historia klubu
Największe sukcesy ostrowskiej lekkoatletyki związane są z osobą Sławomira Majusiaka. Reprezentant Stali Ostrów w 1983 roku zdobył brązowy medal w biegu na 3000 metrów w Mistrzostwach Europy Juniorów z czasem 8:03,69. Historyczny sukces dla ostrowskiej lekkoatletyki, Sławomir Majusiak święcił w Splicie w 1990 roku podczas Mistrzostw Europy, gdzie w biegu na 5000 metrów wywalczył dla Polski brązowy medal z wynikiem 13:22,92. Rok później zwyciężył na tym samym dystansie podczas finału B Pucharu Europy. Był także mistrzem Polski w biegu na 10000 metrów oraz dwukrotnym mistrzem kraju w biegach przełajowych. Trenerem Sławomira Majusiaka był trener Bernard Woźniak.
Najlepszą lekkoatletką w historii klubu była Ewa Rosiak. Zdobyła w swojej sportowej karierze 8 medali mistrzostw Polski w tym aż 5 jako seniorka. Koronną konkurencją Ewy był skok w dal, lecz świetnie spisywała się również w trójskoku i biegach sprinterskich. Jednak wszystkie medale mistrzostw kraju zdobyła w skoku w dal. Swój pierwszy medal wywalczyła w 2010 r. zajmując III m. w Mistrzostwach Polski Juniorów w Białymstoku wynikiem 6,04 m. W kolejnym 2011 r. zdobyła „brąz” w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Gdańsku wynikiem 5,84 m. W tej samej kategorii wiekowej wywalczyła kolejny brązowy medal w 2013 r. w Bydgoszczy rezultatem 6,02 m. Pierwszy medal w kategorii seniorów stał się jej udziałem w 2015, kiedy to w Krakowie zajęła III m. z wynikiem 6,20 m. Był to jednocześnie rekord Ostrowa Wielkopolskiego. Rok później w 2016 r. najpierw została halową wicemistrzynią Polski seniorek z wynikiem 6,20 m., a następnie w „niecodziennych” okolicznościach w Bydgoszczy wywalczyła srebrny medal MP Seniorów z aktualnym do dnia dzisiejszego rekordem Ostrowa Wielkopolskiego – 6,33 m. W swoim ostatnim roku kariery znowu zdobyła dwa srebrne medale. Najpierw w Toruniu, podczas Halowych MPS z wynikiem 6,12, a następnie, na zakończenie kariery, w Białymstoku została wicemistrzynią Polski z wynikiem 6,25 m. Trenerem Ewy Rosiak był Marek Walczak.
W 1996 roku rozpoczynają się także sukcesy rodzeństwa Walczaków. Iwona zdobyła Mistrzostwo Polski Młodzików w skoku w dal, a Michał złoto w biegu na 300 metrów. Agnieszka Kaczmarek na tych samych zawodach wywalczyła srebro w biegu 300 metrów. W tym samym roku Marcin Grzegorowski w biegu na 1000 metrów zdobył brązowy medal. Na trzecim miejscu podium stanął także Marcin Kaczocha w Halowych MP. Marcin Grzegorowski w 1997 roku najpierw zdobył srebrny medal Mistrzostw Polski Juniorów w biegu na 800 metrów, a następnie złoto w HMPJ w biegu na 600 metrów. Michał Walczak w tym samym roku ponownie został najlepszym młodzikiem w kraju w biegu na 300 metrów. Kolejne medale rodzeństwo Walczaków zdobywało w następnych latach w biegach i skoku w dal ? w przypadku Michała oraz skoku w dal i trójskoku w przypadku Iwony. Łącznie córka Marka Walczaka ? trenera ostrowskich lekkoatletów zdobyła 8 medali mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych, a Michał wywalczył 5 krążków.
W 1999 roku rozbłysnął talent Łukasza Krzaczkowskiego, który został mistrzem Polski juniorów młodszych w skoku wzwyż zarówno na stadionie jak i w hali, kontynuując tym samym świetną ostrowską szkołę w tej konkurencji. Rok 2000 przyniósł złote medale Tomasza Bąka Mistrzostw Polski Młodzików w biegu na 300 metrów oraz Adama Rachuty na tym samym dystansie, ale w biegu przez przeszkody. W 2001 roku oszczepnik Dawid Sobczak sięgnął po złoto w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, a rok później ten sam zawodnik wywalczył srebrny medal Mistrzostw Polski Juniorów. W 2002 roku do świetnych wyników Bąka, który wygrał OOM, sukcesy dopisali także biegacze w sztafetach. 4×100 oraz 4×400 zdobywały złote medale podczas OOM. Tomasz Bąk reprezentował natomiast nasz kraj w Mistrzostwach Świata Liceów. W tym samym roku Bartosz Kubik zdobył brązowy medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski w trójskoku.
W 2004 roku Damian Kempa wywalczył tytuł wicemistrza Polski juniorów w biegu na 400 metrów zarówno w hali jak i na otwartym obiekcie, a Krzysztof Guździoł i Martyna Świerczyk, a także Bartosz Pecold zdobyli brązowe krążki odpowiednio w trójskoku, biegu na 300 metrów i skoku w dal w swoich kategoriach wiekowych. W 2005 roku Martyna Świerczyk zdobywał Mistrzostwo Polski Juniorów Młodszych w hali w biegu na 300 metrów. Na tych samych zawodach, ale w kategorii juniorów Mariusz Gmerek był trzeci na dystansie 800 metrów.W 2006 roku na Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów Martyna Świerczyk ponownie okazała się najlepsza w biegu na 300 metrów. Mariusz Gmerek wywalczył natomiast tytuł wicemistrza Polski juniorów w biegu na 800 metrów.Małgorzata Wiśniewska w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych zdobyła brązowy medal w skoku w dal. O tym, że dobrze rozwija się talent tej młodej lekkoatletki świadczy tegoroczny srebrny medal Mistrzostw Polski Juniorów, wywalczony z rewelacyjnym wynikiem 6,12 metra.
Jak widać, na przestrzeni lat, ostrowscy lekkoatleci zdobywali najwięcej medali spośród wszystkich sekcji dla KS Stal Ostrów. W większości jednak były to medale mistrzostw kraju wśród młodzików, juniorów młodszych i juniorów. Później zazwyczaj wychowankowie Stali Ostrów, kończąc szkołę średnią zasilali silniejsze kluby, głównie akademickie i dla nich święcili mniejsze lub większe sukcesy.
Ostrowska „królowa sportu” znana jest więc w kraju jako jedna z kuźni młodych talentów.