Rok pełen sukcesów lekkoatletów ostrowskiej Stali

Lekkoatleci ostrowskiej Stali podsumowali sezon 2015 roku. W ubiegły piątek w siedzibie klubu odbyła się piękna uroczystość, podczas której podziękowano najlepszym sportowcom klubu, wręczono upominki, a przede wszystkim przypomniano największe osiągnięcia zawodniczek i zawodników w mijającym roku. Główną atrakcją kulinarną wieczoru był wspaniały tort ze zdjęciem Ewy Rosiak podczas dekoracji w czasie mistrzostw Polski. Miłą niespodziankę sprawili zawodnicy swoim trenerom wręczając im upominki wraz ...z autorskim wierszem przygotowanym przez nich specjalnie na tę okazję. Atrakcją audiowizualną było wyświetlenie filmu przedstawiającego osiągnięcia dziesięciu najlepszych lekkoatletów Stali. Zdjęcia w linku: FOTKI z IMPREZY

Mijający rok - 2015 był niezwykle udany dla ostrowskiej lekkiej atletyki. Dziewczęta i chłopcy z sekcji lekkoatletycznej KS Stal w Ostrowie Wielkopolskim uczestniczyli i to z bardzo dobrym skutkiem w wielu imprezach mistrzowskich od rangi powiatowej przez rejonową, wojewódzką, makroregionalną i na ogólnopolskiej skończywszy.  Prawdziwymi perełkami były w tym roku Ewa Rosiak i Julka Dutkiewicz - medalistki mistrzostw kraju.

Ewa Rosiak od ubiegłego roku startuje w gronie seniorek i to z wielkim powodzeniem. W lutym bieżącego roku - podczas Halowych Mistrzostw Polski Seniorów w Toruniu zajęła V miejsce w skoku w dal z wynikiem 5,92 m. oraz VIII m. w trójskoku z rezultatem 12,35 m. Jednak latem - podczas Mistrzostw Polski Seniorów rozegranych w Krakowie odniosła swój największy sukces - zdobyła brązowy medal w skoku w dal z nowym rekordem Ostrowa Wielkopolskiego 6,20 m. Poprzedni medal "seniorowski" został wywalczony przez reprezentanta Stali przed 21 laty. Ewa podczas tychże samych mistrzostw pobiła jeszcze rekord Ostrowa w biegu na 100 m. pokonując ten dystans w 11,95 s., co uplasowało ją na XI pozycji wśród najlepszych sprinterek w kraju. Warto dodać, iż zawodniczka Stali była prawdziwą gwiazdą czeskiej ligi lekkoatletycznej, w której to odniosła wiele zwycięstw w skoku w dal, trójskoku, biegu na 100 m. oraz w sztafecie 4x100 m. Pobiła nawet rekordy stadionu w Hradec Kralove. Film z Mistrzostw Polski Seniorów

Drugą perełką naszej sekcji była w tym roku skoczkini wzwyż - Julka Dutkiewicz. Mimo olbrzymich problemów zdrowotnych z jakimi zmagała się od początku sezonu - potrafiła zawsze, we właściwym momencie, pokazać swoją ambicję i wysoką klasę. Julka na osiemnaście startów w tym roku i to często ze starszymi od siebie zawodniczkami odniosła aż 14 zwycięstw, trzykrotnie zajmowała II miejsce i raz trzecie - imponujący dorobek. Oczywiście najważniejszymi osiągnięciami tej zawodniczki było zdobycie dwóch srebrnych medali podczas mistrzostw Polski. Zimą, podczas Halowych Mistrzostw Polski odbywających się w Toruniu, zawodniczka Stali zajęła II miejsce z rezultatem 1,67 m. Latem podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży - w Łodzi stoczyła pasjonujący pojedynek z IV zawodniczką Mistrzostw Świata - Aleksandrą Nowakowską z RKS-u Łódź. Po wyrównanej walce, uległa jej zaledwie dwoma centymetrami. Julka skacząc na wysokość 1,76 m. ustanowiła nowy rekord życiowy, będący jednocześnie rekordem Ostrowa Wlkp.. Jak wcześniej wspomniałem zawodniczka Stali zwyciężała, bądź plasowała się na czołowych pozycjach podczas wielu prestiżowych imprez. Została mistrzynią Wielkopolski juniorek młodszych, mistrzynią Wielkopolski Szkół Ponadgimnazjalnych (Wojewódzka Licealiada) oraz zajęła II miejsce w międzynarodowym mityngu Nadzieje Olimpijskie. Film z Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych

