Pierwsza runda Czwartków Lekkoatletycznych edycji 2018-2019 odbyła się na stadionie Stali w Ostrowie Wielkopolskim przy wspaniałej letniej pogodzie. W imprezie wzięło udział ponad 130 uczniów i przedszkolaków głównie z miasta i powiatu ostrowskiego. Tak duża frekwencja na zawodach lekkoatletycznych w Ostrowie już nie dziwi. Ogromne sukcesy sportowe i organizacyjne Klubu Sportowego STAL LA spowodowały, iż dzieci i młodzież chętnie przychodzą na stadion przy ul. Kusocińskiego nie tylko na zawody, ale i na treningi. Wiosną, kiedy zakończyła się poprzednia edycja Czwartków, w której rywalizowała miedzy innymi większość dziewcząt z mistrzowskiego zespołu w Czwórboju (mistrzynie Polski z 2018 r.), wydawało się, iż trudno będzie znaleźć ich następczynie, czy następców. Oczywiście rocznik 2005 jest wyjątkowym i trudno będzie skompletować zespół o takiej „sile rażenia” w jednej kategorii wiekowej, ale wczorajsze zawody pokazały, iż ujawniły się kolejne talenty.
Najwięcej punktów wśród dziewcząt zdobyła Ola Koniarek ze SP Tarchałach Wielkich skacząc w dal na odległość 4,20 m. za co otrzymała 113 p. (kat. 2007 r.). Tylko jeden punkt mniej stał się udziałem Olgi Szlachty z SP w Gorzycach Wielkich, która w tej samej konkurencji, lecz w roczniku 2006 uzyskała 4,50 m. (112 p). Trzecią uczestniczką o największej ilości zdobytych punktów była Ewa Nowicka z SP 11 w Ostrowie, która również w skoku w dal, w grupie 2006 r. uzyskała 4,26 m. (97 p.)
Wśród chłopców najlepsze wyniki uzyskał Nikodem Borecki. Ten dziewięcioletni chłopiec z Jankowa Przygodzkiego zwyciężył w grupie najmłodszych chłopców w skoku w dal – 4,36 m. (116 p.) oraz w biegu na 60 m. – 8,83 s. (106 p.). Dobry rezultat uzyskał w skoku wzwyż w roczniku 2007 – Aleksander Zydorkiewicz – SP Władysławów – 1,25 m. (97 p.)
Z innych rezultatów na wyróżnienie zasługują – wśród dziewcząt – Lena Kanicka – 60 m. – 8,96 s. (2007 r.), Oliwia Płonka – 60 m. – 9,23 s. (2006 r.), Olga Szlachta – 300 m. – 47,78 (2006 r.), Julia Matysiak – palantówka – 33 m. – (2006 r.), Weronika Dudzińska – 600 m. – 2.07,29 s. (2008 r.)
Wśród rezultatów uzyskanych przez chłopców, oprócz już wyróżnionych, na uwagę zasługują: Adam Sułkowski – palantówka – 28 m. (2008 r.) oraz Bartłomiej Łuczak – 60 m. – 9,13 s. (2007 r.).
Podsumowanie: Jak wcześniej wspomniałem inauguracja wypadła niezwykle okazale. Na starcie stanęło ponad 130 uczestników, którzy wystartowali, poza nielicznymi wyjątkami, w dwóch wybranych przez siebie konkurencjach. W tej edycji każdy z zawodników ma prawo startu podczas jednych zawodów w dwóch konkurencjach (jednej biegowej – 60 m., 300 m., 600 m. – dz.,1000 m. – chł. oraz jednej technicznej – skok w dal, skok wzwyż, rzut piłeczką palantową). Wyniki przeliczane są wg tabel punktowych dostosowanych do poszczególnych kategorii wiekowych. Bardzo ważny jest udział możliwie we wszystkich Czwartkach całej edycji tzn sześciu, gdyż strata punktów spowodowana absencją może okazać się nie do odrobienia. Zawsze trudno jest wyróżnić zawodników za osiągnięcia, by nie pominąć innych, którzy jeżeli jeszcze nie dzisiaj – to może za kilka miesięcy okażą się prawdziwymi „perełkami” lekkoatletyki. Jednak pozwolę sobie na jeden wyjątek – Nikodem Borecki – ten dziewięcioletni chłopiec zadziwia. W ubiegłym tygodniu pobiegł 60 m. w czasie 8,45 s., a teraz skoczył w dal – 4,36 m. Są to znakomite wyniki. Takie talenty należy pielęgnować… i nie dopuścić by się zmarnowały.
