100 m. - 13,19 s. - III m. w kraju). Roksana w tym roku bezapelacyjnie zwyciężyła w klasyfikacji generalnej Czwartków LA w kategorii dziewcząt starszych.

Olga Michalska jest jeszcze młodsza od Roksany - uczęszcza do szóstej klasy SP 5 w Ostrowie Wlkp. W kwietniu sprawiła wielką niespodziankę zwyciężając Crossy Ostrzeszowskie, a podczas Mistrzostw Wielkopolski w Biegach Przełajowych w Żerkowie uplasowała się, mimo upadku, na piątej pozycji. Podobnie jak Roksana zdecydowanie zwyciężyła w klasyfikacji Czwartków LA - kategoria dziewcząt - rocznik 1998.

Natalia Ułasik, poza bardzo dobrym występem w imprezie Can-Pack nie ma jeszcze na swoim koncie wielkich osiągnięć. Jednak poprawa wyniku na 100 m. o prawie sekundę w ciągu jednego roku treningowego budzi szacunek, a co najważniejsze wynik jaki uzyskała - 13,34 s. daje nadzieje na udział jej w przyszłorocznych w mistrzostwach kraju.

 Trzykrotnym złotym medalistą: Halowych Mistrzostw Wielkopolski, Mistrzostw Wielkopolski i Mistrzostw Makroregionu w trójskoku jest Grzegorz Perz. Mimo, iż w tym roku nie zakwalifikował się do Mistrzostw Polski Juniorów, to w Wielkopolsce nie ma sobie równych. Posiada jeszcze jedną zaletę - jest niezwykle ambitny i obowiązkowy.

W ostatnich latach największe sukcesy w naszej sekcji odnosili głównie skoczkowie i sprinterzy. Coraz mniej dziewcząt i chłopców uprawia biegi średnie i długie. Dlatego też 20 miejsce Artura Sikory podczas Mistrzostw Makroregionu Młodzików w Biegach Przełajowych należy uznać za dobry wynik.

Wymienieni zawodnicy odnieśli w tym roku największe sukcesy na arenach ogólnopolskich i wojewódzkich, ale nie byli jedynymi medalistami imprez mistrzowskich.  W styczniu podczas Halowych Mistrzostw Wielkopolski medale zdobyli - poza wymienionymi już Anną Bajko, Ewą Rosiak i Grzegorzem Perzem - Daniel Dobras - złoty medal w biegu na 1000 m., srebrne medale - Agnieszka Sobolewska w biegu na 1000 m. oraz Marzena Wewiór w biegu na 600 m. W Mistrzostwach Wielkopolski Juniorów i Juniorów Młodszych zawodnicy sekcji lekkoatletycznej KS Stal zdobyli 6 medali.          Pięć z nich stało się udziałem wymienionych już zawodniczek i zawodników, lecz niespodziewanie srebrny medal w skoku wzwyż wywalczyła Katarzyna Jędroszka. W Mistrzostwach Makroregionu ostrowscy lekkoatleci zdobyli pięć medali. Poza wymienionymi już zawodnikami brązowy medal w pchnięciu kulą zdobył Kacper Przybyła. Łącznie w imprezach mistrzowskich: mistrzostwa Polski, Makroregionu i Województwa lekkoatleci Stali w tym roku zdobyli 25 medali.

Zanotowano również spory postęp w stosunku do roku poprzedniego w klasyfikacji punktowej ogólnopolskiego współzawodnictwa dzieci i młodzieży. W poprzednim roku zawodnicy ostrowskiego klubu zdobyli 24 p. W bieżącej edycji tego współzawodnictwa było tych punktów 50. Warto w tym miejscu jednak dodać, iż sporą ich część dla naszej sekcji zdobyli byli zawodnicy naszego klubu: Patryk Ćwiek i Martyna Świerczyk. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zawodnicy po opuszczeniu swojego macierzystego klubu jeszcze przez dwa lata punkty zdobyte w imprezach mistrzowskich dzielą między aktualny klub, a klub z którego się wywodzą. Tak też stało się w przypadku dwojga wymienionych sportowców. Patryk Ćwiek w tym roku sprawił ogromną niespodziankę plasując się w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski dwukrotnie na trzecich miejscach w biegach sprinterskich na 100 i 200 m. Ponadto wraz z kolegami z AZS-AWF Wrocław wywalczył srebrny medal w sztafecie 4x400 m. Martyna Świerczyk w biegu na 200 m. zajęła siódme miejsce, lecz w sztafecie 4x100 m. stanęła na najwyższym podium zdobywając złoty medal. Cieszy bardzo wysoka forma byłych zawodników naszego klubu. Widać, że w Ostrowie otrzymali doskonałe podwaliny pod swoją dalszą karierę sportową.

