Roksana Podlewska "jedną nogą" w mistrzostwach Polski. Udany start lekkoatletów Stali we Wrocławiu

Roksa może być zadowolona ze swojego występu

Bardzo dobry rezultat w skoku w dal Roksany Podlewskiej, znakomity bieg na 400 m. Doroty Stasiak i Weroniki Kowal, dwa zwycięstwa Julli Dutkiewicz - oto najlepsze rezultaty osiągnięte przez lekkoatletów ostrowskiej Stali podczas mityngu lekkoatletycznego we Wrocławiu.

W ogólnopolskim mityngu lekkoatletycznym, rozegranym na stadionie "Olimpijskim" we Wrocławiu, wystartowało prawie tysiąc uczestników z kilkudziesięciu klubów z całego kraju. W biegu na 100 m. udział wzięło prawie 80 zawodników i 70 zawodniczek. W tym licznym gronie dobrze spisali się sportowcy z Ostrowa. Roksana Podlewska zdecydowanie zwyciężyła w konkursie skoku w dal, wśród juniorek młodszych, z rezultatem 5.57 m. (w kategorii Open uplasowała się na III miejscu. Ten wynik w zasadzie gwarantuje jej udział w mistrzostwach Polski (szczegóły jej startu w dalszej części artykułu).

Znakomicie rozegrały bieg na 400 m. Dorota Stasiak i Weronika Kowal zwyciężając w kategorii juniorek młodszych z nowymi rekordami życiowymi. W biegu tym od samego startu dziewczęta pobiegły odważnie uzyskując na mecie niemal dwudziestometrowa przewagę. Ostatecznie, po znakomitej koncówce biegu zwyciężyła Dorota Stasiak - 1.00,47 s. wyprzedzając Weronikę Kowal zaledwie o jedną dziesiątą sekundy.

Słowa pochwały należą się rownież Julii Dutkiewicz za zwycięstwo w kategorii młodziczek w skoku w dal - 5,12 m. oraz zajęcie drugiego miejsca w biegu na 100 m. - 13.08 s. (rekord życiowy). Zdjęcia poniżej oraz w galerii "joomla"

W biegu na 100 m. wystartowali również ostrowscy zawodnicy. Rekord życiowy poprawił Dawid Górski przebiegając ten dystans w czasie 11,56 s. (XI m. "Open" w stawce - przypominam 80 zawodników). Na tym samym dystansie Robert Frączek uzyskał czas 12,19 s. a Michał Zemski - jeszcze młodzik - 12,66 s. (również "zyciówka"). Ci sami zawodnicy wystartowali również w skoku w dal. Niestety, nie osiągneli tam zadowalających wyników. Dawid Górski uplasował się na VIII pozycji z wynikiem 5,74 m., Robert Frączek zajął X m. z wynikiem - 5,66 m., a Michał Zemski zajął V m. wśród młodzików z rezultatem - 5,26 m. Miłosz Mielcarek w konkursie skoku wzwyż uplasował się na XI miejscu z wynikiem  1,60 m.

Artur Sikora dobrze taktycznie rozegrał swój bieg na 800 m. zajmując II m. w serii (VII m. - "Open") z czasem 2.03,56 s. W pchnięciu kulą Magdalena Lubecka uplasowała się na III pozycji z wynikiem 8,24 m. W skoku w dal kobiet, oprócz wymienionych już Roksany Podlewskiej i Julli Dutkiewicz, przyzwoicie spisała się Karolina Wawrzyniak zajmując VI m. z wynikiem 4,93 m.

Zdecydowanie poniżej swoich możliwości spisała się Ewa Rosiak zajmując w skoku w dal zaledwie IV m. ze słabym rezultatem - 5,49 m. Również  zajęcie przez nią V miejsca w biegu na 100 m. z wynikiem 12,67 s. nie jest dobrym wynikiem.

Dorota i Weronika na mecie

Dorota i Weronika po biegu

Szalona Julia

Komentarz: Jestem bardzo zadowolony z postawy Roksany Podlewskiej i biegaczek na 400 m. - Doroty Stasiak i Weroniki Kowal. Roksana jest wielką wojowniczką. Jest swojego rodzaju ewenementem - treningi techniczne z nią kończą się zwykle "katastrofą". Tak też było w ubiegłym tygodniu... Musieliśmy trening przerwać, gdyż nic nam nie wychodziło. Tego samego dnia odbyłem trening z Ewą Rosiak - wypadł wspaniale. Tak doskonale skaczącej Ewy (pod względem technicznym) nie pamiętam. W zawodach było odwrotnie - to Roksana pokazała się z doskonałej strony, a Ewa nie mogła się odnaleźć. Dodać jednak muszę, iż nie należy wyciągać z dotychczasowych startów zbyt daleko idących wniosków. Forma zawodników jest przygotowywana na ich najważniejsze zawody. W większości odbędą się one w czerwcu i lipcu. Zawodnicy różnie reagują na bodźce treningowe - niektórzy dość szybko, w okresie letnim, uzyskują dobre rezultaty (co czasami może być niepokojące). Inni potrzebują czasu na dojście do rekordowych wyników. Trzeba być cierpliwym i "robić swoje"... Wracając do rezultatu Roksany - w tym roku regulamin kwalifikacji do Mistrzostw Polski czyli Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży jest dość skomplikowany. W Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych wystartuje w każdej konkurenji 20 zawodników. Polska została podzielona na pięć stref obejmujących po 3 województwa (w jednym przypadku cztery). W dniach 1-2 czerwca odbędą się kwalifikacje strefowe, z których bezpośredni awans do mistrzostw kraju zdobędzie tylko czołowa dwójka zawodników/zawodniczek z każdej konkurencji. Osoba, która zajmie trzecie miejsca zakwalifikuje się, ale tylko pod warunkiem uzyskania odpowiedniego minimum. Teoretycznie więc z pięciu eliminacji strefowych do finałów może trafić 15 zawodników. Pozostałe pięć miejsc zostanie przydzielone lekkoatletom, którzy w bieżącym sezonie uzyskali najlepsze rezultaty, a nie zakwalifikowali sie bezpośrednio z eliminacji strefowych. Rezultat Roksany Podlewskiej - 5,57 m. w zasadzie jest przepustką do OOM (Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży), gdyby z jakiś względów nie przebrnęła przez kwalifikacje strefowe.

I jeszcze kilka słów o występie Doroty Stasiak i Weroniki Kowal. W ubiegłym tygodniu miałem trochę zastrzeżeń do Weroniki, za jej zbyt ...bojaźliwy początek biegu na 300 m. w Poznaniu. Umówiliśmy się, iż we Wrocławiu, od samego startu, Weronika pobiegnie odważnie. I tak się stało! Dość szybko objęła prowadzenie, dogoniła rywalki, w tym swoją koleżankę klubową - Dorotę Stasiak i razem pomknęły do mety. Po niezwykle emocjonującym finiszu zwyciężyła Dorota wyprzedzając Weronikę o zaledwie jedną dziesiątą sekundy. Obie dziewczyny znacznie poprawiły rekordy życiowe i... dały nadzieję na skompletowanie sztafety 4x400 m. walczącej o awans do OOM.

Julia Dutkiewicz, po ubiegłorocznym sezonie, w którym zmagała się z różnego rodzaju dolegliwościami obecnie powróciła do normalnej dyspozycji. Czeka ją jeszcze wiele pracy, ale początek sezonu jest obiecujący

 

 
jdoc:include type=picjdoc:include type=pic