Monika Ukleja zajęła IV m. w Mistrzostwach Polski Seniorek w Maratonie - Dębno 7 kwietnia 2013 r.

Maraton - Dębno - Monika Ukleja - IV m. (podium)

Doskonale spisała się Monika Ukleja - zawodniczka ostrowskiej Stali - zajmując IV miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorów w Maratonie z rezultatem 02:59:03. Zawody odbyły się w Dębnie i zgromadziły na starcie około 1400 zawodników i około 100 zawodniczek. Klasyczny maraton liczy 42 km i 195 m. i na tym to dystansie zmagali się uczestnicy tego już 40. maratonu w Dębnie i 33. Mistrzostw Polski Kobiet. Monika w ostatnim czasie świetnie spisywała się w różnego rodzaju biegach ulicznych i przełajowych. Tomasz Stodolski liczył na jej dobry występ podczas tej - tak prestiżowej - imprezy, ale nawet on nie zakładał tak wysokiego miejsca. W biegach maratońskich bardzo często biegną wspólnie kobiety z mężczyznami. Dopiero po ukończeniu biegu - w komunikacie końcowym - "rozbija" się tę klasyfikację wg płci. Monika w całej stawce kobiet i mężczyzn uplasowała się na 46 pozycji. Pokonała więc prawie 1450 uczestników tego biegu. Mistrzynią Polski została Agnieszka Gortel-Maciuk z TS AKS Chorzów - 2:40:03.

Dla wytrawnych kibiców ostrowskiej lekkiej atletyki postać Moniki nie powinna być obca. Zawodniczka ta - jeszcze jako Monika Rabka - reprezentowała barwy ostrowskiej Stali  w młodszych  kategoriach wiekowych . Specjalizowała się w biegach przełajowych, a w czasie sezonu letniego biegała głównie na 800 m. Była wielokrotną medalistką mistrzostw województwa. Brała udział w halowych i przełajowych mistrzostwach kraju. Niestety, w sezonie letnim zawsze troszkę brakowało jej do uzyskania minimum pozwalającego na uczestnictwo w mistrzostwach Polski. Po ukończeniu szkoły średniej przez kilka lat biegała tylko dla samej przyjemności biegania i oczywiście dla "zdrowia". Później jednak wciągnęły ją biegi uliczne i przełajowe w których uczestniczyła jako niestowarzyszona. Zaczęła osiągać coraz większe sukcesy. Od trzech lat zaczęła liczyć się w stawce czołowych polskich seniorek, a nawet niejednokrotnie pokonywała zawodniczki zagraniczne w tym rosjanki, kenijki itd. W połowie ubiegłego roku powróciła do reprezentowania macierzystych barw - ostrowskiej Stali. W roku 2012. zajęła VI m. w biegu maratońskim w Dębnie. W półmaratonie, który został rozegrany w Pobiedziskach uplasowała się na piątym miejscu. Zwyciężyła w maratonie w Ostrowie, a w Lęborku i Gdańsku zajęła drugie miejsca. Zwyciężyla również w biegu na 10 km. w Krotoszynie, a na tym samym dystansie w Ostrowie uplasowała się na piątej pozycji. W bieżącym roku zwyciężyła w półmaratonie ostrowskim oraz zajęła III m. w biegu na 15 km, który został rozegrany w Trzemesznie. Czwarte miejsce w Mistrzostwach Polski w Maratonie jest jak dotychczas jej największym osiągnięciem.