Trzecią zawodniczką uczestniczącą w bieżącym roku w krajowym championacie była Natalia Benedykcińska. Do zdobycia medalu w kategorii młodziczek zabrakło jej zaledwie pięciu centymetrów. Podczas Mistrzostw Polski Młodzików odbywających sie w Radomiu zajęła IV miejsce z rezultatem 5,32 m. Szkoda straconej szansy, tym bardziej, iż dwa tygodnie wcześniej - podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w Szczecinie zajęła I miejsce ze znakomitym wynikiem 5,63 m. pokonując między innymi mistrzynię kraju w tej kategorii wiekowej. W Radomiu zabrakło trochę szczęścia, a poza tym podczas skoku próbnego poślizgnęła się na mokrej plastelinie (skoki podczas ulewy) i doznała lekkiego urazu nogi. Natalia podczas całego sezonu spisywała się doskonale zwyciężając między innymi w międzynarodowym mityngu Nadzieje Olimpijskie, Mistrzostwach Makroregionu, Mistrzostwach Wielkopolski i Gimnazjadzie Wojewódzkiej.

Ubiegłoroczna - brązowa medalistka mistrzostw kraju w biegu na 400 m. przez płotki - Weronika Kowal po bardzo dobrej inauguracji roku w sezonie halowym - doznała bolesnej kontuzji stopy, która uniemożliwiła jej udział w niemal wszystkich najważniejszych zawodach sezonu letniego. Dopiero jesienią wracając do normalnej formy zdobyła tytuł wicemistrzyni Wielkopolski w biegu na 200 m. podczas Wojewódzkiej Licealiady. Zimą jednak - w Halowych Mistrzostwach Wielkopolski - wywalczyła dwa tytuły mistrzowskie - w biegu na 60 m. przez płotki i biegu na 300 m.

Sporą szansę udziału w mistrzostwach kraju miały młodziczki w sztafecie 4x100 m. Julia Grzegorowska, Laura Mazur, Hania Grzelak, Olga Kalina i Natalia Benedykcińska w znakomitym stylu zwyciężyły w biegu rozstawnym 4x100 m podczas Mistrzostw Wielkopolski Młodzików. Stoczyły pasjonujący pojedynek z faworyzowanymi zespołami z Piły, Środy Wielkopolskiej i Wrześni zwyciężając "rzutem poświęcenia" na linię mety. Kolejne zwycięstwo odniosły w lidze wojewódzkiej młodzików i kiedy wydawało się, iż zwycięstwo w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Szczecinie i awans do mistrzostw Polski są niemal pewne - stał się dramat - dziewczęta prowadząc w biegu, podczas przekazywania pałeczki - upuściły ją. Tej straty, mimo znakomitego biegu na ostatniej zmianie Natalii Benedykcińskiej, nie dało się w pełni nadrobić. Sztafeta zajęła ostatecznie V miejsce i oczywiście nie uzyskała awansu do Mistrzostw Polski. Podczas tej imprezy, oprócz wspomnianych już Natalii Benedykcińskiej w skoku w dal i sztafety dziewcząt 4x100 m. dziewcząt dobrze spisali się inni reprezentanci Stali: Olga Kalina zajęła VI miejsce w finale biegu na 100 m. z wynikiem 13,41 s., również na szóstej pozycji z rezultatem 43,91 s. ukończył bieg na 300 m. przez płotki Szymon Biały, X miejsce w biegu na 100 m. zajęła Laura Mazur, a XI pozycję w tej samej konkurencji zajęła Hanna Grzelak, natomiast Julka Grzegorowska uplasowała się na XII miejscu w skoku w dal.