Ten rok jest szczególny dla ostrowskiej lekkiej atletyki – od 1 stycznia zostaliśmy samodzielnym lekkoatletycznym klubem. Oddzieliliśmy się od „dawnej” Stali, której prezesem w ostatnich latach była pani Krystiana Drozd. Wypłynęliśmy z wielką obawą na nieznane nam wody – musieliśmy niemal wszystko tworzyć od początku – od rejestracji działalności poprzez tworzenie struktury klubu, pokonywać dziesiątki problemów administracyjno-organizacyjnych. Doby nie starczało na pogodzenie funkcji zarządzania stowarzyszeniem i pracą treningową. I ciągle napotykaliśmy na kolejne przeszkody, których nawet wcześniej nie mogliśmy przewidzieć. Ale już w lutym sportowo fantastycznie otwarliśmy sezon zdobywając dwa medale mistrzostw Polski. A latem dorzuciliśmy kolejne 3 krążki, będąc rewelacją rozegranych w Suwałkach Mistrzostw Polski w Sztafetach. Do tego wspaniałe dziewczyny – wychowanki Michała Walczaka reprezentując SP Sióstr Salezjanek zdobyły MISTRZOSTWO POLSKI w CZWÓRBOJU. Nowy Zarząd z Marcinem Grzegorowskim na czele, Tomaszem Dąbrówką, Kasią Walczak oraz trenerami zaczął mieć wizję działalności klubu nie tylko na ten rok, ale przede wszystkim na kolejne lata. Wiele osób dobrej woli nas wsparło finansowo i organizacyjnie. Między innymi hitem było zorganizowanie przez Patrycję Wiertelak „ZRZUTKI” na facebooku, której uczestnicy pokaźnie wsparli nas finansowo. Bardzo dobre relacje z Urzędem Miejskim, a w szczególności z Panią Prezydent Beatą Klimek, Ewą Matecką, pracownikami referatu Sportu i radnymi sprawiły, iż mogliśmy realizować swoje zadania zabezpieczeni pod względem finansowym i merytorycznym. Z inicjatywy Zarządu i trenerów powstały już 3 oddziały LDK (Lekkoatletyka dla każdego) – grupy zrzeszające najmłodszych adeptów sportu – dwie grupy dla klas I-III oraz jedna dla uczniów klas IV-VI. Obecnie nasza sekcja liczy z grupami LDK ponad 110 zawodników. Przed tygodniem byliśmy organizatorem WIELKIEJ imprezy dla dzieci szkół podstawowych pn. Festiwal Sztafet, Biegów i Skoków. Frekwencja przerosła nasze oczekiwania – zjawiło się ponad 400 dzieci (600 osobostartów) ze szkół podstawowych z miasta i powiatu ostrowskiego. Dlaczego o tym piszę przy okazji Czwartków Lekkoatletycznych – bo właśnie ta wysoka frekwencja jest skutkiem działalności nie tylko Zarządu Klubu i trenerów, ale ludzi dobrej woli, którzy zaangażowali się w promocję naszej działalności. Bo tak jest w życiu – tam gdzie są osiągnięcia, sukcesy, tam gdzie emanuje coś POZYTYWNEGO – przyłączają się sympatycy, pasjonaci i choćby osoby, które odnajdują w tym przedsięwzięciu radość i sposób na spędzenie wolnego czasu.