Do tej pory ostrowscy lekkoatleci uczestniczyli w imprezach lekkoatletycznych na terenie województwa i kraju. Jak już wspomniałem - miejmy nadzieję, że nadchodzi czas uczestnictwa naszych zawodników również w imprezach organizowanych w Ostrowie. W bieżącym roku w zasadzie tylko Czwartki Lekkoatletyczne odbywały się w Ostrowie i to z powodu modernizacji obiektu częściowo w Szkole Podstawowej nr 1. Mimo tych niedogodności impreza ta skierowana do najmłodszych adeptów lekkiej atletyki bo uczniów szkół podstawowych, a nawet przedszkoli okazała się wielkim sukcesem. W siedmiu edycjach tej imprezy wystartowało ogółem 160 dziewcząt i chłopców z terenu miasta i powiatu ostrowskiego (około 1000 osobostartów). Pojawiło się wiele utalentowanych dziewcząt i chłopców. Co ciekawe - najliczniejszą grupą wiekową stanowili: dziewczęta i chłopcy z rocznika 1999 i młodsi. Najmłodsza uczestniczka miała zaledwie pięć lat. W kategorii dziewcząt starszych zwyciężyła Roksana Podlewska, przed Oliwią Frankowską i Magdaleną Brodalą. W kategorii dziewcząt - 1998 r. zwyciężyła Olga Michalska przed Karoliną Wawrzyniak i Martą Frankiewicz. Wśród dziewcząt najmłodszych zwycięstwo odniosła Julia Dutkiewicz przed Dominiką Glinkowską i Magdaleną Adamską. W kategorii chłopców najstarszych zwyciężył Mateusz Kędziak przed Grzegorzem Kaczmarkiem i Patrykiem Mikułą. Wśród  chłopców rocznika 1998 najlepszym okazał się Jakub Pawelski przed Konradem Sikorą i Mateuszem Kowalczykiem. W najliczniejszej kategorii chłopców rocznika 1999 i młodszych zwycięstwo odniósł Tomasz Rasiak przed Dawidem Płokarzem i Karolem Smółką. Cieszy fakt, iż kilkunastu uczestników tegorocznych Czwartków podjęło treningi w sekcji lekkoatletycznej. Część z nich "poważnie" myśli o udziale w treningach, zawodach i obozach sportowych. Inni traktują zajęcia w sekcji jako bardzo dobrą formę rekreacji i przygotowują swoją formę już na wiosenne zawody. Ostatnią imprezą sportową w jakiej uczestniczyli sportowcy Stali był rozegrany 20 listopada w Kaliszu Halowy Wielomecz Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych. W zawodach uczestniczyli młodzi lekkoatleci z Poznania, Kalisza, Środy Wielkopolskiej, Żerkowa i Ostrowa Wlkp. Znakomicie spisały się szczególnie dziewczęta - Natalia Sikora zwyciężyła w skoku w dal wynikiem 5,37 m. Roksana Podlewska zwyciężyła w biegu na 60 m. - 8,33 s. Roksana Pabich zajęła II miejsce w biegu na dystansie 60 m. przez płotki z wynikiem 10,65 s. Anastazja Modrzejewska uplasowała się również na drugiej pozycji w biegu na 1000 m. z czasem 3.35,80 s. Srebrne medale zdobyły też dziewczęta biegnące w sztafecie 4x200 m. Z pewnością dużą stratą dla klubu było odejście trenera Marcina Kaczochy. Marcin Kaczocha był trenerem sekcji lekkoatletycznej od 2004 r. Jego podopieczni przez ten czas zdobyli pięć medali mistrzostw Polski, kilkadziesiąt medali mistrzostw Makroregionu i Wielkopolski. Dziękujemy Marcinowi za sukcesy, duży wkład pracy na treningach i życzymy dalszych sukcesów w pracy trenerskiej w Bydgoszczy.

Na koniec mojego wystąpienia chciałbym podziękować kierownictwu klubu i Urzędowi Miasta za spełnienie marzeń zawodników, trenerów i sympatyków królowej sportu. Obiekty sportowe z których już korzystamy mogą stać się wizytówką klubu i miasta, miejscem do którego z przyjemnością będą przyjeżdżali na obozy i zawody lekkoatleci z całego kraju.

Miejmy też nadzieję, że nowy stadion spowoduje obudzenie się z marazmu wielu trenerów i nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów, którzy może zrozumieją, że bez sprawności - lekkiej atletyki nie sposób osiągać wysokich wyników sportowych w innych dyscyplinach sportu. Dziękujemy również sponsorom, a w szczególności firmie P.P.U.H. Prebet, za wsparcie finansowe sekcji.

 
jdoc:include type=picjdoc:include type=pic