Natalia Benedykcińska w skoku w dal i sztafeta 4x100 m. chłopców srebrnymi medalistami Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych - OO Mlodzieży

DWA SREBRNE MEDALE REPREZENTANTÓW STALI W MISTRZOSTWACH POLSKI JUNIORÓW MŁODSZYCH - Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży!!! Duet rodzinny trenerów Michała i Marka Walczaków ma olbrzymie powody do satysfakcji - dwa medale w ciągu dwóch godzin w Warszawie.

Natalia Benedykcińska w skoku w dal z rezultatem - 5,79 m. i sztafeta chłopców 4x100 m. w składzie: Mateusz Lorenc, Patryk Wykrota, Michał Tuczyński, Jakub Grycman, rez. Maciej Sokołowski z rezultatem - 43,05 s. - wywalczyli srebrne medale podczas Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych, które odbyły się w dniach 4-6 sierpnia 2017 r. w Warszawie.

Natalia Benedykcińska jechała na mistrzostwa z dziesiątym wynikiem w skoku w dal wg. ogólnopolskich tabel rankingowych - 5,53 m. Poinformuję tylko, iż w tabelach tych zostało sklasyfikowanych 216 zawodniczek, a tylko 24 najlepsze uzyskały prawo startu w mistrzostwach w Warszawie (zresztą podobnie jak we wszystkich innych konkurencjach indywidualnych). Pierwszego dnia zawodów odbyły się eliminacje mające na celu wyłonienie czołowej "dwunastki" - finalistek tej konkurencji. Podopieczna Marka Walczak spisała się w nich bardzo dobrze skacząc na odległość  5,53 m. co uplasowało ją na piątej pozycji w kwalifikacjach. Jednak nadal trudno było marzyć o pozycji medalowej, gdyż dwie zawodniczki: Pia Skrzyszowska ze Skry Warszawa i Aleksandra Kwiecień z Hermesa Gryfino wydawały się poza zasięgiem rywalek, a jeszcze kilka innych finalistek skakało w tym sezonie dalej od Natalii. W tej fazie zawodów świetnie zaprezentowała się inna z ostrowskich reprezentantek - podopieczna Michała Walczaka - Julia Grzegorowska pobijając rekord życiowy rezultatem 5,42 m. i awansując również do finału na dziewiątej pozycji. Finał skoku w dal odbył się następnego dnia - w sobotę 5 sierpnia wieczorem. Natalia Benedykcińska już w pierwszej próbie uzyskała znakomity rezultat - 5,79 m. zupełnie sensacyjnie wychodząc na prowadzenie w konkursie. Rywalki również rozpoczęły od bardzo dalekich skoków, ale nie tak dalekich jak skok naszej zawodniczki. Absolutna faworytka konkursu - Pia Skrzyszowska ze Skry Warszawa jednak już w drugiej kolejce "przeskoczyła" naszą reprezentantkę i ostatecznie zwyciężyła ze znakomitym rezultatem 6,08 m. Druga z "absolutnych" faworytek - Aleksandra Kwiecień zdeprymowana świetną postawa Natalii i zawodniczki z Warszawy nie mogła nawiązać z nimi rywalizacji skacząc zdecydowanie krócej i w ostateczności zajęła dopiero VI miejsce z wynikiem 5,61 m. Brązowy medal stał się udziałem Katarzyny Jóźwiaczyk - również ze Skry Warszawa - 5,70 m. O pechu może powiedzieć Julka Grzegorowska, która w finale "spaliła" wszystkie skoki i ostatecznie została sklasyfikowana na XII miejscu. A szkoda, bo w sporcie czasami decyduje łut szczęścia. W jednej z prób przekroczyła belkę zaledwie o kilka milimetrów, a był to dobry około 5,50 m. skok.

Sztafeta 4x100 m. - Mateusz Lorenc, Patryk Wykrota, Michał Tuczyński, Jakub Grycman, rez. Maciej Sokołowski zakwalifikowała się do mistrzostw z ósmym rezultatem. Poziom w tej konkurencji był niezwykle wyrównany i różnica między pierwszym a ósmym zespołem wynosiła nieco ponad pół sekundy. Zatem wszystko było możliwe i każdy z zespołów mógł wywalczyć medal. Wszystko zależało od dyspozycji poszczególnych zawodników i bardzo dobrym przekazywaniu pałeczki w strefach. A przede wszystkim odwagi i determinacji. I to wszystko pokazali w biegu finałowym podopieczni Michała Walczaka - pobiegli wspaniale - bardzo szybko przekazywali sobie pałeczkę i po trzech zmianach znajdowali się ex aequo na drugiej - trzeciej pozycji. Kończący sztafetę Jakub Grycman nie odpuścił ani na metr. Powiększył jeszcze przewagę i przybiegł na metę na drugiej pozycji z rezultatem - 43,05 s. Zwyciężyła ekipa z UKS 19 Bojary Białystok - 42,54 s., a brązowy medal zdobyli sprinterzy z AZS AWF Kraków - 43,13 s. Jak wcześniej wspomniałem w finale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży uczestniczy po 24 najlepszych zawodników w konkurencjach indywidualnych oraz tylko po 8 sztafet 4x100 i 4x400 m. Sposób wyłaniania ich jest dość skomplikowany i dwuetapowy. Pierwszą imprezą z której można uzyskać awans do finału krajowego są poszczególne mistrzostwa województw. Jednak z tych 16-tu zawodów (ilość województw) zaledwie 5 najlepszych (najlepszych czasów) zdobywa awans. O kolejne trzy miejsca można ubiegać się już tylko podczas jednej ogólnopolskiej imprezy, która odbyła się w Łodzi i popularnie nazywana jest "DOGRYWKĄ" . Osiem najlepszych czasów z kwalifikacji wojewódzkich i zawodów w Łodzi ostatecznie awansowało do mistrzostw kraju. I właśnie chłopcy ze Stali Ostrów zdobywając awans z ósmej pozycji - przyjechali z Warszawy ze srebrnym medalem.

