Rekordowe Mistrzostwa Ostrowa w Lekkiei Atletyce

Znakomicie udały się V Mistrzostwa Ostrowa na Tartanie. Dopisało wszystko: pogoda, frekwencja, poziom sportowy i organizacja.

W dniu 20 września na stadionie Stali odbyły się V Mistrzostwa Ostrowa na Tartanie. Przy wspaniałej pogodzie w zawodach udział wzięło prawie 200 zawodniczek i zawodników nie tylko z Ostrowa i powiatu, ale również z wielu wielkopolskich klubów lekkoatletycznych. Organizatorzy w tym roku wprowadzili do programu mistrzostw konkurencje aż dla 3 kategorii wiekowych: formuły OPEN (wszystkie konkurencje), młodzików (100 m., 300 m. i skok w dal) oraz dzieci (60 m. i skok w dal). Na ostrowskim stadionie "zameldowało" się kilkunastu medalistów mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych, a prawdziwą "perłą" imprezy był skok wzwyż kobiet, w którym wystartowało 5 uczestniczek mistrzostw kraju w tym aż 3 medalistki. Zwyciężyła faworytka - wicemistrzyni Polski juniorek - Monika Wawrzyniak z Orkana Wlkp. Poznań z rezultatem 1,70 m. przed "naszą" - Julką Dutkiewicz 1,66 m. ze Stali Ostrów i Patrycją Skoczylas z UKS 12 Kalisz - 1,60 m.

Wyniki w linku: KOMUNIKAT

Zdjęcia z zawodów: Fotki z Mistrzostw

Na dobrym poziomie prezentowali się sprinterki i sprinterzy. Agnieszka Jeziorna z Orkana Ostrzeszów zwyciężyła w biegu na 100 m. z rezultatem 12,33 s., co przy lekko przeciwnym wietrze jest wynikiem bardzo dobrym. Zwycięzca biegu na 100 m. - Kacper Dziechciarow z UKS 12 Kalisz pokonał ten dystans w czasie 11,12 s. Tuż za nim, bo o zaledwie jedną setną sekundy przekroczył linię mety Wojciech Kaczor z Orkana Środa Wlkp - złoty medalista Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w biegu na 200 m., a kolejny zawodnik - Daniel Berliński z Olimpii Poznań również stracił do Kaczora jedną setną sekundy... Niezwykle zacięty pojedynek obserwowaliśmy również w biegu na 400 m. dziewcząt, w którym to dwie zawodniczki Stali - Weronika Kowal i Dorota Stasiak stoczyły"siostrzany" pojedynek. Minimalnie lepszą okazała się brązowa medalistka Mistrzostw Polski Jun. Młodszych w biegu na 400 m. p. płotki - Weronika Kowal - zwyciężając w czasie 59,53 s. przed Dorotką - 59,95 s. W kategorii młodziczek najlepiej spisała się - wspomniana już - brązowa medalistka MO w skoku wzwyż - Patrycja Skoczylas z UKS 12 Kalisz (1,60 m.). Również świetnie spisała się zwyciężczyni skoku w dal - Natalia Benedykcińska ze Stali Ostrów uzyskując 5,28 m. Obie te zawodniczki już za tydzień wystartują w Mistrzostwach Polski Młodzików, które odbędą się w Zielonej Górze. Biegi na 100 m. i  300 m. wygrała Sandra Kurkowiak - LKS OSiR Pleszew z dobrymi rezultatami (13,61 s. oraz 44,19 s.). Najlepszym młodzikiem imprezy był Miłosz Gendaszyk z Przełaja Żerków, który zwyciężył w biegu na 300 m. z wynikiem 37,00. Ten sam zawodnik uzyskał najlepszy rezultat w biegu na 100 m. - 11,63 s., lecz w biegu finałowym popełnił falstart i został z niego wykluczony. Dobrze się spisał również Bartosz Gąbka z Maratonu Turek zwyciężając w skoku w dal - 6,16 m. oraz w biegu na 100 m. - 11,82 s.

W kategorii "dzieci" świetny wynik w biegu na 60 m. uzyskała Ewelina Rozmiarek z Orkana Środa Wlkp. - 8,19 s. ( w finale 8,56 s.) Warto dodać, iż na dwóch pozostałych miejscach medalowych uplasowały się zawodniczki z Ostrowa - Olga Kalina - 8,70 s. i Laura Mazur - 8,84 s. W skoku w dal tryumfowała z dobry rezultatem 4,55 m. - Vanessa Miszkiewicz z Kadeta Rawicz. Wśród chłopców bieg na 60 m. wygrał Kacper Mrula - UKS 12 Kalisz - 8,13 s. Na drugim i trzecim miejscu uplasowali się "Stalowcy" - Jakub Grycman - 8,16 s. oraz Szymon Biały - 8,31 s. Kacper Mrula zwyciężył również w skoku w dal - 5,43 m.

Komentarz: Jestem bardzo zadowolony z imprezy. Przerosła nasze oczekiwania. Nie spodziewaliśmy się aż tylu uczestników - w zawodach uczestniczyło prawie 200 zawodników z ponad 20 klubów i szkół z Wielkopolski. Przybyło do nas kilkunastu medalistów mistrzostw kraju w różnych kategoriach wiekowych. W niektórych konkurencjach, a szczególnie w skoku wzwyż dziewcząt i biegu na 100 m. poziom był niezwykle wyrównany, ale i wysoki. Przykładowo - różnica między zwycięzcą biegu na 100 m. a trzecim zawodnikiem na mecie wynosiła zaledwie dwie setne sekundy. Julka Dutkiewicz przegrała  w skoku wzwyż tylko z bardziej utytułowaną Moniką Wawrzyniak z Orkana Wlkp. Poznań. Jednak dla mnie - jej trenera - skok jaki oddała na wysokości 1,66 m. był być może jej najlepszym skokiem w życiu - perfekcyjny... Zaatakowała rekord Ostrowa na wysokości 1,73 m. W drugiej próbie zabrakło niewiele... Natalia Benedykcińska, która za tydzień wystartuje w mistrzostwach kraju, potwierdziła dobrą formę skacząc na odległość 5,28 m. Tym samym potwierdziła swoją gotowość walki o medal...

Oczywiście słowa uznania kieruję do Tomka Stodolskiego, który od długiego czasu przygotowywał tę imprezę organizacyjnie i pod względem ...atrakcyjności (chodzenie do sponsorów). Oczywiście dziękuje sponsorom, których listę zamieszczam poniżej