Jesienna część sezonu lekkoatletycznego rozpoczęta

Pierwsza i zasadnicza część sezonu letniego dla lekkoatletów ostrowskiej Stali zakończyła się, jak wszyscy kibice doskonale pamiętają, zdobyciem brązowego medalu w skoku w dal przez Ewę Rosiak podczas Mistrzostw Polski Seniorów oraz srebrnego medalu w skoku wzwyż wywalczonego przez Julkę Dutkiewicz podczas Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych.

Po krótkim odpoczynku lekkoatleci wrócili na stadiony by zainaugurować jesienne starty. Kilkunastoosobowa ekipa Stali wystartowała - najpierw w mityngu  Inauguracji Roku Szkolnego we Wrocławiu a tydzień później w Lidze Młodzików połączonej z Mityngiem LA w Poznaniu. Szczególnie interesowała nas forma Natalii Benedykcińskiej, która najprawdopodobniej w ostatni weekend września wystartuje w Mistrzostwach Polski Młodzików. Oczywiście liczymy także na udział w tej imprezie sztafety dziewcząt  4x100 m., która wiosną sprawiła sporą niespodziankę zwyciężając w Mistrzostwach Wielkopolski. Natalia Benedykcińska w tych dwóch inaugurujących II część sezonu wypadła dobrze zwyciężając w Poznaniu skok w dal wśród młodziczek rezultatem 5,34 m. oraz zajmując IV miejsce OPEN we Wrocławiu z wynikiem 5,36 m. Są to rezultaty obiecujące, aczkolwiek wierzymy, iż podczas krajowego championatu uzyska wynik o kilkanaście centymetrów lepszy - gwarantujący zdobycie medalu.

Drugą naszą nadzieją na udział w mistrzostwach kraju jest sztafeta 4x100 m. dziewcząt w składzie: Julia Grzegorowska, Laura Mazur, Olga Kalina, Hania Grzelak i Natalia Benedykcińska. Dziewczęta spisały się w Poznaniu rewelacyjnie  "demolując" pozostałe sztafety z Wielkopolski. Zwyciężyły ze świetnym rezultatem - 51,37 s. pokonując między innymi Orkan Środa Wlkp. (II miejsce) o prawie 3 sekundy. Dobrze spisał się Szymon Biały, który zadebiutował w biegu na 300 m. przez płotki.  Przebiegł ten dystans we Wrocławiu z rezultatem 44,96 s. a w Poznaniu z wynikiem 44,70 s. W obu przypadkach zajął IV miejsca. Siłą wspomnianej wcześniej sztafety młodziczek jest wyrównany skład i dobre przekazywanie pałeczki. Najlepszy czas w biegu na 100 m. spośród nich uzyskała Olga Kalina - 13,46 s. Laura Mazur pokonała ten dystans w czasie 13,74 s. a Hania Grzelak - 13,89 s.

Z przyjemnością obserwowałem powracającą do wysokiej formy Weronikę Kowal. Zawodniczka ta, na skutek długo trwającej kontuzji, nie mogła wystartować w najważniejszych imprezach, w tym mistrzostwach kraju. Jednak nie załamała się, tylko mozolnie "wracała" do dobrej dyspozycji. We Wrocławiu uplasowała się na IV miejscu (spośród 40 zawodniczek) w biegu na 300 m. z rezultatem - 42,19 s. W Poznaniu zwyciężyła w biegu na 200 m. z rezultatem - 26,33 s. i to przy przeciwnym wietrze -4,0 m/s.  Rekord życiowy na 400 m. ustanowił Tomasz Jankowski, który pokonał ten dystans w czasie 52,76 s. Niespodziankę sprawiła Natalia Gruchot plasując się w biegu na 800 m. na III miejscu z dobrym rezultatem 2.25,60 s. Na tym samym dystansie" życiówkę" ustanowił Dawid Borowski - 2.04,01 s. plasując się na VIII m. wśród 22 uczestników biegu. W Poznaniu wystąpiła po trzytygodniowych wakacjach Julka Dutkiewicz. Wicemistrzyni Polski w skoku wzwyż zwyciężyła w Poznaniu z rezultatem 1,65 m. Na słowa pochwały zasłużył również dwunastolatek - Damian Drozdowski, który przebiegł 300 m. w czasie 45,35 s.

Komentarz:

Jak już wcześniej wspomniałem - najważniejszymi imprezami w drugiej części sezonu będą Mistrzostwa Makroregionu, które odbędą się 12 września w Szczecinie oraz Mistrzostwa Polski Młodzików, które zostaną rozegrane w ostatni weekend września w Radomiu. W Radomiu wystąpią tylko zawodniczki i zawodnicy, którzy uplasują się na dwóch pierwszych miejscach w zawodach makroregionalnych i to pod warunkiem uzyskania "odpowiedniego" wyniku. W przypadku sztafet jest jeszcze trudniej, gdyż w mistrzostwach kraju wystartuje tylko 8 najlepszych sztafet z całego kraju, które uzyskały najlepsze rezultaty podczas Mistrzostw Makroregionu. Czyli nawet zwycięstwo w "makroregionie" nie jest równoznaczne z awansem do mistrzostw Polski. Oczywiście liczymy na dobry bieg naszych dziewcząt i awans do finału krajowego. Poza wymienionymi imprezami mistrzowskimi - jesienią rozpoczynamy kolejną edycję Czwartków Lekkoatletycznych ( pierwszy już 10 września). W dniu 19 września na ostrowskim stadionie rozegrane zostaną Otwarte Mistrzostwa Ostrowa na Tartanie. Do udziału  w tej imprezie serdecznie zapraszamy zawodników i uczniów zrzeszonych lub niezrzeszonych w klubach sportowych. Ponadto młodzież licealna wystartuje w powiatowej, rejonowej i wojewódzkiej Licealiadzie. W październiku odbędą Mistrzostwa Ostrowa w Wielobojach - 3.X.2015 r. oraz tydzień później w Pleszewie zawody związane z otwarciem stadionu lekkoatletycznego.

 
jdoc:include type=picjdoc:include type=pic