Doskonały występ lekkoatletek Stali w Mistrzostwach Makroregionu

Świetnie spisały się lekkoatletki ostrowskiej Stali w Mistrzostwach Makroregionu Juniorów Młodszych, które został rozegrane w dniach 1-2 czerwca 2013 r. w Częstochowie. Dziewczęta wywalczyły 5 medali w tym jeden złoty, jeden srebrny i trzy brązowe. W skoku w dal bezapelacyjnie zwyciężyła Roksana Podlewska skacząc na odległość 5,34 m. W tej konkurencji na trzeciej pozycji uplasowała się Karolina Wawrzyniak - 4,92 m. W biegu na 400 m. przez płotki drugie miejsce wywalczyła - po pasjonującym finiszu - Weronika Kowal. Pobiła w tym biegu rekord życiowy wynikiem 64,72 s. W trójskoku trzecie miejsce zajęła Roksana Podlewska uzyskując 10,40 m. W tej konkurencji piąte miejsce zajęła Karolina Wawrzyniak - 10,03 m. W biegu na 400 m. Dorota Stasiak zajęła V m. z wynikiem 60,21 s. Ogromne emocje wyzwoliła rywalizacja sztafet 4x400 m. juniorek młodszych. Dziewczęta ze Stali w składzie: Weronika Kowal, Martyna Melka, Dorota Nowicka i Dorota Stasiak zajęły III miejsce ze świetnym rezultatem - 4.04,14 s. W zawodach wystarował również, poza konkursem, junior - Artur Sikora. W biegu na 2000 m. z przeszkodami zajął III miejsce z rezultatem - 6.24,41 s. Mistrzostwa Makroregionu były bezpośrednią kwalifikacją do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (OOM), czyli Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych. Polska została podzielona na 5 makroregionów. Zawodniczki Stali wystartowały w Częstochowie mając za rywalki głównie lekkoatletki z województw: śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego. Do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży bezpośrednio kwalifikowało się tylko po dwóch zawodników (dwie zawodniczki) z każdej konkurencji. Po tych zawodach, przeprowadzonych w pięciu polskich miastach, poznaliśmy listy dziesięciu uczestników OOM w każdej konkurencji. Listy te zostaną uzupełnione o dalsze dziesięć nazwisk z rankingu najlepszych wyników z całego sezonu. W przypadku sztafet kwalifikacja jest bardziej skomplikowana - do OOM zakwalifikowało się tylko 6 najlepszych sztafet ze wszystkich zawodów makroregionalnych - decydowały uzyskane czasy. O dalsze dwa miejsca premiowane awansem zespoły sztafetowe stoczą walkę  w tzw. "dogrywce", która odbędzie się dla wszystkich chętnych zespołów z całego kraju - 15 czerwca w Łodzi. Zdjęcia w galerii: JOOMLA Obok filmik z zawodów: FILMIK

Ocena startu: Najbardziej zaskoczony - powiem więcej - oczarowany jestem postawą dziewcząt w sztafecie 4x400 m. Pobiegły niezwykle ambitnie. Przed dwoma tygodniami nasze dziewczyny podczas Mistrzostw Wielkopolski zwyciężyły z wynikiem 4.12,55 s.  Teraz wznosząc się na szczyty swoich możliwości pokonały ten sam dystans w czasie 4.04,14 s., czyli o ponad 8 sekund szybciej!!! Mimo, iż wszystkie biegaczki zaprezentowały się świetnie wyróżnię szczególnie Dorotę Stasiak, która na ostatniej zmianie sztafety odrobiła piętnastometrową stratę do srebrnej medalistki w biegu indywidualnym na dystansie 400 m., a czas który osiągnęła był o 2 sekundy lepszy od jej rezultatu z biegu indywidualnego.

Roksana Podlewska nie miała żadnych problemów z wywalczeniem pierwszego miejsca w skoku w dal - zwyciężyła bezapelacyjnie! Stać ją jednak na dużo dalsze skoki, nawet pod sześć metrów... Niestety - zawodniczka ta, jak już wielokrotnie wspominałem, zmaga się z kontuzją biodra. Zabiegi i ćwiczenia terapeutyczne jakim od dwóch lat się poddawała okazały się zupełnie bezskuteczne. Podjęliśmy starania, by w najbliższym czasie udała się do specjalisty z prawdziwego zdarzenia, który miejmy nadzieję należycie ją zdiagnozuje i wyleczy. Wracając jednak do konkursu skoku w dal - Karolina Wawrzyniak zajęła w nim III m. i nie wywalczyła awansu. Szkoda, bo z pewnością zawodniczkę tę było stać na dobre skoki. Przeszkodziła jej z pewnością dolegliwość uda i ...

Troszkę można żałować również zajęcia "tylko" trzeciego miejsca w trójskoku przez Roksanę Podlewską. Po pięciu kolejkach zajmowała drugie miejsce, ale jej rywalki w ostatniej serii skoków ustanowiły swoje rekordy życiowe i zepchnęły naszą lekkoatletkę z  premiowanego awansem do OOM miejsca.

Rekord życiowy ustanowiła natomiast Weronika Kowal w biegu na 400 m. przez płotki. Przyszło jej się zmierzyć z najlepszą obecnie zawodniczką w kraju - Ewą Ochocką z Bolesławi Bolesławiec i innymi czołowymi płotkarkami kraju. Z konfrontacji tej wyszła obronną reką zajmując II m. z wynikiem 64,72 s.