Powrót WOJOWNIKA - Julka Dutkiewicz powraca w Mistrzostwach Polski U23 do czołówki krajowej

"Powrót Wojownika" - tak można by spuentować występ Julki Dutkiewicz - zawodniczki KS Stal LA w Ostrowie Wielkopolskim w Mistrzostwach Polski Młodzieżowców - U23. Julka wróciła po dwóch latach zmagań z kłopotami zdrowotnymi i osobistymi do czołówki krajowej w skoku wzwyż. W ostatnim dniu czerwca 2018 r. w Sieradzu zajęła IV miejsce w swojej koronnej konkurencji z rezultatem 1,74 m. - zaledwie 2 centymetry gorszym od jej rekordu życiowego.

Oczywiście i tym razem nie obyło się bez kłopotów zdrowotnych przed zawodami spowodowanych głównie silnym przeziębieniem i wysoka temperatura na kilka dni przed startem. Ale to w jej przypadku… reguła i znowu, jak przed dwoma laty i wcześniej zmobilizowała się na te najważniejszą imprezę w roku i skakała doskonale. Wystarczy powiedzieć, iż w tym roku zaliczyła przed mistrzostwami zaledwie 1,66 m. i co tu ukrywać - nie była zaliczana do pretendentek do czołowych miejsc. Zresztą obecnie w skoku wzwyż, w wyniku absencji spowodowanej macierzyństwem, naszej mistrzyni świata - Kamili Lićwinko - najlepszymi w kraju zawodniczkami są właśnie skoczkinie wzwyż z rocznika Julki (U23) - Paulina Borys z SKLA Sopot i Aleksandra Nowakowska z RKS Łódź (medalistki tegorocznych Halowych Mistrzostw Polski Seniorów). Obie te zawodniczki wraz z Paulina Ligarską SKLA Sopot legitymują się w bieżącym sezonie rezultatami powyżej 1,80 m. Marzeniem ostrowskiej zawodniczki było zaliczenie 1,70 m. czyli uzyskanie I klasy sportowej. Jej trener - Marek Walczak nie wywierał na niej żadnej presji związanej z miejscem w konkursie. Planem było uzyskanie I klasy sportowej i tym samym ustanowienia najlepszego rezultatu w sezonie. Julka podeszła do konkursu bardzo spokojnie i bez problemów pokonała kolejne wysokości: 1,55 m., 1,59 m., 1,62 m., 165 m., 1,68 m. Na wysokości 1,71 pojawił się mały problem i wysokość tę pokonała w drugiej próbie. Jednak tę wysokość pokonały tylko cztery zawodniczki, a więc cel był zrealizowany, a ponadto zajęcie miejsca w pierwszej "czwórce". Osiągnięcie założonego planu wyzwoliło w niej dodatkową energię i… w trzeciej próbie, bez muśnięcia poprzeczki, uporała się z wysokością 1,74 m. Była możliwość zaliczenia tej wysokości w drugiej próbie, lecz Julka nie zorientowała się, iż pozostała w niedoczasie. Dopiero po krzyknięciu trenera, że ma tylko 5 sekund na oddanie skoku zdekoncentrowana pobiegła, ale oczywiście w tej sytuacji nie udało się wykonać dobrego skoku. Po zaliczeniu w kolejnej próbie  1,74 m. zarysowała się szansa pokonania nawet Pauliny Ligarskiej, która również już miała dwa strącenia. Jednak zawodniczka z Sopotu skoczyła 1,76 m. i zajęła III miejsce. Mistrzynią Polski została Paulina Borys - z najlepszym w tym roku wynikiem w ogólnopolskich tabelach - 1,86 m. Medal srebrny wywalczyła Aleksandra Nowakowska - RKS łódź z wynikiem 1,82 m.

Komentarz: Julka w tym roku napisała i jest bliska wydania książki "Droga Wojownika". Opisuje w niej nie tylko swoje przeżycia związane z uprawianiem sportu, momenty triumfu, ale przede wszystkim porażek. Podaje recepty i sugestie jak można sobie pomóc i jak się wydostać z sytuacji zdrowotnych wydających się czasami za beznadziejne. Powołuje się i cytuje wspomnienia wielkich gwiazd światowego sportu, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji, ale nie poddali się. Ale słowa są tylko słowami… Ten występ, najlepszy od ponad dwóch lat, jest jakby namacalnym dowodem, że to co przedstawia w książce nie jest tylko fikcją literacką, ale dowodem, że "droga wojownika" nie jest wycieczką od zwycięstwa do zwycięstwa. I można na niej zatrzymać się, a nawet upaść i stoczyć się w dół… Teraz Julka Dutkiewicz powoli wraca na swój szlak i start w tych mistrzostwach jest tego najlepszym dowodem. Jako trener jej i jako KS STAL LA w Ostrowie Wlkp. zachęcamy młodych sportowców do zakupu tej przydatnej pozycji księgarskiej z elementami biografii, psychologii i działań mentalnych, dietetyki, a także wykorzystać ją w formie bardzo specyficznego podręcznika. Książka nosi tytuł "DROGA WOJOWNIKA" a autorką jej jest nasza czołowa - pięciokrotna medalistka mistrzostw kraju - która właśnie wróciła do czołówki krajowej w skoku wzwyż - Julia Dutkiewicz

Wyjazd na Mistrzostwa Polski w Sieradzu był współfinansowany ze środków Gimna-Miasto Ostrów Wielkopolski

Link do filmu Mistrzostwa Polski U23

Fotki

Link do wsparcia akcji kupna książki: DROGA WOJOWNIKA

 
jdoc:include type=picjdoc:include type=pic