Natalia Benedykcińska czwartą w kraju skoczkinią w dal wśród juniorek młodszych. Punktowane miejsca pozostałych lekkoatletów ostrowskiej Stali

Natalia Benedykcińska - zawodniczka ostrowskiej Stali - zajęła IV miejsce w skoku w dal podczas Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych (Ogólnopolska Olimpiada Sportowa), które odbyły się we Wrocławiu. Podczas tej samej imprezy Tomasz Jankowski zajął XVII miejsce w biegu na 400 m., Dawid Borowski uplasował się na XIX miejscu w biegu na 800 m., a Julka Grzegorowska zajęła XX miejsce w skoku w dal.   Film z mistrzostw: STAL w OOM Wrocław

Natalia Benedykcińska zarówno w eliminacjach, jak i w finale uzyskała po 5,59 m... do medalu zabrakło 7 cm. Jej start można uznać za udany, bo zawsze powtarzam, iż jeśli podczas najważniejszej imprezy w roku uzyskuje się rekordowy wynik - start trzeba zaliczyć za udany. Ale jednak pozostał niedosyt, gdyż tak niewiele brakowało, aby wrócić z Wrocławia z medalem. Natalia świetnie spisała się w eliminacjach skoku w dal, kiedy to uzyskała najlepszy wynik - 5,59 m. spośród wszystkich - 22 startujących zawodniczek. Jednak eliminacje kierują się swoimi prawami i celem ich jest zakwalifikowanie się do finałowej "dwunastki" mistrzostw. W finale zależało nam na oddaniu udanego, a przede wszystkim ważnego pierwszego skoku. Cel ten nie został do końca spełniony, gdyż Natalia odbiła się przed belka i zaliczyła tylko 5,33 m., co nie gwarantowało awansu do ścisłego 8-osobowego finału. Drugi skok był niemal identyczny - 5,34 m. Na szczęście w trzeciej próbie było lepiej - skok na odległość 5,45 m. uplasował ją na V pozycji przed finałową rozgrywką. Kolejne dwa skoki były już bardzo dobre - 5,57 i 5,59 m., ale do medalu brakowało wciąż kilka centymetrów. W ostatniej kolejce zawodniczka z Ostrowa postawiła wszystko na jedną kartę - chciała całą swoją energię wyzwolić na belce... lecz czasem towarzyszy temu zbyt wielkie spięcie... Niestety - olbrzymie przeciążenie podczas odbicia spowodowało bolesną kontuzję. Wyglądało to dramatycznie - do leżącej w piaskownicy Natalii przyjechała karetka pogotowia, aby udzielić jej pierwszej pomocy. Konkurs dla naszej zawodniczki zakończył się fatalnie... Miejmy nadzieję, że ta ambitna lekkoatletka szybko wyleczy kontuzję i już niebawem zobaczymy ją znowu na skoczni.

Tomasz Jankowski i Julka Grzegorowska zakwalifikowali się na mistrzostwa niemal w ostatniej chwili, plasując się na odpowiednio 23 i 24 miejscu list rankingowych. Udział w mistrzostwach zapewniało sobie dokładnie po 24 zawodników w każdej konkurencji. Dlatego też celem minimum dla nich było uplasowanie się w pierwszej - punktowanej dwudziestce mistrzostw. I to się im udało. Tomasz Jankowski w biegu na 400 m. zajął XVII miejsce z nowym rekordem życiowym - 51,39 s. Tylko jednego miejsca zabrakło mu do udziału w finale "B", czyli zawodników walczących - po eliminacjach - o miejsca 9-16 w zawodach. Czasem o kolejności decydują niuanse... Tym razem Tomek podczas startu popełnił duży błąd - po komendzie gotów, kiedy sędzia dość długo trzymał zawodników w wysokiej pozycji - Tomek się zdekoncentrował i nieco przysiadł, a w tym momencie padł strzał startera... Kosztowało go to spóźnienie startu o prawie 3 metry...  metry gwarantujące awans do finału "B".

