JULKA DUTKIEWICZ MISTRZYNIĄ POLSKI JUNIOREK MŁODSZYCH W SKOKU WZWYŻ - Rekord Ostrowa - 1,72 m.

FILM z KONKURSU SKOKU WZWYŻ: Julka Mistrzynią Polski

Zdjęcia z Mistrzostw: Ogólnopolska Olimpiada

Julka Dutkiewicz z ostrowskiej Stali została mistrzynią Polski w skoku wzwyż juniorek młodszych, podczas odbywającej się we Wrocławiu Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Po niesamowitej walce zwyciężyła z doskonałym rezultatem - 1,72 m., będącym nowym rekordem Ostrowa Wielkopolskiego. W finale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w każdej konkurencji startuje po 20 zawodniczek/zawodników, którzy w bieżącym sezonie uzyskali najlepsze wyniki. W niektórych konkurencjach rywalizowało w eliminacjach nawet po pół tysiąca lekkoatletów. Podczas wrocławskich finałów - w skoku wzwyż - najpierw przeprowadzono eliminacje, z których wyłoniono czołową "dwunastkę" finalistek. Julka w tej fazie zawodów spisała się znakomicie zaliczając wszystkie wymagane wysokości w pierwszych próbach.

Finał rozpoczęła od wysokości 1,54 m., którą pokonała bez problemów w pierwszej próbie, jak i kolejne: 1,58 m. oraz 1,62 m. Mały błąd techniczny związany z rozbiegiem sprawił, iż dopiero w drugiej próbie zaliczyła 1,65 m. Sytuacja stała się dramatyczna, kiedy to  wysokość 1,68 m. (dotychczasowy rekord życiowy Julki) aż cztery zawodniczki pokonały w pierwszych podejściach, a Julka w drugim. W tym momencie plasowała się na V miejscu. Jednak opanowała nerwy - odrodziła się i w kolejnych próbach pokonała 1,70 m. oraz 1,72 m. Tym wynikiem ustanowiła nowy rekord Ostrowa Wielkopolskiego. Rywalki nie sprostały naszej zawodniczce i musiały zadowolić się dalszymi miejscami. Ostatecznie kolejność zawodniczek była następująca:

1 DUTKIEWICZ Julia 1998-03-16 KS Stal Ostrów Wlkp. 1.72
2 NIEWIEDZIAŁ Magda 1997-04-05 MKS Żywiec 1.70
3 GUTKOWSKA Kamila 1997-04-14 MKS Osa Zgorzelec 1.68
3 RATAJCZAK Marika 1998-01-23 LUKS Orkan Września 1.68
5 NOWAKOWSKA Aleksandra 1998-04-23 KS Polanik Piotrków Trybunalski 1.68
6 NAUMCZUK Aleksandra 1998-09-26 KS Podlasie Białystok 1.65
7 DZIURLA Angelika 1997-01-23 MKS Juvenia Puszczykowo 1.62
8 GODLEWSKA Katarzyna 1997-04-30 MKS Sambor Tczew 1.62
9 KUBIAK Zuzanna 1998-04-30 UKS Orkan Środa Wlkp. 1.62
10 ŁAZAR Magdalena 1997-05-03 KS Podlasie Białystok 1.58
11 NOWAK Nikola 1998-03-28 MKS Osa Zgorzelec 1.54
12 WĄCHAŁA Patrycja 1998-03-14 niestowarzyszona 1.54

Komentarz trenera - Marka Walczaka

Jestem bardzo dumny z postawy Julki w konkursie. Przed zawodami zapewniała mnie, że jedzie do Wrocławia po medal. Wiedziałem, iż jest świetnie przygotowana motorycznie i psychicznie. Jednak konkursy w mistrzostwach Polski rządzą się swoimi prawami - tutaj decydują niuanse techniczne i wola walki. Julka rozpoczęła konkurs zaliczając bez problemów 1,54 m., 1,58, 1,62 w pierwszych probach. Prawdziwy problem pojawił się na wysokości 1,68 m., kiedy to aż 4 zawodniczki pokonały tę wysokość w pierwszych próbach, a Julka w drugiej. W tym momencie zajmowała 5 miejsce, ale... wtedy podeszła do mnie nieco przestraszona. To był przełomowy moment - powiedziałem jej, że jest przygotowana na skoki powyżej 1,70 m. i wierzę, że teraz tego dokona. Po konkursie Julka powiedziała mi, iż w momencie tej konsultacji zszedł z niej cały stres i znowu uwierzyła... Ale to Ona skoczyła i jest mistrzynią kraju...

p

jdoc:include type=picjdoc:include type=pic