CZWARTKI LEKKOATLETYCZNE - PODSUMOWANIE

Zakończyła się kolejna edycja Czwartków Lekkoatletycznych. Impreza doszła do skutku dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Ostrowa Wlkp., Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, Klubu Stal w Ostrowie Wlkp., Gazety Ostrowskiej,  PHU MOZZI SERVICE Pana Marcina Grzegorowskiego oraz firmy Opony Serwis Pana Marcina Sobczyka. Dziękujemy także naszym mediom prasowym, telewizji PROART oraz wszystkim tym, którzy propagowali tę imprezę. Wystartowało w niej 123 uczestników, w tym 57 dziewcząt i 66 chłopców. W sumie - w sześciu rundach tej imprezy -  zanotowano 550 osobostartów (ilość uczestników pomnożona przez ich pojedyncze starty). W imprezie udział wzięło 19 szkół i przedszkoli z terenu miasta i powiatu ostrowskiego. Jeśli chodzi o liczbę uczestników, to zawody zdominowali uczniowie SP 5 w Ostrowie Wlkp., których wystąpiło aż 75 tj. ponad połowa wszystkich uczestników. I tutaj należą się słowa pochwały nauczycielom tej szkoły (Violetta Szymczak, Joanna Zemska, Jacek Wawrzyniak, Przemysław Bendkowski) , którzy przygotowywali i sprawowali opiekę nad swoimi wychowankami. Myślę, że Dyrekcja tej szkoły doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak wspaniałych posiada nauczycieli!!! Na słowa pochwały zasłużył również nauczyciel z SP Przygodzice - Paweł Tomaszewski , który regularnie przyjeżdżał do Ostrowa ze swoją 7-osobową ekipą nie tylko na zawody, ale również na treningi.

Udział pozostałych ostrowskich szkół był wysoce niezadowalający - nauczyciele wychowania fizycznego nie byli zainteresowani udziałem swoich uczniów w tak pięknej imprezie. Spotkałem się z przypadkiem, kiedy to uczniowie jednej ze szkół sami zebrali podpisy od rodziców wyrażających zgodę na uczestnictwo w tych zawodach i chcieli przyjść, ale nauczyciel odmówił opieki nad nimi...

Celem tej imprezy, co ciągle podkreślam, nie jest tylko "wyłowienie" największych talentów dla sekcji lekkiej atletyki naszego klubu. Nam - organizatorom chodzi przede wszystkim o stworzenie wspaniałej imprezy dla dzieci szkół podstawowych, w której bawić się w sport będą dzieci, ich rodzice i opiekunowie. Pragniemy zaszczepić w dzieciach umiłowanie do ruchu, współzawodnictwa i fajnej zabawy. W ubiegłym tygodniu przyszedł  do mnie student medycyny, były uczeń I LO w Ostrowie. Po krótkiej wymianie zdań w stylu "co tam słychać i co aktualnie robisz?" Jędrzej (bo tak ma na imię) stwierdził, iż kiedyś popełnił błąd nie ulegając moim namowom dotyczącym uprawiania amatorsko sportu. Muszę przyznać, iż był dużym talentem. Wtedy nie chciał trenować tłumacząc brakiem czasu spowodowanym przez "naukę". Teraz stwierdził coś zupełnie odwrotnego - zaczął sam trenować, a konkretnie biegać. Zauważył niesamowity wpływ ruchu na funkcjonowanie organizmu, a szczególnie na układ nerwowy. Mimo, iż "traci czas" na bieganie, to w efekcie zyskuje go przez zwiększoną chłonność umysłu w przyswajaniu wiedzy. Ten przykład jest kwintesensją naszych działań. Niestety, zbyt wielu ludzi jeszcze tego nie rozumie a nawet w sporcie (amatorskim) widzi jakieś patologie.

Jeśli chodzi o poziom zawodów - w tym roku startowała jedna "gwiazda" dużego formatu - Julia Dutkiewicz. Dziewczynka ta osiąga znakomite wyniki. Wystarczy tylko podać jej rekordowe osiągnięcie w skoku w dal - 5,02 m. Jest to jeden z najlepszych wyników w tym wieku w Polsce. Poza Julią bardzo dobre rezultaty osiągały: Agata Michalska, Agata Czerniejewska, Katarzyna Ciesiółka, Katarzyna Stańczyk,Monika Kut, Gabrysia Bendkowska, Weronika Szymczak, Natalia Benedykcińska, Julia Grzegorowska czy też zaledwie ośmioletnia Zuzia Urban. Zuzia posiada wrodzone predyspozycje do osiągania świetnych wyników sportowych. W tym wieku skakać w dal ponad 3,40 m. to niesamowite osiągnięcie...

Wśród chłopców znowu dominowali najmłodsi: Artur Nadachowski i Dawid Płokarz. Obaj świetnie biegali na 60 m. Ich rywalizacja w sprincie zawsze była ozdobą zawodów. Ponadto Artur uzyskal w skoku wzwyz - 1,30 m. a Dawid w skoku w dal - 4,40 m. Na wyróżnienie zasłużyli również: Karol Smółka, Tomasz Kut, Maciej Jasiński, Mateusz Płończynski, Maciej Pakuła, Rafał Sikora, Michał Jankowski.

Jesienią rozpocznie się kolejna edycja tej imprezy - miejmy nadzieję, że wystartuje w niej  jeszcze więcej uczniów i że obecne "gwiazdy" tej imprezy zostaną zastąpione przez równie utalentowane dziewczęta i chłopców.

                                                                              Marek Walczak

 
jdoc:include type=picjdoc:include type=pic