Licealiada z wielkim rozmachem

         Prawie 500 uczennic i uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Ostrowa i powiatu ostrowskiego wzięło udział w Powiatowej Licealiadzie, która odbyła się w ubiegłym tygodniu na stadionie KS Stal w Ostrowie Wlkp.

 

 

 

 Jak dotąd była to największa impreza lekkoatletyczna rozegrana na tym nowym, tartanowym obiekcie. W zawodach wystartowali uczniowie z większości ostrowskich szkół ponadgimnazjalnych oraz z Przygodzic i Odolanowa. Niektóre reprezentacje szkolne zgłosiły po 50 uczniów. Zawody te od lat cieszą się wielkim powodzeniem, a ilość uczestniczącej w nich młodzieży stanowi prawdziwy ewenement w skali Wielkopolski. Nawet w podobnej imprezie, rozgrywanej w Poznaniu liczącym ponad 60 szkół ponadgimnazjalnych, ilość startującej młodzieży jest o połowę mniejsza.

            W Powiatowej Licealiadzie, będącej de facto mistrzostwami powiatu szkół "średnich", uczennice i uczniowie walczą nie tylko o medale, ale przede wszystkim o uzyskanie awansu do zawodów rejonowych, które od kilku lat odbywają się w Ostrzeszowie. Pierwsze "trójki" ze wszystkich konkurencji zapewniają sobie kwalifikacje do rejonu (teren dawnego woj. kaliskiego). Ponadto prowadzona jest klasyfikacja zespołowa, a czołowe szkoły za zajęcie "medalowych" miejsc w kategoriach dziewcząt i chłopców otrzymują puchary. W tym roku  bezapelacyjne zwycięstwo w kategorii dziewcząt odniosło I Liceum Ogólnokształcące. Dziewczęta z tej szkoły zgromadziły 149 p. zwyciężając w ośmiu z dwunastu rozegranych konkurencji. Na drugim miejscu uplasowały się dziewczęta z III Liceum Ogólnokształcącego - 114 p., a trzecie miejsce stało się udziałem dziewcząt z Zespołu Szkół Ekonomicznych - 77 p. Wśród chłopców bezkonkurencyjni byli uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego (141 p.) zwyciężając w pięciu konkurencjach. Drugie miejsce zajęli zawodnicy z Zespołu Szkół Technicznych - 114 p., a na trzecim miejscu uplasowały się reprezentacje: Zespołu Szkół Ekonomicznych i I Liceum Ogólnokształcącego. Najlepsze wyniki indywidualnie uzyskały: Roksana Pabich w biegu na 100 m. - 13,57 s., Karolina Mały w biegu na 100 m. przez płotki - 18,06 s., Natalia Ułasik w biegu na 200 m. - 28,81 s., Agata Kołodziej w biegu na 400 m. - 1.07,85 s. oraz miotaczki kulą: Martyna Dopierała - 9,23 m., Kinga Kycia - 9,02 m. i Agnieszka Studziańska - 9,01 m. Wsród chłopców najlepsze wyniki uzyskali: Mateusz Dołgan w skoku wzwyż - 1,75 m., Krzysztof Kwiatkowski w skoku w dal - 6,37 m., Paweł Urbaniak w biegu na 400 m. - 54,32 s., Szymon Kucharski w biegu na 1500 m. - 4.33,32 s., Karol Pietrzak w biegu płotkarskim na 110 m. - 17,18 s. oraz sprinterzy - Robert Sobczak - 11,42 s. i Szymon Oszajsa - 11.57 s. Na podkreślenie zasługują również wyniki sztafet żeńskich z I LO i męskich z III LO. Dziewczęta z  I LO w sztafecie 4x100 m. uzyskały wynik 53,10 s. - jest to jeden z najlepszych rezultatów w Wielkopolsce, a w sztafecie 4x400 zwyciężyły z czasem - 4.59,76 s. Chłopcy z III LO zwyciężyli w sztafecie 4x100 m. z wynikiem 47,11 s., a w sztafecie 4x400 m. z rezultatem 4.04,43 s.

Komentarz: Prawdziwym sukcesem Zarządu Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego, który był organizatorem tej imprezy, jest udział prawie pół tysiąca uczniów szkół ponadgimnazjalnych z 11 szkół miasta i powiatu ostrowskiego. To nieprawda, że dziewcząt i chłopców nie można już oderwać od komputera, że coraz mniej osób zajmuje się sportem i rekreacją. Jeżeli są ludzie którym się chce organizować atrakcyjne imprezy, potrafią zmotywować nauczycieli i uczniów - odniosą sukces. W ubiegłym roku szkolnym      w imprezach szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział około 2,5 tysiąca uczniów spośród 8 tysięcy całej uczącej się populacji młodzieży. Szkoda tylko, że w naszym mieście nie wszystkim organizatorom i nauczycielom się chce... Wyniki uzyskane na zawodach są sprawą drugorzędną, aczkolwiek podczas tej imprezy uzyskano szereg dobrych rezultatów i to nie ustanowionych przez zawodników klubowych. Oby nasi reprezentanci dobrze spisali się w Ostrzeszowie i w finale wojewódzkim w Poznaniu

 

 
jdoc:include type=picjdoc:include type=pic