Lekkoatleci Stali podsumowali sezon 2016 rok

W uroczystej atmosferze lekkoatleci ostrowskiej Stali podsumowali sezon 2016 r. A był to rok niesamowitego wyczynu Ewy Rosiak, która zdobyła dwa srebrne medale mistrzostw Polski seniorów w skoku w dal (zawody halowe i letnie) ustanawiając zarazem świetny rekord Ostrowa - 6,33 m. Drugą zawodniczką, która zdobyła srebrny medal mistrzostw kraju jest Julka Dutkiewicz, Dokonała tego wyczynu w Suwałkach - podczas Mistrzostw Polski Juniorów, skacząc wzwyż na wysokość 1,75 m. Tuż za podium, bo na IV miejscu uplasowała się Natalia Benedykcińska uzyskując w skoku w dal - podczas Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych - 5,59 m. Ponadto po raz pierwszy od kilku lat na mistrzostwa kraju zakwalifikowało się kilkanaścioro lekkoatletów ostrowskiego klubu zdobywając aż 44 punkty w ramach ogólnopolskiego współzawodnictwa dzieci i młodzieży. Zdjęcia z imprezy_FOTKI

Podczas spotkania, przy wspaniałym - okolicznościowym torcie - Pani Prezes Krystiana Drozd oraz trenerzy - Tomasz Stodolski, Michał Walczak i Marek Walczak podzielili się wrażeniami z minionego sezonu i refleksjami na przyszłość. Pani Prezes podziękowała wszystkim sportowcom i trenerom zaangażowania w treningi i pogratulowała osiągnięć sportowych. Stwierdziła, że w sekcji panuje bardzo dobra atmosfera i rzec by można, iż stanowi jakby wielka sportowa rodzinę. Zakończyła stwierdzeniem, że jest pod wrażeniem wielkiej walki i determinacji zawodników podczas zawodów, ale największą wolą zwycięstwa pokazuje trener Marek Walczak w walce z chorobą. Marek Walczak podziękował wszystkim za wsparcie i powiedział, że czas jak rzeka płynie i on został z niej w kwietniu ubiegłego roku niejako wyrwany. Ale nic wielkiego się nie stało - rzeka dalej popłynęła, bo godnie go zastąpił jego syn Michał i wraz z Tomkiem Stodolski wykonali świetną pracę wprowadzając do mistrzostw kraju kilkunastu zawodników. Powiedział też, iż cały czas wspiera sekcję i próbuje jej pomagać i że będzie walczył... Tomasz Stodolski dziękując zawodnikom podkreślił fantastyczną - rodzinna atmosferę jaką udało się stworzyć w sekcji. Michał Walczak wspominając o pracy w ubiegłym sezonie w sekcji "zaapelował" do swojego ojca by jak najszybciej powrócił do czynnego i pełnego udziału w szkoleniu lekkoatletycznej młodzieży.

Podczas uroczystości podziękowano Weronice Kowal za wspaniałe osiągnięcia, jakie były jej udziałem w barwach Stali. Weronika zdobyła kilkadziesiąt medali mistrzostw rejonu, województwa i makroregionu oraz ten najcenniejszy - brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych w biegu na 400 m. przez płotki wywalczony w 2015 roku we Wrocławiu. Nigdy nie zapomnimy tych dwóch niesamowitych biegów w eliminacjach i finale, w który poprawiła nie tylko rekordy życiowe ale ustanowiła rekord Ostrowa Wlkp. Ponadto była wspaniałą dziewczyną, wzorem do naśladowania przez innych sportowców. WERONIKO - JESTEŚ WIELKA I BARDZO CI DZIĘKUJEMY.

Poniżej prezentujemy sprawozdanie sekcji

Rok 2016 był kolejnym bardzo udanym sezonem dla ostrowskiej lekkiej atletyki. Oprócz spektakularnych osiągnięć medalistek mistrzostw kraju Ewy Rosiak i Julki Dutkiewicz - spora grupa dziewcząt i chłopców wywalczyła awans i wystartowała w mistrzostwach kraju w różnych kategoriach wiekowych, a ponadto zdobywała czołowe miejsca w mistrzostwach międzywojewódzkich i Wielkopolski. W bieżącym roku aż 14 reprezentantów Stali wzięło udział w krajowym czempionacie. W mistrzostwach międzywojewódzkich i mistrzostwach Wielkopolski w różnych kategoriach wiekowych nasi lekkoatleci zdobyli 35 medali w tym 20 złotych. Jest to spory dorobek i z pewnością znakomita promocja klubu i miasta na arenach ogólnopolskich. Cd. w zakładce "więcej"

