Dzielna postawa sztafety 4x100 m. dziewcząt i rekordy życiowe podczas ogólnopolskich zawodów w Łodzi

W ubiegłą sobotę odbył się ogólnopolski mityng lekkoatletyczny w Łodzi. Najważniejszym punktem programu była rywalizacja sztafet o dwa miejsca - premiowane awansem do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Reprezentacja Stali w składzie: Ksenia Reyer, Weronika Kowal, Karolina Wawrzyniak i Julia Dutkiewicz zajęła w tej imprezie IV miejsce na 19 przybyłych z całego kraju żeńskich sztafet. Awansowały tylko dwa zwycięskie zespoły, ale postawa naszej drużyny zasługuje na uznanie. Poza sztafetą - dobrze spisali się nasi zawodnicy w konkurencjach indywidualnych. Julia Dutkiewicz uplasowała się na II m. w skoku wzwyż rezultatem 1,60 m. Także drugie miejsce zajęła Weronika Kowal w finale biegu na 100 m. przez płotki - 15,17 s. W tej samej konkurencji, ale wśród juniorek - III miejsce zajęła Anna Andrzejewicz - 17,44 s. Bardzo dobrze wypadli nasi młodzicy: Natalia Benedykcińska wreszcie przełamała granicę trzynastu sekund w biegu na 100 m. pokonując ten dystans w czasie 12,82 s. Również rekordy życiowe ustanowili dwaj inni młodzicy: Tomasz Jankowski w biegu na 100 m. wynikiem 11,85 s. oraz Przemysław Rychter w biegu na 800 m. - 2.15,38 s. Niestety - zupełnie nieudany start zaliczyła Ewa Rosiak, która w skoku w dal ze słabiutkim rezultatem - 5,55 m. uplasowała się na III m. Zdjęcia w linku: FOTKI z zawodów

Komentarz:

Do Łodzi jechaliśmy głównie w celu "powalczenia" o awans do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w biegu sztafetowym 4x100 m. juniorek młodszych. W tym roku Polski Związek Lekkiej Atletyki stworzył dość oryginalny sposób awansu sztafet do mistrzostw kraju. W finale OOM wystartuje tylko osiem zespołów sztafetowych. Bezpośredni awans do tej imprezy wywalczyło wcześniej 6 zespołów  z całego kraju, które w mistrzostwach regionów uzyskały najlepsze wyniki. O dalsze dwa miejsca toczyła się rywalizacja - w ubiegłą sobotę - w Łodzi. Zajęliśmy w niej IV miejsce, czyli zostaniemy sklasyfikowani na X miejscu w Polsce. Przed sezonem nie zakładaliśmy tak wysokiego miejsca, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia... Szkoda tylko, że na ostatnim treningu - przed zawodami - Karolina Wawrzyniak uległa kontuzji - naciągnięcia mięśnia. Wydawało się, iż sztafeta w ogóle nie wystartuje, ale dzięki zabiegom terapeutycznym i niesamowitej desperacji samej zawodniczki, dziewczęta pobiegły, bardzo dobrze przekazywały pałeczkę i ukończyły zawody na wysokiej pozycji. Chylę przed nimi, a szczególnie przed Karoliną czoła...

Poza sztafetą zależało nam bardzo na dobrym rezultacie Weroniki Kowal w biegu na 100 m. przez płotki. Zawodniczka ta ma pecha to warunków atmosferycznych, w których przychodzi jej biegać. Mimo, iż regularnie zwycięża z niektórymi rywalkami w bezpośrednim starciu, to one są wyżej notowane, gdyż trafiły gdzieś - podczas zawodów na sprzyjający wiatr. Niestety - podobnie było i tym razem - w Łodzi - niemal wszystkie biegi sprinterskie odbywały się przy bardzo korzystnym wietrze, a biegi w których uczestniczyła Weronika - pod wiatr.  W eliminacjach biegu płotkarskiego zawodniczka ta uzyskała 15,27 s. przy wietrze minus 1,7 m/s, a w finale, gdzie zajęła II miejsce poprawiła rezultat na 15,17 s., przy wietrze minus 0,9 m/s. Szkoda, gdyż wynik ten daje Weronice na razie 18 miejsce w kraju. Do mistrzostw Polski awansuje 20 zawodniczek, a zawody jeszcze trwają... Trudno... trzeba jeszcze szukać kolejnych okazji. Dodam jednak, iż koronnym dystansem tej zawodniczki jest bieg na 400 m. przez płotki. Tutaj awans Weroniki jest już pewny i to z wysokiej pozycji.

Julia Dutkiewicz skoczyła 1,60 m. - jest to dobry rezultat, chociaż pamiętamy jej rekordowy (1,68 m.) skok sprzed tygodnia. Musimy jeszcze popracować nad techniką - w niej tkwią jeszcze spore rezerwy.

Cieszy dobra postawa młodzików: Natalii Benedykcińskiej, Tomasza Jankowskiego i Przemysława Rychtera. Cała trójka wyraźnie poprawiła swoje rekordy życiowe. Oni startować będą w najważniejszych zawodach jesienią. Oby czynili stałe postępy.

Martwi z pewnością dyspozycja Ewy Rosiak. Zawodniczka ta bardzo dobrze prezentuje się motorycznie, jednak podczas zawodów szwankuje technika, a przede wszystkim rozbieg. Jeśli na 6 skoków, ani razu nie może odbić się z belki, to jest poważny problem...