Wielki sukces ostrowskich lekkoatletek - Julia Dutkiewicz i Natalia Benedykcińska laureatkami elitarnej kadry Sportowej Akademii Veolia

W ubiegłym tygodniu na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się gala podsumowania VIII edycji Sportowej Akademii Veolia (2017 r.) oraz powołania kadry młodych sportowców do IX edycji (2018 r.). W tym elitarnym gronie znalazły się dwie lekkoatletki ostrowskiej Stali - multimedalistka mistrzostw kraju w skoku wzwyż - Julia Dutkiewicz oraz tegoroczna wicemistrzyni Polski w skoku w dal juniorek młodszych i brązowa medalistka halowych mistrzostw kraju - Natalia Benedykcińska.

Film z imprezy: Film prywatny Veolia Fotki z imprezy: Fotki Veolia Film organizatora: Film wykonany przez organizatora

Sportowa Akademia Veolia powstała przed ośmioma laty. Celem tej fundacji jest promowanie największych młodych talentów w sportach indywidualnych. Corocznie kapituła składająca się z wybitnych ekspertów sportowych (działaczy, sportowców, przedstawicieli Urzędów Wojewódzkich oraz kierownictwa fundacji) powołuje do kadry 21 najbardziej utalentowanych młodych sportowców w sportach indywidualnych. W tym roku w jury zasiadali między innymi - Irena Szewińska, Tomasz Majewski, Kamila Lićwinko i wiele innych znanych postaci ze świata sportu. Jak wspomniałem celem fundacji jest wszechstronna pomoc utalentowanym zawodnikom przez przyznane im stypendia, a także udział w różnego rodzaju szkoleniach dotyczących przykładowo: problematyki suplementacji i żywienia, psychologii i motywacji, różnych aspektów dopingu w sporcie, kontaktów z mediami i umiejętnościami występowania przed kamerami itd. Między innymi beneficjenci mieli możliwość uczestniczenia w próbnych nagraniach przed kamerami w TVP prowadzonymi przez znanych komentatorów sportowych. W gronie laureatek tegorocznej edycji znalazła się zawodniczka Stali Ostrów - Julia Dutkiewicz, która nie tylko aktywnie uczestniczyła w szkoleniach, ale została zwyciężczynią (wspólnie z Zofią Dębską z Łodzi) VIII edycji SAV w konkursie "na ostatniej prostej" dotyczącym aktywności, kreatywności i siły przekonywania, za co otrzymały dodatkową nagrodę po 1000 zł. Ponadto nasza zawodniczka została wyróżniona powołaniem do wspomnianej wcześniej kapituły wybierającej beneficjentów IX edycji SAV oraz, co jest ewenementem, zaproszono ją jako jedyną uczestniczkę w historii działania tejże fundacji do współpracy w charakterze wykładowczyni w IX edycji 2018 r.

W drugiej części gali wręczono nominacje przyszłym beneficjentom IX edycji Sportowej Akademii Veolia. W tym 21. osobowym gronie znalazła się dwukrotna medalistka mistrzostw Polski z tego roku w skoku w dal - Natalia Benedykcińska. Jak już wspomniałem teraz będzie czekał ją rok pełen wydarzeń. Oprócz nauki i treningów będzie uczestniczyła w szkoleniach. Podczas gali  już zaprezentowała swoje umiejętności …muzyczne. Otóż jednym z ciekawszych punktów imprezy był godzinny kurs grania na bębnach przez uczestników IX edycji. Natalia wraz z pozostałymi uczestnikami publicznie wykonały perkusyjny utwór utrzymany w afrykańskich rytmach i to naprawdę z dużym talentem (fragment tego występu w dołączonym filmiku z gali).

Warto dodać, iż wśród 21. beneficjentów edycji 2018 r. oprócz Natalii znalazło się dwóch lekkoatletów z sąsiednich miast - Piotr Goździewicz z UKS 12 Kalisz oraz Kacper Jastrzębski z Orkana Ostrzeszów.

Komentarz trenera Marka Walczaka: Gala Sportowej Akademii Veolia była dla mnie nie tylko przyjemnym, ale i ciekawym szkoleniowo wydarzeniem. Głównymi jej uczestnikami było 21. sportowców poprzedniej edycji oraz 21. przyszłych beneficjentów. Ponadto, oprócz oficjalnych gości, zaproszeni zostali trenerzy i rodzice uczestników. Zorganizowano dla nas bardzo ciekawe spotkania szkoleniowe z p.o. Dyrektora Polskiej Agencji Antydopingowej - panem Michałem Rynkowskim, trenerem Reprezentacji Polski - Staphane Antigą, pod kierunkiem którego siatkarze zdobyli mistrzostwo świata, czy też prezesem Fundacji V4Sport - panem Jakubem Kalinowskim. Były to bardzo cenne prelekcje, a w zasadzie dyskusje wzbogacające naszą wiedzę. Część oficjalna miała bardzo uroczysty charakter. Obecny na niej Dyrektor Generalny Grupy Veolia w Polsce - Gerard Bourland podkreślił znaczenie fundacji dla samego Koncernu Veolia, którego główna siedziba znajduje się we Francji. Pogratulował wszystkim młodym wyróżnionym sportowcom, a szczególne słowa podziękowania skierował do Kamili Lićwinko (halowej mistrzyni świata i brązowej medalistki ostatnich mistrzostw świata w skoku wzwyż w Londynie) - ambasadorki tego przedsięwzięcia w ostatnich dwóch latach. Zresztą nasza zawodniczka - Julia Dutkiewicz dostąpiła zaszczytu podziękowania Kamili za współpracę w imieniu wszystkich beneficjentów. Następnie podziękowano uczestnikom poprzedniej edycji wręczając im upominki i dyplomy oraz wręczono nominację beneficjentom kolejnej edycji. W ceremonii honorowania zawodników udział wzięli ich rodzice i trenerzy, co zostało udokumentowane wspólnymi fotografiami. Na koniec uczestnicy kolejnej edycji, po zaledwie godzinnym treningu, zaprezentowali swoje nieprzeciętne umiejętności w grze na bębnach afrykańskich. Moim zdaniem Natalia Benedykcińska spełniła się w tej nowej roli znakomicie.

 
jdoc:include type=picjdoc:include type=pic