 

Ten rok należał z pewnością do Ewy Rosiak - została dwukrotnie wicemistrzynią Polski seniorek w skoku w dal podczas halowych i letnich mistrzostw kraju. W marcu, podczas Halowych Mistrzostw Polski Seniorów w Toruniu spisała się znakomicie zajmując w skoku w dal II miejsce z rezultatem 6,20 m. Przegrała jedynie z wielokrotną reprezentantką kraju Anną Jagaciak-Michalska z AZS Poznań. Dla telewizyjnych komentatorów była prawdziwym objawieniem i została przez nich uznana za największą niespodziankę drugiego dnia mistrzostw. Ewa podczas tej imprezy wzięła udział również w biegu na 60 m. zajmując w gronie najlepszych polskich sprinterek XII miejsce z nowym rekordem Ostrowa Wlkp. - 7,59 s. Latem pojechała do Bydgoszczy na Mistrzostwa Polski Seniorów pełna obaw o końcowy rezultat - wszak wiadomo było, iż wystartują wszystkie najlepsze w kraju zawodniczki z późniejszą uczestniczką Igrzysk Olimpijskich w Rio - Anną Jagaciak-Michalską oraz wielokrotnymi reprezentantkami i medalistkami mistrzostw kraju - Teresą Dobiją, Karoliną Zawiłą czy też Małgorzatą Trybańską. Po czterech kolejkach Ewa plasowała się na V pozycji, lecz w piątej serii wyzwoliła z siebie maksimum wiary i energii skacząc na odległość - 6,33 m. Zajęła II miejsce przegrywając jedynie z Anią Jagaciak-Michalską z AZS-u Poznań - 6,55 m, a pokonując między innymi Karolinę Zawiłę z AZS AWF Kraków - 6,30 m. Ubiegłoroczna mistrzyni kraju - Teresa Dobija z AZS Łódź musiała zadowolić się tylko IV miejscem z wynikiem 6,26 m.

Drugą medalistką mistrzostw kraju naszej sekcji była w tym roku skoczkini wzwyż - Julka Dutkiewicz. Mimo olbrzymich problemów zdrowotnych z jakimi zmagała się od początku sezonu, co kosztowało ją absencję w Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów - potrafiła przygotować wysoką formę na sezon letni. Niestety, na kilka dni przed Mistrzostwami Polski Juniorów w Suwałkach skręciła kostkę i to w nodze odbijającej. Było to w zasadzie wyeliminowanie z mistrzostw, ale... nie dla niej. Cztery dni zabiegów fizjoterapeutycznych i wystartowała bez treningu z obolałą, usztywnioną kostką. I stało się niemożliwe - po heroicznej walce zdobyła srebrny medal w skoku wzwyż z rezultatem 1,75 m., a do pokonania wysokości 1,79 m. zabrakło naprawdę niewiele. Dla tej zawodniczki z pewnością wielkim przeżyciem był też udział w Opolskim Festiwalu Skoków, w którym wystąpiła wśród gwiazd polskiej i światowej lekkiej atletyki z Mutazem Essa Barshimem z Kataru na czele. Wyrównała tam rekord życiowy wynikiem 1,76 m.

Bardzo niewiele zabrakło do zdobycia medali zarówno w halowych jak i w letnich mistrzostwach kraju juniorów młodszych przez Natalię Benedykcińską.

Podczas Halowych Mistrzostw Polski zajęła V miejsce tracąc do brązowej medalistki zaledwie 9 cm. Uzyskała - 5,49 m., co jest jej halową "życiówką". Latem we Wrocławiu podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży świetnie zaprezentowała się w eliminacjach zajmując pierwsze miejsce z wynikiem 5,59 m. Wydawało się, iż w finale stać ją na dużo dalsze skoki. Niestety, problemy z dopasowaniem rozbiegu spowodowały, iż od początku skoków finałowych musiała skoncentrować się na "zaliczeniu" poprawnej próby, a nie walce o medal. Kiedy wreszcie zaliczyła 5,57 i 5,59 m. - wydawało się, że ten "medalowy skok" jest już w zasięgu.... doznała bolesnej kontuzji mięśnia dwugłowego uda i zakończyła konkurs z rezultatem 5,59 m. Zajęła IV miejsce przegrywając "brąz" o 7 cm.