Pozostali reprezentanci KS Stal spisali się na miarę oczekiwań. Wspominana już Julka Grzegorowska zajęła XII miejsce w skoku w dal "paląc" niestety w finale wszystkie trzy skoki. Ta sama zawodniczka również - w eliminacjach trójskoku miała wszystkie trzy skoki nieudane i nie została sklasyfikowana. W biegu na 100 m. Michał Tuczyński zakwalifikował sie do finału "B" czyli rywalizacji zawodników ubiegających się o 9-16 miejsce. W finale tym tylko pobiegł kilka metrów nie chcąc narażać się na ewentualną kontuzję, gdyż priorytetem była przecież sztafeta. Jakub Grycman zajął na tym samym dystansie XIX miejsce z czasem 11,42 s. Ale trzeba podkreślić że i on nie biegał na zupełnego "maksa", a zakwalifikował się do mistrzostw na XXII pozycji. Szymon Biały w biegu eliminacyjnym na 400 m. przez płotki uzyskał czas 58,92 s., z którym zakwalifikował się do finału "B". Tam zajął VII miejsce czyli ostatecznie w mistrzostwach był to XV rezultat - 58,65 s. Szymon w tym roku pobiegł już ten dystans w 57,39 s., lecz kontuzja mięśnia spowodowała u niego 6-tygodniową przerwę i oczywiście obniżkę formy.

Reprezentanci Stali zdobyli podczas tych mistrzostw 27 p. w ramach ogólnopolskiego współzawodnictwa dzieci i młodzieży, co jest dobrym osiągnięciem. Przypomnę tylko, że medale zdobyte w Warszawie są czwartym i piątym wywalczonym w tym roku przez reprezentantów ostrowskiego klubu (Seniorzy - Ewa Rosiak - dwa srebrne w skoku w dal podczas zimowych i letnich mistrzostw Polski, Juniorzy młodsi - Natalia Benedykcińska - w skoku w dal - brązowy w halowych mistrzostwach i srebrny w letnich oraz sztafeta 4x100 m. chłopców).

I na koniec informacja dla kibiców śledzących sukcesy i oceniających osiągnięcia rodzimych sportowców na arenie krajowej. Natalia Benedykcińska by zająć II miejsce w kraju musiała pokonać 215 zawodniczek, które w tej konkurencji zostały sklasyfikowane. Sztafet 4x100 m. wystartowało ponad 60 w kraju. Lekka Atletyka jest Królową Sportu ze względu na popularność i liczebność dorosłych, młodzieży i dzieci uprawiających ją. Wystarczy powiedzieć iż w kraju zarejestrowanych jest ponad  700 klubów lekkoatletycznych, a w samej Wielkopolsce - około 60. Każdy ma prawo wybrać sobie dziedzinę sportu , czy dziedzinę życia w której się spełnia i w której chce rywalizować z innymi. Większość też pragnie pochwalić sie swoimi sukcesami i ma do tego prawo. Ale kibice oceniając ich dokonania winni być poinformowani z jaką kategorią rywalizacji mamy do czynienia - czy medal mistrzostw kraju (albo Europy i Świata) jest wynikiem współzawodnictwa w sportach niszowych, gdzie rywalizuje na szczeblu krajowym lub nawet europejskim kilka zespołów lub kilku zawodników, gdzie medal można otrzymać często z samego faktu udziału w imprezie, czy też jest on wynikiem wielostopniowych eliminacji i współzawodnictwa często setek a nawet tysięcy uczestników.

Srebrna sztafeta Mateusz Lorenc, Patryk Wykrota, Michał Tuczyński, Jakub Grycman, rez. Maciej Sokołowski oraz trener Michał Walczak

Natalia Benedykcińska - srebrna medalistka OOM - podium Mistrzostw Polski

 
jdoc:include type=picjdoc:include type=pic