Lekkoatleci Stali wzięli udział w badaniach wydolnościowych kadry "B" Polski

Czwórka reprezentantów Stali: Julka Dutkiewicz, Weronika Kowal, Natalia Benedykcińska i Tomasz Jankowski wzięli udział w badaniach wydolnościowych kadry "B" Polski.

Od ubiegłego roku warunkiem powołania do kadry Polski, w jakiejkolwiek kategorii wiekowej, jest udział kandydatów w badaniach wydolnościowo-motorycznych. Czworo reprezentantów Stali - na obiektach Zawiszy w Bydgoszczy - przeszła szereg testów, badań i sprawdzianów. Najciekawszym sprawdzianem był bieg na 60 m przeprowadzony na torze "naszpikowanym" czujnikami, z których odczyt pozwolił określić wiele parametrów dotyczących motoryki i techniki biegu, a także preferencji do uprawiania danej konkurencji lekkoatletycznej. Ważnym elementem były badania antropometryczne wskazujące uwarunkowania w budowie morfologicznej ciała, do idealnego wzorca w uprawianej przez zawodników konkurencji. Ponadto przeprowadzono aż 7 sprawdzianów dotyczących tzw. stabilizacji poszczególnych grup mięśniowych i możliwości współdziałania ich podczas wybranych czynności sportowych. Przykładowo - zawodnik może posiadać dobrze rozwinięte i rozciągnięte mięśnie podudzia i uda, a słabszą grupę mięśniową stanowić będą mięśnie pośladkowe, czego wynikiem mogą się okazać kontuzje mięśnia dwugłowego uda.

Komentarz: nie żałuję wyjazdu do Bydgoszczy ze swoimi podopiecznymi. Wzięli oni udział w badaniach, dzięki którym dowiedziałem się jaki jest ich obecny stan przygotowania i preferencji do uprawiania lekkiej atletyki i danej konkurencji. Nie otrzymałem jeszcze szczegółowej analizy badań wraz z materiałem porównawczym z innymi zawodnikami, ale znam sumaryczne wyniki wszystkich testów. Moi podopieczni otrzymali od 14 do 19 punktów na 21 możliwych do zdobycia. Jest to dobry rezultat. Dotyczy to szczególnie osób które zdobyły odpowiednio: 18 i 19 p. Dwie pozostałe: 14 i 16 p. posiadają pewne niedostatki, lecz teraz wiemy nad czym mamy pracować.

 

Inne fotki

Weronika ekspresyjna

Natalia... no właśnie - co robi Natalia?

Tomek chwali się jaką dużą rybę złowił

Julka ręce w górze - poddaje się?

Natalia tańczy z rurą czy na rurze?

Julka pokazuje ze ma proste nogi...

Weronika łapie równowagę...

Tomek uczy się jak złapać sylwetkę "modela"

ale najlepsza metoda prognozowania treningu to... wróżenie z ręki...  Zaświadczam - niezawodna.

 
jdoc:include type=picjdoc:include type=pic