Wspaniała Gala Podsumowania Sezonu Lekkoatletycznego 2017 r. KS STAL LA

W środę 7 lutego w sali bankietowej w Lewkowie odbyła się Gala Podsumowania Sezonu Sportowego 2017. Salę udostępniła i przygotowała nam Pani Marzenka Grel. Przybyli na nią wszyscy zawodnicy wraz z rodzicami nowo powstałego Klubu Sportowego STAL LA, będącego kontynuatorem poprzedniego KS STAL. Wśród zaproszonych gości, oprócz zawodników i ich rodziców, przybyli przyjaciele i darczyńcy klubu. Gośćmi specjalnymi byli - Pani Prezydent Ostrowa - Ewa Matecka oraz wielokrotny medalista mistrzostw kraju, reprezentant Polski, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Pekinie - Tomasz Szymkowiak. Galę rozpoczął występ dwóch znakomitych młodych lekkoatletek, a przy tym wspaniałych tancerek Lenki i Amelki będących członkiniami grupy baletowej Gwiazda. Występ przy przyćmionych światłach i barwnych strojach tancerek wywołał aplauz publiczności. Następnie głos zabrał trener Marek Walczak, który w tym spektaklu pełnił również rolę prowadzącego.  W swoim wystąpieniu opowiedział o obecnej sytuacji klubu zaznaczając, iż rok 2017 był jednym z najważniejszych w historii ostrowskiej lekkiej atletyki. Z jednej strony należał do najlepszych sezonów pod względem osiągnięć sportowych w historii, z drugiej zaś zakończył się stanem ogromnej niepewności, co do dalszych losów ostrowskiej lekkiej atletyki. Wskazał iż, chcieliśmy świętować 70-lecie klubu, który mimo nieco lepszych i gorszych okresów w swojej historii wciąż się rozwijał i przede wszystkim ISTNIAŁ, ale niestety przed dwoma laty nastąpiła KONIECZNOŚĆ sprzedaży obiektów klubowych. KONIECZNOŚĆ wynikająca z gigantycznego zadłużenia klubu. W ten sposób po 68 latach Stal straciła swoje obiekty. Zmieniły się zdecydowanie warunki treningowe dla lekkoatletów - został ograniczony dostępem do hali czas trwania treningów, siłownia została przeniesiona do holu, a magazyn znajduje się w …toalecie. Wydawało się, iż najgorsze mamy za sobą i mimo trudnych warunków będziemy normalnie trenowali. Niestety, minęły dwa lata i pojawiło się kolejne zadłużenie i liczenie na przejęcie obiektów przez "miasto" w ramach budowy hali widowiskowo-sportowej "K1" Wtedy wrócilibyśmy do "małej" hali z siłownią i pełnym zapleczem.. Wystarczyło tylko, aby pani Prezes KS Stal porozumiała się z kierownictwem BM SLAM w sprawie kwoty "odstępnego" za użytkowanie hali przez KS Stal do 2020 r. a wszystkie strony byłyby zadowolone. Zabrakło jednak dobrej woli porozumienia się i przewidywania skutków i wagi swojego działania - stąd rozmowy zakończyły się fiaskiem.. Co dalej będzie z lekką atletyką? Oddzieliliśmy się od starego klubu - próbujemy teraz na własny rachunek pracować, pokonać wiele przeszkód aby przetrwać i normalnie funkcjonować. Sami nie damy rady, ale z pomocą ludzi dobrej woli mam nadzieję, że udowodnimy, iż ważny jest dla nas los zawodników i pozwolimy im realizować swoje marzenia w naszym nowym Klubie Sportowym Stal LA - podsumował trener Walczak.

Prowadzący przedstawił skład nowego Zarządu: prezes - Katarzynę Walczak oraz wiceprezesów Panią Patrycję Wiertelak, oraz Panów Tomasza Dąbrówkę i Marcina Grzegorowskiego.