Lekkoatleci Stali zainaugurowali sezon Halowymi Mistrzostwami Wielkopolski Juniorów i Juniorów Młodszych. Oprócz złotych medali wywalczonych przez wspomnianą już Weronikę Kowal kolejną multimedalistką tej imprezy została Ania Andrzejewicz wywalczając aż trzy srebrne medale w biegu na 60 m. przez płotki, biegu na 600 m. oraz w skoku wzwyż. Srebrny krążek zdobyła również Ksenia Reyer w skoku w dal. Brązowe medale stały się udziałem Romany Dopierały w biegu na 300 m. oraz Tomka Jankowskiego również w biegu na tym samym dystansie. Po tygodniu odbyły się Halowe Mistrzostwa Wielkopolski Młodzików. Złote medale stały się udziałem Natalii Benedykcińskiej w skoku w dal  oraz Szymona Białego w skoku wzwyż. Brązowe krążki zdobyli: Natalia Benedykcińska w biegu na 60 m. oraz Jakub Grycman w skoku w dal.

Do kolejnej mistrzowskiej imprezy trzeba było czekać aż 3 miesiące, kiedy to w połowie maja na stadionie Olimpia w Poznaniu odbyły się Mistrzostwa Wielkopolski Juniorów i Juniorów Młodszych. Złoty medal w skoku wzwyż wywalczyła Julka Dutkiewicz wynikiem 1,70 m. Ponadto ostrowscy lekkoatleci zdobyli jeszcze 6 brązowych medali. Dorota Stasiak zdobyła brązowe medale w biegach na 200 i 400 m., Ania Andrzejewicz zajęła III miejsce w biegu płotkarskim na 100 m. juniorek, Romana Dopierała uplasowała się na III pozycji w skoku w dal a Miłosz Sroczyński stanął na najniższym stopniu podium w skoku wzwyż. Ponadto sztafeta 4x400 m. w składzie: Alesia Gniazdowska, Tosia Zjawiony, Ksenia Reyer i Dorota Stasiak zajęła III pozycję.

W Mistrzostwach Wielkopolski Młodzików, jak wspomniałem już, zwyciężyły Natalia Benedykcińska w skoku w dal i sztafeta dziewcząt 4x100 m. W Licealiadzie Wojewódzkiej w skoku wzwyż zwyciężyła Julka Dutkiewicz. Na drugich miejscach uplasowały się:  Weronika Kowal w biegu na 200 m. oraz Karolina Wawrzyniak w skoku w dal. Z kolei w Gimnazjadzie Wojewódzkiej oprócz złotego medalu Natalii Benedykcińskiej zadowolonym można było być z III miejsca Olgi Kaliny w biegu na 100 m. Tuż za podium, bo na IV miejscu uplasował się Tomasz Jankowski w biegu na 300 m.

Od wielu lat jesteśmy organizatorami Czwartków Lekkoatletycznych - zawodów skierowanych dla dzieci ze szkół podstawowych, a nawet przedszkolaków. W tym roku odbyło się 6 części tej imprezy. Wiosną młodzi sportowcy rywalizowali w kolejnych zawodach edycji Czwartków 2014/2015 r., a jesienią rozpoczęli zmagania w ramach edycji 2015/2016 r. Olbrzymie zainteresowanie zawodami sprawiły, iż organizatorzy starają się urozmaicić zmagania młodych sportowców i uczynić je jeszcze bardziej interesującymi. Po zakończeniu rywalizacji w poprzedniej edycji tej imprezy wytypowano najbardziej utalentowanych młodych sportowców, którzy świetnie zaprezentowali się podczas Finału Wojewódzkiego Czwartków w Poznaniu. Wywalczyli tam 7 medali. Złote krążki zdobyli: Katarzyna Janowicz w rzucie palantówką, Damian Drozdowski w biegu na 300 m., Wojciech Szymoniak również w biegu na 300 m. (kat. piątych klas) oraz Hubert Paluszczak w biegu na 60 m. Srebrne medale stały się udziałem Zuzanny Urban w skoku w dal,  Marty Żyłki w skoku wzwyż oraz Nikodema Suskiego w biegu na 60 m. W sumie lekkoatleci ostrowskiej Stali zdobyli w bieżącym sezonie w zawodach rangi mistrzowskiej (od poziomu wojewódzkiego do ogólnopolskiego) - 41 medali.