Podczas Mistrzostw Polski Juniorów w Suwałkach oprócz Julki Dutkiewicz wystąpiły również Weronika Kowal i Ksenia Reyer. Obie spisały się bardzo dobrze. Weronika Kowal w biegu na 400 m. przez płotki zajęła VI miejsce z wynikiem 64,08 s., a Ksenia Reyer - debiutująca w tak poważnej imprezie - uplasowała się na XV miejscu z wynikiem 5,28 m. Weronika ponadto została mistrzynią Wielkopolski juniorów w biegu na 400 m. przez płotki - 63,83 s. oraz halową mistrzynią województwa w biegu na 300 m. Podczas tej samej imprezy zdobyła srebrny medal... w skoku w dal. Ksenia Reyer w tym roku poczyniła ogromne postępy poprawiając rekord życiowy o 40 cm. Zdobyła trzy tytuły mistrzyni Wielkopolski: w skoku w dal podczas letniego sezonu - 5,34 m. oraz dwa podczas halowych mistrzostw województwa w skoku w dal i trójskoku.

Szymon Biały chyba wreszcie trafił na "swoją" konkurencję, a są nią przedłużone płotki. W tym roku wprowadzono dla kategorii młodzika bieg na 200 m. przez płotki. Szymon bardzo szybko przystosował się do nowego dystansu osiągając od razu dobre rezultaty. Podczas Mistrzostw Polski Młodzików w Słubicach, w stawce kilkudziesięciu zawodników, zajął VIII miejsce z nowym rekordem życiowym - 26,82 s. Ponadto zwyciężył w eliminacjach międzywojewódzkich na tym samym dystansie. Jego dorobek medalowy uzupełniają - dwa tytuły halowego mistrza Wielkopolski w biegach na 300 m. i 60 m. przez płotki oraz wicemistrzostwo w biegu na 200 m. przez płotki podczas Wojewódzkiej Gimnazjady w Pile.

W Mistrzostwach Polski Młodzików w Słubicach wystąpił również Jakub Grycman zajmując X miejsce w skoku w dal z wynikiem 5,84 m. Tutaj z pewnością odczuwamy pewien niedosyt, gdyż skacząc w granicach swojej "życiówki", a wynoszącej 6,08 m. uplasowałby w czołowej ósemce mistrzostw.  Swój rekordowy wynik - 6,08 m. uzyskał podczas Mistrzostw Wielkopolski Młodzików zajmując I miejsce. Podczas eliminacji międzywojewódzkich do mistrzostw kraju uplasował się w skoku w dal na II miejscu - 6,05 m. Ponadto jest brązowym medalistą Mistrzostw Wielkopolski Młodzików w biegu na 100 m. - 11,75 s.

W tegorocznej Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży oprócz Natalii Benedykcińskiej wystąpili również: sztafeta chłopców 4x400 m., Tomasz Jankowski w biegu na 400 m., Dawid Borowski w biegu na 800 m. oraz Julka Grzegorowska w skoku w dal. Sztafeta 4x400 m. nie uczestniczyła bezpośrednio w finach OOM we Wrocławiu, gdyż zgodnie z regulaminem PZLA do finału krajowego kwalifikuje się tylko osiem najlepszych sztafet z eliminacji regionalnych. Nasi chłopcy w składzie: Bartosz Losy, Przemysław Rychter, Dawid Borowski i Tomasz Jankowski zajęli w tych eliminacjach... IX miejsce.

Tak niewiele brakowało by awansować, tym bardziej, iż podczas swoich eliminacji w Łodzi jeden z sędziów podczas biegu wszedł na tor naszej sztafety powodując kolizję z naszym zawodnikiem i w efekcie stratę przez nich kilku metrów. Kto wie, może stratę na miarę awansu... Ostatecznie chłopcy zostali sklasyfikowani na IX pozycji w Polsce z wynikiem - 3.31,75 s. W startach indywidualnych Tomkowi Jankowskiemu i Dawidowi Borowskiemu juz nie poszło tak dobrze. Tomek zajął w biegu na 400 m. XVII miejsce z wynikiem 51,39 s., a Dawid Borowski uplasował się w biegu na 800 m. na XIX pozycji z wynikiem - 2.01,94 s. W mistrzostwach udział wzięła również Julka Grzegorowska, która pomimo poważnej kontuzji chciała zaakcentować swój udział w tej mistrzowskiej imprezie i... zajęła XX miejsce... ale punktowane. Julka Grzegorowska w bieżącym sezonie wywalczyła dwa brązowe medale w Halowych Mistrzostwach Wielkopolski w trójskoku oraz w Gimnazjadzie Wojewódzkiej - w skoku w dal - 5,24 m.