 

W następnej kolejności zabrała głos Pani Prezes KS Stal LA - Katarzyna Walczak, która podziękowała wszystkim zawodnikom za zaangażowanie w treningach, udział w zawodach, wspaniałą atmosferę panującą na treningach a przede wszystkim za świetne rezultaty uzyskane przez zawodników w ubiegłym roku. Podziękowała również członkom Zarządu za wielkie zaangażowanie w organizację nowego klubu oraz wszystkim przyjaciołom lekkiej atletyki za wsparcie organizacyjne, duchowe i rzeczowe.

Wiceprezes Pan Tomasz Dąbrówka podkreślił wielką radość ze współpracy z zawodnikami i trenerami. Powiedział, iż sam lubi biegać i stąd wynika jego miłość do lekkiej atletyki i wraz z innymi członkami Zarządu stara się pomóc naszemu klubowi. Podziękował ogólnie sponsorom, a szczególnie Urzędowi Miejskiemu z Panią Prezydent na czele za wspieranie lekkiej atletyki i przyznane dotacje. Jednocześnie zaapelował do rodziców i przyjaciół klubu o pomoc i wsparcie finansowe, chociażby przez utworzoną na facebooku "zrzutkę" oraz w innej formie, gdyż na działalność klubu potrzebny jest wkład własny w wysokości ponad 20 tysięcy złotych. Rozwiązanie problemów finansowych i lokalowych (hala) rozwiązałoby większość problemów i można byłoby trenować "pełną parą" jak się wyraził.

W dalszej kolejności wystąpił trener Michał Walczak, który opowiedział zgromadzonym o okolicznościach swojego przyjścia do Stali w 2016 r. i łączenia treningów z zawodnikami swego ojca Marka, który zachorował, z pozyskiwaniem nowych talentów lekkoatletycznych do sekcji, a w szczególności "stworzenia" niemal 40-osobowej grupy dzieci dzięki czemu sekcja liczy w tej chwili ponad 70. zawodników. Zaznaczył, iż sportowo rok 2017 był najlepszym od wielu lat w sensie zdobytych medali i punktów w ogólnopolskim współzawodnictwie dzieci i młodzieży. Wszak zdobyliśmy aż 5 medali mistrzostw Polski: Ewa Rosiak - dwa, Natalia Benedykcińska - dwa i sztafeta juniorów młodszych 4x100 m. Ponadto zdobyliśmy 47 medali mistrzostw makroregionu i województwa. Piętnastu reprezentantów Stali zakwalifikowało się do finałów mistrzostw kraju, a dziewiętnastu  zdobyło punkty dla klubu w ogólnopolskim współzawodnictwie dzieci i młodzieży. Michał Walczak zakończył swoje wystąpienie pragnieniem rozwiązania wszystkich problemów i unormowania pracy z możliwością pełnego skupienia się na treningach.

Kolejnym punktem było wyróżnienie najlepszych sportowców klubu 2017 r. Pierwszą poproszono Ewę Rosiak - ośmiokrotną medalistkę mistrzostw kraju, w tym pięciokrotną w kategorii seniorów w skoku w dal. W 2017 r. dwukrotnie zdobywała srebrne medale w halowych i letnich Mistrzostwach Polski Seniorów. Dwukrotnie bardzo niewiele jej brakowało do zwycięstwa z uczestniczka Olimpiady w Rio de Janeiro i szóstą zawodniczką Mistrzostw Świata z Londynu - Anna Jagaciak-Michalską. Następnie podziękowano Natalii Benedykcińskiej - również zdobywczyni dwóch medali w skoku w dal podczas mistrzostw kraju juniorów młodszych: brązowego i srebrnego. Natalia w obu tych mistrzostwach nie była zaliczana do grona faworytek, ale w obu przypadkach bijąc rekordy zyciowe udowodniła, iż jest niezwykle ambitna i waleczna. Następnie na scenę zostali poproszeni juniorzy młodsi - członkowie srebrnej sztafety 4x100 m.: Mateusz Lorenc, Patryk Wykrota, Michał Tuczyński oraz Jakub Grycman. Chłopacy sprawili ogromną niespodziankę kwalifikując się na MP na ósmej pozycji, a po kapitalnym biegu wywalczając srebrny medal. Kolejną wyróżnioną zawodniczka była Marta Żyłka, która zajęła IV m. w Mistrzostwach Polski Młodzików w skoku wzwyż. Marta uzyskała ten sam wynik, co srebrna medalistka, lecz przegrała …próbami. Prezentacji wymienionych zawodniczek i zawodników towarzyszyły krótkie filmiki z zarejestrowanymi najważniejszymi momentami z ich mistrzowskich występów.