Ostrowscy lekkoatleci startowali w zawodach na terenie całego kraju, a także poza jego granicami. Nasz klub był również organizatorem i współorganizatorem wielu imprez lekkoatletycznych. Jak wcześniej wspomniałem "naszym dzieckiem" są Czwartki Lekkoatletyczne. Jednak kolejną imprezą o zasięgu wojewódzkim były Otwarte Mistrzostwa Ostrowa na Tartanie. W tym roku w tej imprezie wystartowało kilkuset zawodników z kilkunastu klubów. Najlepszą zawodniczką całej imprezy okazała się Ewa Rosiak, Najlepszą zawodniczką z Ostrowa - Julka Dutkiewicz, a najlepszą młodziczką - Natalia Benedykcińska. Najlepszym zawodnikiem z Ostrowa został Marek Nadachowski.

Ponadto współorganizowaliśmy: Finał Rejonu Gimnazjady Lekkoatletycznej, Finały Powiatu i Rejonu Licealiady Lekkoatletycznej, Finał Rejonu w Czwórboju, Spartakiadę dla osób niepełnosprawnych, Mistrzostwa Powiatu Szkół Podstawowych i wiele innych lokalnych imprez.

Ten rok był niezwykle udany dla ostrowskiej lekkiej atletyki - zawodniczki i zawodnicy sekcji plasowali się na czołowych miejscach podczas imprez mistrzowskich poczynając od powiatu, a kończąc na mistrzostwach kraju. Niemal wszystkie plany i założenia sekcji zostały zrealizowane. Stało się to dzięki wspaniałym dzieciom i młodzieży uprawiającym sport w naszym klubie, ich chęci uczestniczenia w treningach i zawodach, a także woli walki i ambicji.  Dziękujemy za wsparcie i pomoc organizacyjną pani prezes klubu Krystianie Drozd i przemiłym paniom z sekretariatu klubu: Edycie i Emilii. Osobne podziękowania składamy pani prezydent Ostrowa Wielkopolskiego - Beacie Klimek i Urzędowi Miejskiemu, a także sponsorom - firmie Gaz-System, firmie PHU MOZZI SERWIS pana Marcina Grzegorowskiego oraz licznym przyjaciołom klubu, którzy ufundowali upominki laureatom Czwartków Lekkoatletycznych i Mistrzostw Ostrowa. Serdecznie dziękujemy wszystkim dziennikarzom za promowanie naszej dyscypliny w środkach masowego przekazu.

Przed nami 2016 rok - rok jeszcze większych wyzwań - chcielibyśmy zrobić jeszcze jeden krok do przodu i zaistnieć na arenie międzynarodowej... Lekka atletyka jest nazywana KRÓLOWĄ SPORTU ze względu na powszechność uprawiania jej i stanowienia funkcji trampoliny do uzyskiwania wspaniałych wyników w innych dyscyplinach sportu. Tutaj, aby zwyciężyć w mistrzostwach kraju trzeba pokonać przynajmniej rywalek lub rywali, a w międzynarodowych imprezach mistrzowskich uczestniczy TYLKO wyselekcjonowana elita.

 
jdoc:include type=picjdoc:include type=pic