Niesamowity postęp zanotowała w tym roku Marta Żyłka. W skoku wzwyż poprawiła się w ciągu roku o 22 cm. i jej rekord na chwilę obecną wynosi 1,57 m., co jest trzecim rezultatem w Polsce w kategorii dzieci ze szkół podstawowych. Marta oczywiście zwyciężyła w Finale Wojewódzkim Czwartków Lekkoatletycznych, a ponadto zajęła II m. w Mistrzostwach Wielkopolski Młodzików startując z zawodniczkami ze starszej kategorii wiekowej.

Mimo, iż dwukrotnie Ola Losy plasowała się na czwartych miejscach i nie zdobyła medalu, to jednak udowodniła, iż jest dużym talentem i mimo krótkiego stażu treningowego nawiązuje walkę z najlepszymi w makroregionie i województwie. Podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików zajęła IV miejsce w biegu na 600 m. - 1.45,12 s. oraz to samo miejsce podczas Mistrzostw Wielkopolski Młodzików -1.42,23 s.

Jak wcześniej wspomniałem nasi lekkoatleci wywalczyli aż 35 medali mistrzostw makroregionu i województwa.

W Mistrzostwach Makroregionu Młodzików zdobyliśmy medal złoty i srebrny - wspomniani wcześniej już - Szymon Biały i Jakub Grycman.

W Mistrzostwach Wielkopolski Młodzików: trzy medale (I m. - Jakub Grycman - w dal, 2 m., Marta Żyłka w skoku wzwyż oraz 3 m. - Jakub Grycman w biegu na 100 m.).

W Mistrzostwach Wielkopolski Juniorów i Juniorów Młodszych zdobyliśmy 6 medali w tym 5 złotych: złote - Weronika Kowal - 400 płotki, Ksenia Reyer - w dal, Natalia Benedykcińska - w dal (j. mł.) oraz sztafety - 4x100 i 4x400 juniorek (Dopierała, Szczepanek, Reyer, Kowal). Chłopcy biegnący w sztafecie 4x400 m. (Rychter, Borowski, Jankowski, Losy) zajęli II m.

W Halowych Mistrzostwach Wielkopolski Juniorów i Juniorów Młodszych reprezentanci Stali zdobyli 10 medali: złote - Weronika Kowal - 300 m., Ksenia Reyer - w dal i trójskok, Wiktor Tetrzona - trójskok, srebrne - Natalia Benedykcińska - w dal, Weronika Kowal - w dal, Robert Kulesza - trójskok, brązowe - Romana Dopierała - 600 m., Julia Grzegorowska - trójskok, Wiktor Tetrzona - wzwyż.

W Halowych Mistrzostwach Wielkopolski Młodzików Szymon Biały zdobył dwa złote medale w biegu na 300 m. oraz w biegu na 60 m. przez płotki.

W Wojewódzkiej Gimnazjadzie reprezentanci SZS w Ostrowie (członkowie Stal) zdobyli 3 medale: Natalia Benedykcińska - złoty w skoku w dal, Szymon Biały - srebrny w biegu na 200 m. przez płotki i Julka Grzegorowska w w skoku w dal

Od wielu lat jesteśmy organizatorami Czwartków Lekkoatletycznych - zawodów skierowanych dla dzieci ze szkół podstawowych, a nawet przedszkolaków. W tym roku odbyło się 6 części tej imprezy. Wiosną młodzi sportowcy rywalizowali w kolejnych zawodach edycji Czwartków 2015/2016 r., a jesienią rozpoczęli zmagania w ramach edycji 2016/2017 r. Olbrzymie zainteresowanie zawodami sprawiły, iż organizatorzy starają się urozmaicić zmagania młodych sportowców i uczynić je jeszcze bardziej interesującymi. Po zakończeniu rywalizacji w poprzedniej edycji tej imprezy wytypowano najbardziej utalentowanych młodych sportowców, którzy świetnie zaprezentowali się podczas Finału Wojewódzkiego Czwartków w Poznaniu wywalczając 8 medali w tym 6 złotych: złote - Dagmara Adamcio w biegu na 300 m., Zuzanna Urban w skoku w dal, Marta Żyłka w skoku wzwyż, Kacper Adamczak w biegu na 1000 m., Damian Drozdowski w biegu na 300 m oraz Jakub Szymczak w rzucie piłeczką. Srebrne medale stały się udziałem Emilki Twardowskiej  w skoku w dal oraz Wojciecha Szymoniaka w biegu na 300 m.