W drugiej grupie wyróżnionych wystąpili pozostali uczestnicy finałów mistrzostw Polski:

Sztafeta 4x400 m. juniorów - Toruń - Przemysław Rychter, Bartosz Losy, Piotr Jankowski i Dawid Borowski, która zajęła IX miejsce w MPJ. Indywidualnie jeden z członków wymienionej sztafety Dawid Borowski zajął również IX miejsce w MP w Biegach Przełajowych oraz XVI m. w MPJ w Toruniu w biegu na 800 m. Inny uczestnik sztafety Bartosz Losy zajął w MP Juniorów XVII m. w biegu na 400 m. przez płotki.

Dziesiąte miejsca zajęły - Julka Dutkiewicz w skoku wzwyż - MPJ oraz Julka Grzegorowska - HMPJM w skoku w dal. Julka Grzegorowska była XII w skoku w dal podczas OOM w Warszawie oraz uczestniczyła w sztafecie 4x100 m. która została sklasyfikowana na IX m. w kraju. Na XV m został sklasyfikowany Szymon Biały - OOM w Warszawie -  400 m. p płotki

W kolejnej grupie zostali uhonorowani zawodnicy, którzy nie uczestniczyli w mistrzostwach kraju, lecz zdobyli punkty w ogólnopolskim współzawodnictwie dzieci i młodzieży: Sztafeta 4x100 dziewcząt która zajęła XIX m. w kraju - Hania Grzelak, Olga Kalina, Natalia Benedykcińska i Julka Grzegorowska oraz uczestnicy Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików: Kacper Adamczak który zajął III m. w biegu na 2000 m. w Żerków oraz IV m. na 1000 m. w Goleniowie (zachodniopomorskie). Damian Drozdowski, który zajął V m. na 600 m. w Goleniowie i X m. w biegu na 2000 m. Żerków (przełaje), Jakub Szymczak - V m. w skoku w dal oraz Jakub Tuczyński - VI m. również w skoku w dal.

Kolejnym wzruszającym punktem imprezy było podziękowanie zawodnikom, którzy w ostatnim okresie zakończyli swoją przygodę ze sportem w naszym klubie: Ksenią Reyer - skoczkinią w dal - uczestniczką MP Juniorów w 2016 r., Dawidem Grycmanem - członkiem "srebrnej" sztafety 4x100 m. juniorów młodszych z 2017 r., Szymonem Białym - uczestnikiem mistrzostw kraju młodzików w 2016 r. oraz MP Juniorów w 2017 r. w biegach płotkarskich oraz Julką Szczepanek i Laurą Mazur.

Prowadzący spotkanie - Marek Walczak podziękował w imieniu wszystkich zawodników, trenerów, działaczy i przyjaciół klubu Tomkowi Stodolskiemu za wieloletnią pracę w klubie Stal. Stwierdził, iż Tomek jest prawdziwą historią klubu. Pracując w klubie pełnił rolę trenera lekkoatletyki, a ponadto sprawował funkcję wiceprezesa klubu. Był i oczywiście jest doskonałym organizatorem imprez sportowych. Był organizatorem lub współorganizatorem większości imprez lekkoatletycznych w Ostrowie a jego "dziećmi" były "Czwartki Lekkoatletyczne" i "Mistrzostwa Ostrowa". Tomek jest znakomitym działaczem, dla którego praca w klubie była wielką pasją. Często przebywał w nim od rana do wieczora. Świetnie z nim się współpracowało i jest znakomitym kolegą. Dziękujemy mu za to wszystko czego dokonał, ale nie żegnamy, bo mamy nadzieję, że w maju znowu zjawi się na stadionie i będzie nam pomagał - podsumował trener Marek.

