Znakomita Ewa Rosiak!!! Czwarty kolejny srebrny medal Mistrzostw Polski Seniorów w skoku w dal

Film z mistrzostw pod linkiem: Ewa w Mistrzostwach Polski

Informacja na wlkp24.info: Rozmowa z Ewą i trenerem

Informacja: Tubaostrowa

Informacja: rc.fm

Relacja TVP SPORT (po reklamach - 10 minuta 30 sekunda) - EWA Rosiak w TVP SPORT

Znakomicie spisała się zawodniczka Stali Ostrów - Ewa Rosiak w Mistrzostwach Polski Seniorów zostając wicemistrzynią Polski w skoku w dal z rezultatem 6,25. Pierwsze miejsce zajęła faworytka - wielokrotna medalistka mistrzostw kraju - dziesiąta zawodniczka Igrzysk Olimpijskich w Rio dr Janeiro - Anna Jagaciak z AZS-u Poznań - 6,40 m. A na trzeciej pozycji uplasowała się Anna Kiljan ze Skry Warszawa - 6,14 m. Ciekawostką był udział w tej konkurencji mistrzyni Izraela - Yiffat Zelikovitz, która uzyskała wynik 6,15 m. Ewa Rosiak wystartowała również w biegu na 100 m. zajmując ogólnie XIV miejsce (na 24 startujące zawodniczki) z wynikiem 12,00 s.

Komentarz Marka Walczaka - Jestem bardzo dumny z postawy Ewy. Jest to jej ósmy medal z mistrzostw Polski, w tym piąty z kolejnych mistrzostw kraju seniorów. Co ciekawe - moja zawodniczka najpierw zdobyła 4 brązowe medale, następnie cztery srebrne, czyli czas na... Wiedzieliśmy z Ewą, iż jest świetnie przygotowana do tej docelowej imprezy - potwierdzały to wyniki sprawdzianów. Śmiem powiedzieć, że jeszcze nigdy nie była w tak wysokiej formie, ale nigdy wcześniej też nie wykonała tak dużej pracy treningowej. Największym problemem dla nas był brak startów w silnie obsadzonych mityngach przed mistrzostwami, stąd jedynym technicznym mankamentem był brak "obiegania rozbiegu". Sam konkurs w skoku w dal podczas mistrzostw rozpoczął się od spalonego skoku. A szkoda bo była to imponująca odległość... W tej sytuacji drugi skok trzeba było "zaliczyć", by nie było problemu z dostaniem się do ośmioosobowego finału. I to się udało - Ewa uzyskała 5,94 m., co plasowało ją w tym momencie na drugiej pozycji. Niestety trzecia próba również była "spalona". W pierwszej kolejce ścisłego finału konkurentki oddały dalekie skoki spychając Ewę na VI miejsce, lecz zawodniczka ostrowskiej Stali (rodowita Odolanowianka) odpowiedziała im bardzo dobrym skokiem na odległość 6,25 m. i... objęła prowadzenie w konkursie przed faworytką - Anną Jagaciak. Jednak rutynowana zawodniczka z Puszczykowa, reprezentująca aktualnie barwy AZS Poznań, w swoim przedostatnim skoku odpowiedziała wynikiem 6,40 m. Ewa jednak podjęła walkę - wykonała w swojej ostatniej próbie fantastyczny skok, lecz niestety znowu przekroczony... Gdyby trafiła na belkę, być może zostałaby mistrzynią Polski. Oczywiście gdybanie jest tylko opisem możliwej sytuacji, a przepisy są jednoznaczne i najlepszą zawodniczką zasłużenie została Ania Jagaciak. Jednak po raz pierwszy wracając z mistrzostw pozostał w nas niedosyt - pierwszy raz w swojej karierze Ewa mogła pokusić się o zwycięstwo i pokonanie multimedalistki  kolejnych z rzędu mistrzostw kraju. Sama zwyciężczyni gratulując Ewie postawy stwierdziła, iż zobaczywszy jej skoki i nawet czasowe prowadzenie w konkursie miała poważne obawy o końcowe losy tej rywalizacji.

Ewa wystartowała również w biegu na 100 m. w którym w półfinale spotkała się w jednej serii między innymi ze słynną Ewa Swobodą. Oczywiście w tej serii jak i w finale zwyciężyła Swoboda, lecz "nasza" Ewa pobiegła zupełnie dobrze zajmując w swojej serii V m. z wynikiem 12,00 s., co było czternastym rezultatem całych zawodów. Rosiak dobrze pobiegła pierwszą część dystansu, plasując się na półmetku nawet na drugiej pozycji, lecz zabrakło jej wytrzymałości szybkościowej do pokonania całej "setki" na 100%. Ale cóż, ona jest skoczkinią w dal i standardowo biega odcinki 20-60 m.

Na koniec chciałbym jeszcze dodać  kilka słów na temat samej atmosfery zawodów - podobnie jak wielu zawodników w wywiadach telewizyjnych podkreślało -  uważam, iż w Białymstoku publiczność zasłużyła na złoty medal. Na trybunach wszystkie miejsca były zajęte, kibice dopingowali zawodników siedząc na betonie między rzędami siedzisk oraz stojąc na koronie stadionu. Zresztą fragment tej atmosfery jak i skoki Ewy oraz dekorację zamieściłem w prezentowanym filmiku. Zawody prezentowane były na w telewizji TVP Sport. Szkoda tylko, iż pokazano tylko jeden skok naszej zawodniczki - na szczęście ten najlepszy na odległość 6,25 m, którym wyszła na prowadzenie.

 
jdoc:include type=picjdoc:include type=pic