Ostrowscy lekkoatleci startowali w zawodach na terenie całego kraju.. Nasz klub był również organizatorem i współorganizatorem wielu imprez lekkoatletycznych. Jak wcześniej wspomniałem "naszym dzieckiem" są Czwartki Lekkoatletyczne. Jednak kolejną imprezą o zasięgu wojewódzkim były Otwarte Mistrzostwa Ostrowa na Tartanie. W tym roku w tej imprezie wystartowało kilkuset zawodników z kilkunastu klubów. Najlepszą zawodniczką całej imprezy okazała się Ewa Rosiak, a zawodnikiem - Marek Nadachowski. Najlepszą zawodniczką z Ostrowa - Ksenia Reyer, a najlepszym zawodnikiem z Ostrowa - Tomasz Jankowski.

Ten rok był niezwykle udany dla ostrowskiej lekkiej atletyki - zawodniczki i zawodnicy sekcji plasowali się na czołowych miejscach podczas imprez mistrzowskich poczynając od województwa, a kończąc na mistrzostwach kraju. Zdobyliśmy w tym roku 44 punkty w ramach Ogólnopolskiego Współzawodnictwa Dzieci i Młodzieży. To duży postęp w stosunku do poprzednich lat. Niemal wszystkie sportowe plany i założenia sekcji zostały zrealizowane. Stało się to dzięki wspaniałym dzieciom i młodzieży uprawiającym sport w naszym klubie, ich chęci uczestniczenia w treningach i zawodach, a także woli walki i ambicji. Te sukcesy to owoc pracy trenerskiej i wielkiego zaangażowania w nią szkoleniowców: Tomasza Stodolskiego, Michała Walczaka i Marka Walczaka. Dziękujemy za wsparcie i pomoc organizacyjną pani prezes klubu Krystianie Drozd i przemiłym paniom z sekretariatu klubu: Edycie i Emilii. Osobne podziękowania składamy pani prezydent Ostrowa Wielkopolskiego - Beacie Klimek i Urzędowi Miejskiemu, a także sponsorom - ENEI, firmie PHU MOZZI SERWIS pana Marcina Grzegorowskiego, panu Piotrowi Jankowskiemu oraz licznym przyjaciołom klubu, którzy ufundowali upominki laureatom Czwartków Lekkoatletycznych i Mistrzostw Ostrowa. Serdecznie dziękujemy wszystkim dziennikarzom za promowanie naszej dyscypliny w środkach masowego przekazu.

Przed nami 2017 rok - o wyniki sportowe możemy być spokojni - posiadamy kilka "gwiazd" Królowej Sportu, które rywalizują udanie z najlepszymi zawodniczkami w kraju. Posiadamy grupę utalentowanej młodzieży, która w bieżącym roku zaistniała na arenie ogólnopolskiej - wszak udział w finałach mistrzostw kraju aż 14 zawodniczek i zawodników jest spory osiągnięciem. Udało się ponadto, dzięki wielkiemu zaangażowaniu trenerów, stworzyć znakomitą grupę dzieci pozyskanych głównie z Czwartków Lekkoatletycznych z najmłodszych roczników - grupę której wróżę już za kilka lat ogromne sukcesy na arenie krajowej, a może i nie tylko...  Warto inwestować w sport, warto inwestować w sportowców bo... ta inwestycja zwraca się w postaci emocji, wzruszeń i poczucia spełnienia się. Oczywiście boimy się o przyszłość lekkiej atletyki w Ostrowie z powodu bardzo dużych kłopotów finansowych klubu i co tu ukrywać trudnych warunków treningowych. Oby sukcesy organizacyjne dorównały tym sportowym, a z pewnością nazwiska naszych reprezentantów będą rozbrzmiewały na arenach może nie tylko ogólnopolskich. W 2017 roku KLUB STAL obchodzi swoje 70-lecie - mamy nadzieję, że będą to wspaniałe obchody klubu z wielkimi tradycjami i osiągnięciami sportowymi oraz że po nich z nadzieją będziemy mogli patrzeć w przyszłość nie martwiąc się o sprawy finansowe i o to gdzie będziemy w przyszłości trenować i w jakich zawodach uczestniczyć.

 
jdoc:include type=picjdoc:include type=pic