Miłym akcentem były podziękowania trenerom i działaczom ze strony zawodników. Trenerzy otrzymali gustowne bluzy sportowe ze swoimi nazwiskami. To piękne, że NAJWAŻNIEJSZE osoby w klubie - ZAWODNICY potrafią docenić pracę działaczy i trenerów i jak zwykle stanęli na wysokości zadania.

Pani Prezydent Ostrowa - Ewa Matecka była pod dużym wrażeniem imprezy, ale przede wszystkim osiągnięć lekkoatletów. Obiecała dalsze wsparcie klubowi ze strony władz miasta.

Pani wiceprezes Patrycja Wiertelak w swoim wystąpieniu skupiła się na podziękowaniach dla darczyńców, którzy wspierają klub finansowo lub w innej formie. Zresztą liczna grupa ich przyczyniła się do uświetnienia tej imprezy. Pani Patrycja powiedziała między innymi  "dziękujemy Firmie PGNiG SA w Warszawie Oddział w Odolanowie za wsparcie rzeczowe naszych zawodników i wyróżnionych osób.

Dziękujemy Firmie AMS Trofea Sportowe Ostrów Wlkp ul. Odolanowska wykonanie pięknych pamiątek dla zawodników za uzyskane wyniki.

Ogromne podziękowania należą się tez Firmie BAKRA Państwu Kaczmarek za obecność wsparcie finansowe naszego klubu jesteśmy bardzo wdzięczni za serce i wkład w nasz klub. Specjalne płynące z serca podziękowania dla Właścicieli KOKU SUSHI . Jesteśmy wzruszeni, wdzięczni i przeszczęśliwi, że wspaniałe menu mogło, dzięki Państwu, być głównym poczęstunkiem dla naszych zawodników i gości. Pięknie podane, smaczne , zachwyciło wszystkich. Brak nam słów by wyrazić podziękowanie za tak wielki dar .

Dziękujemy firmie OLMET Ostrów Wlkp. za wsparcie finansowe.

Przeszczęśliwi zawodnicy otrzymani bony na jednodniową dietę. Nagrody te ufundowała Dietetycznapanidomu. Sportowcy potrzebują zdrowo się odżywiać."

Obok link do postu Pani Patrycji z tekstem i zdjęciami z imprezy - https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1506588029438982&set=pcb.1506021232828995&type=3&theater

Na zakończenie wystąpił nasz gość specjalny: 10-krotny mistrz Polski w biegu na 3000 m. z przeszkodami, olimpijczyk z Pekinu - Tomasz Szymkowia        k z ciekawą prelekcją ilustrowaną filmami i zdjęciami. Przedstawił istotę swojej koronnej konkurencji. Zaprezentował zmagania z najlepszymi zawodnikami na świecie i opowiedział o swojej karierze sportowej, którą nadal kontynuuje. Pan Tomek jest niezwykłą osobowością emanującą sympatią i ciepłem. Dla wielu zawodników z pewnością może być wzorem do naśladowania.

Organizatorem Gali był KS STAL LA i z pewnością wszyscy działacze i trenerzy wnieśli w organizację jej wkład. Ale prawdziwą duszą i patronką imprezy była Pani Patrycja Wiertelak, która zaangażowała się w organizację jej całym sercem i zrobiła to perfekcyjnie. Olbrzymi wkład wniósł także Pan Tomasz Dąbrówka który załatwił wiele spraw organizacyjnych oraz dzięki któremu mieliśmy okazję gościć Tomasza Szymkowiaka.

GALA WYPADŁA NA SZÓSTKĘ - tak ocenili ją uczestniczący w niej zawodnicy, trenerzy, działacze, rodzice i zaproszeni goście. Do zobaczenia w przyszłym roku.

 
jdoc:include type=picjdoc:include type=pic