Rozstrzygnięcie 46 edycji Konkursu Nadziei Olimpijskich im. Karola Hoffmanna w lekkiej atletyce

W Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu miała miejsce uroczystość podsumowania 46 edycji Konkursu Nadziei Olimpijskich im. Karola Hoffmanna w Lekkiej Atletyce. To już po raz 46 uhonorowano najlepszych lekkoatletów Wielkopolski w kategoriach młodzieżowych za miniony sezon. W grupie laureatów znaleźli się przedstawiciele ostrowskiej Stali: Julka Dutkiewicz, Weronika Kowal, Natalia Benedykcińska, Szymon Biały, Kacper Adamczak, Damian Drozdowski oraz trener Marek Walczak.

Julka Dutkiewicz zajęła IV m. w kategorii juniorek, Weronika Kowal w tej samej kategorii wiekowej uplasowała się na V miejscu, Szymon Biały zajął VII m. w kategorii młodzików, Natalia Benedykcińska zajęła IX m. w kategorii juniorek młodszych, Kacper Adamczak został sklasyfikowany na III m. w kategorii dzieci i w tej samej kategorii Damian Drozdowski na VI miejscu. Trener Marek Walczak uplasował się na II miejscu wśród trenerów.

Komentarz:  Konkurs Nadziei Olimpijskich im. Karola Hoffmanna w Lekkiej Atletyce jest jedynym tego rodzajem przedsięwzięciem w kraju. Posiada już 46 letnią historię, a nosi imię wybitnego sportowca, nauczyciela i trenera lekkiej atletyki, jakim był Karol Hoffmann, między innymi trener legendarnego Wunderteamu w lekkiej atletyce, kiedy to polska lekka atletyka w latach 1957-1963 była drugą (po Stanach Zjednoczonych) potęgą na świecie. W roku 1971 odbyła się pierwsza edycja tego konkursu i tak przez kolejne 46 lat, aż do chwili obecnej, kiedy to w ubiegłym tygodniu zostały ogłoszone dziesiątki najlepszych lekkoatletek i lekkoatletów oraz ich trenerów za rok 2016.

W konkursie tym laureatami zostają rzeczywiście najlepsi przedstawiciele Królowej Sportu (w kategoriach młodzieżowych) w regionie. W tym konkursie obowiązuje ścisły regulamin i każdy z jego uczestników otrzymuje określoną ilość punktów za swoje osiągnięcia. Przyznaje się punkty - między innymi - za udział i zajęte miejsca w imprezach międzynarodowych (mistrzostwa Europy, Świata itd.), w mistrzostwach Polski i mistrzostwach Wielkopolski. Ponadto punktuje się wartość wyniku według specjalnych tabel. Jeśli chodzi o kategorie "dziewczynki" i "chłopcy" tutaj premiowana jest wszechstronność, czyli udział i dobre wyniki w możliwie największej ilości konkurencji. Przypomnę tylko, iż w grupie wyróżnionych ostrowskich zawodników największymi osiągnięciami w minionym sezonie popisały się: Julka Dutkiewicz - II m. w Mistrzostwach Polski Juniorów w skoku wzwyż, Natalia Benedykcińska - IV m. w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w skoku w dal, Weronika Kowal - VI m. w Mistrzostwach Polski Juniorów w biegu na 400 m. przez płotki i Szymon Biały - VIII m. w Mistrzostwach Polski Młodzików w biegu na 200 m. przez płotki. Oczywiście duży współudział w sukcesach wymienionych zawodniczek i zawodników miał Michał Walczak, który w sezonie letnim przygotowywał większość z laureatów konkursu do zawodów oraz współpracujący z nim Tomasz Stodolski.

Wśród laureatów tego konkursu znalazło się wielu późniejszych reprezentantów kraju na Mistrzostwach Świata i Europy jak i Igrzysk Olimpijskich jak np. Szymon Ziółkowski czy też aktualna mistrzyni Europy w sztafecie 4x400 m. na zakończonych przed tygodniem Halowych Mistrzostwach Europy Patrycja Wyciszkiewicz.

(Na zdjęciu: Julka Dutkiewicz, Natalia Benedykcinska, Weronika Kowal, Marek Walczak. Brak na zdjęciu Szymona Białego, Kacpra Adamczaka oraz Damiana Drozdowskiego)

 
jdoc:include type=picjdoc:include type=pic