Julka Grzegorowska w tym roku poczyniła spore postępy poprawiając "życiówkę" w skoku w dal o niemal 70 cm doprowadzając ją do 5,26 m. Był to, jak wspomniałem - 24 wynik w tej kategorii wiekowej w kraju. Niestety, na kilka tygodni przed mistrzostwami zawodniczka doznała poważnej kontuzji, która wyeliminowała ją nie tylko z udziału w zawodach, ale nawet w treningach. Nie zaleczywszy jej do końca - stanęła jednak na starcie by zaznaczyć udział w mistrzostwach. Weszła na skocznię po miesięcznej przerwie i mimo tego awansowała do upragnionej "dwudziestki" z rezultatem 4,84 m. zdobywając 2 punkty dla klubu.

Dawid Borowski w maju b.r. uzyskał bardzo dobry rezultat - 1.58,06 s. w biegu na 800 m. Pewnie awansował do mistrzostw kraju. Wydawało się, iż "spokojnie" wywalczy awans do finału "B" czyli w ostateczności uplasuje się w pierwszej "szesnastce" imprezy. Jednak podczas biegu eliminacyjnego chwyciły go skurcze nóg i ledwo dobiegł do mety z rezultatem 2.01,94 s. A szkoda, bo w pełni dyspozycji mógł zawalczyć o wysokie miejsce w mistrzostwach. Ostatecznie uplasował się na XIX miejscu.

Komentarz:

Start lekkoatletów ostrowskiej Stali należy ocenić pozytywnie. Natalia Benedykcińska udowodniła, iż jest czołową skoczkinią w dal, w tej kategorii wiekowej, w kraju. Uzyskała dwa razy najlepszy swój wynik w sezonie. Oczywiście pozostaje niedosyt, bo medal był blisko. Walczyła ambitnie i miejmy nadzieję, że szybko powróci do zdrowia i w przyszłym roku już nie "otrze" się o medal, ale go zdobędzie. Tomek Jankowski pobił rekord życiowy, lecz zagapił się na starcie... Często podczas pierwszych mistrzostw płaci się "frycowe". Mam nadzieję, iż ten w gruncie rzeczy udany start zmobilizuje Tomka do dalszej pracy treningowej, pozwoli mu uwierzyć w siebie i osiągać w przyszłym sezonie jeszcze lepsze rezultaty. Pech Julki Grzegorowskiej trenowanej przez Michała Walczaka, spowodował, iż nie mogła włączyć się do walki o finał. Jak wspomniałem - zawodniczka ta poczyniła olbrzymie postępy w stosunku do roku poprzedniego i kto wie, może w przyszłym sezonie zawalczy o najwyższe pozycje. Dla Dawida Borowskiego był to również pierwszy start w mistrzostwach kraju. Wcześniej spisywał się bardzo dobrze i jako zupełnie nikomu nieznany zawodnik - zakwalifikował sie do Olimpiady Młodzieży we Wrocławiu. Może za bardzo chciał dobrze zaprezentować się podczas imprezy i za bardzo się spiął... a może jakaś dolegliwość zdrowotna spowodowały, iż wypadł nieco gorzej. Jednak ten - trenowany przez Tomasza Stodolskiego zawodnik może juz niebawem należeć do czołówki krajowej. Warto dodać, iż lekkoatleci Stali zdobyli we Wrocławiu 11 p. do ogólnopolskiego współzawodnictwa  dzieci i młodzieży (Benedykcińska - 5, Grzegorowska, Jankowski i Borowski po 2 p.) Ale nie możemy zapomnieć o sztafecie 4x400 m. chłopców przygotowywanej przez Tomka Stodolskiego, którzy podczas eliminacji wojewódzkich do mistrzostw - uplasowali się na IX miejscu w kraju zdobywając dalsze 4 p. Tak więc bilans udziału w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży lekkoatletów Stali wyniósł 15 p.


 
jdoc:include type=picjdoc:include type=pic