Kolejna edycja Czwartków 2015-2016 zakończona. Rekord frekwencji pobity - ponad 160 uczestników

Dobiegła końca kolejna edycja Czwartków Lekkoatletycznych. Podobnie jak w latach ubiegłych cały cykl obejmował trzy imprezy jesienią 2015 r. oraz trzy imprezy wiosną 2016 r. W finałowym - szóstym Czwartku Lekkoatletycznym wzięła udział rekordowa liczba 167 uczestników.  Najliczniejszą reprezentację wystawiła SP nr 5 w Ostrowie i... ekipa z Rawicza, która na ostrowskim stadionie zjawiła w ponad 50-osobowym składzie. Były to ostatnie zawody w tym cyklu, stąd rywalizacja w poszczególnych grupach wiekowych była zacięta, gdyż jeszcze wielu było pretendentów do czołowych "szóstek" w poszczególnych kategoriach wiekowych. Kolejny raz najlepsza zawodniczką zawodów okazała się Marta Żyłka SP 5 Ostrów, która zwyciężyła w skoku wzwyż rezultatem 1,50 m., w biegu na 60 m. - 9,20 s. oraz w skoku w dal - 4,18 m. W skoku w dal - w grupie najmłodszych dziewcząt triumfowała Zuzanna Kędzia - Kadet Rawicz - 3,67 m. przed Emilią Twardowską - SP 5 Ostrów - 3,60 m.  Emilia zwyciężyła w tej grupie w biegu na 60 m. - 9,60 s. przed Dagmarą Adamcio - SP Sióstr Salezjanek - 9,66 s. W kategorii chłopców bardzo daleko rzucali piłeczką palantową chłopcy z najmłodszej grupy wiekowej: Josh Ashaolu - 42,5 m. oraz Jakub Brzeski  (obaj SP 5 Ostrów) - 41,00 m. W skoku w dal Mikołaj Buduj - Kadet Rawicz uzyskał 5,45 m. Ten sam zawodnik jak jedyny pokonał granicę 8 sekund w biegu na 60 m. - zwyciężył z rezultatem 7,99 s. Kolejny rekord życiowy pobił w biegu na 300 m. - Damian Drozdowski - SP Sióstr Salezj. Ostrów - 42,04 s. Jakub Robotnikowski - SP Ołobok triumfował w kat, piątych klas w biegu na 60 m. - 8,52 s. oraz w skoku w dal - 4,41 m. Dokładnie taki sam rezultat w skoku w dal uzyskał Wojciech Szymoniak - SP 13 Ostrów.   Komunikat z imprezy: KOMUNIKAT Zdjęcia autorstwa Julki Dutkiewicz: Fotki

W ogólnej punktacji za wszystkie rozegrane zawody (15 najlepszych wyników) w kategorii dziewcząt najstarszych zwyciężyła Marta Żyłka SP - 5 Ostrów - 1588 p. Jej domeną był skok wzwyż, a rezultat, który uzyskała 1,57 m. z pewnością był najlepszym wynikiem indywidualnym spośród wszystkich startujących.  Drugie miejsce w tej kategorii zajęła Zuzia Urban - SP 6 Ostrów - 1223 p. a na trzecim miejscu uplasowała się Marta Kołodziej - SP Sióstr Salezj. - 845 p. W kategorii dziewcząt klas piątych zwyciężyła Natalia Janus - SP 13 Ostrów - 901 p. Drugie miejsce zajęła Milena Godziszewska - SP 5 Ostrów - 871 p., a na trzecim miejscu uplasowała się Oliwia Derdas - SP Ołobok - 616 p. W grupie dziewcząt najmłodszych zwycięstwo odniosła - Zuzanna Kędzia - Kadet Rawicz - 1187 p. przed Natalią Pozdrowicz - SP 1 Ostrów - 1023 p. oraz Emilia Twardowska - SP 5 Ostrów - 787 p.

W kategorii najstarszych chłopców zwyciężył Damian Drozdowski - SP Sióstr Salezj. - 1514 p. Jego domena był bieg na 300 m., w którym osiągnął 42,04 s. Drugie miejsce zajął Mikołaj Buduj z Kadeta Rawicz - 1426 p., a na trzecim miejscu uplasował się Marek Badełek - Kadet Rawicz - 926 p. W kategorii klas piątych najlepszym okazał się Jakub Robotnikowski - SP Ołobok - 1741 p. Drugie miejsce zajął Wojciech Szymoniak - SP 13 Ostrów - 1233 p., a na trzeciej pozycji zawody ukończył Mateusz Zadrożny - SP Przygodzice - 764 p. W kategorii najmłodszych chłopców zwyciężył Nikodem Walczak - SP Ołobok - 1291 p. przed Piotrem Pacyną - SP Przygodzice - 1099 p. oraz Janem Namysłem - SP 5 Ostrów - 853 p.

Komentarz: Czwartki lekkoatletyczne cieszą się coraz to większa popularnością. Wciąż pobijane są kolejne rekordy frekwencji. Impreza ta ma charakter szczególny, bo oprócz często zaciętej rywalizacji o jak najwyższe miejsca i rekordowe osiągnięcia, jest w niej dużo zabawy i współzawodnictwa dla sprawdzenia samego siebie, swoich aktualnych predyspozycji. Na trybunach zasiadają oprócz nauczycieli wychowania fizycznego, rodzice, dziadkowie i znajomi uczestników. Sukcesy Marty Żyłki spowodowały, iż na skoczni wzwyż zgromadziła się jej niemal cała najbliższa rodzina z 95-letnią babcią. Zawsze popieram sport i ten przez duże "S", jak i ten tworzony dla samej idei poruszania się i rekreacji, sprawdzenia samego siebie. I tak samo pasjonuje mnie rywalizacja na mistrzostwach kraju, jak i tutaj na stadionie Stali. I dlatego staramy się nie robić "lipy" - dbamy o pełen profesjonalizm i przekazanie uczciwych i sprawiedliwych wyników. Zebranie jednego dnia ponad 160 dzieciaków rywalizujących ze sobą w wieku od kilku lat do ukończenia szkoły podstawowej jest sukcesem nie tylko organizatorów, ale też nauczycieli, opiekunów i rodziców, którzy przybyli na to wspaniałe święto dziecięcego sportu. I nie ma dla mnie wytłumaczenia dla tych co powinni je uszanować i być razem z dziećmi w tak doniosłej chwili i swoim uczestnictwem podkreślić wagę nie tylko tej imprezy, ale tego sportowego zjawiska i je promować. Bo ten "Wielki Sport" i tak jest do znudzenia promowany w mediach, ale nie byłoby go gdyby zaprzestano organizowania zawodów dla tych najmłodszych - przyszłych reprezentantów klubów, miasta, a może i kraju.