LEKKOATLECI STALI LA zawojowali Szczecin w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików U16 wywalczając 13 medali i zdobywając „kosmiczną” ilość 42 punktów!!! KS STAL LA zwyciężyła w punktacji międzywojewódzkiej.

LEKKOATLECI STALI LA zawojowali Szczecin w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików U16 wywalczając 13 medali i zdobywając „kosmiczną” ilość 42 punktów!!! KS STAL LA zwyciężyła w punktacji międzywojewódzkiej.

LEKKOATLECI STALI LA zawojowali Szczecin w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików U16 wywalczając 13 medali i zdobywając „kosmiczną” ilość 42 punktów!!! KS STAL LA zwyciężyła w punktacji międzywojewódzkiej przed UMKS Iskra Wolsztyn – 27 p. i UKS Orkan Środa Wlkp. – 24 p. Ogólnie sklasyfikowano dokładnie 50 klubów. W klasyfikacji medalowej ta przewaga ostrowskiego zespołu była jeszcze większa: Stal LA Ostrów – 13 medali (6-5-2), UMKS Iskra Wolsztyn – 6 medali (3-2-1) i UKS Orkan Środa Wlkp. – 8 medali (3-1-4).
Już na dzień dzisiejszy wiadomo, że 2019 rok będzie najlepszym w ponad 70 letniej historii klubu. Jak dotąd nasi sportowcy zdobyli 8 medali mistrzostw Polski, Patryk Wykrota zajął IV miejsce w Mistrzostwach Europy i… wczorajszym – znakomitym – występem w zawodach makroregionalnych (Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików U16) zakończyli tegoroczne ogólnopolskie współzawodnictwo dzieci i młodzieży ze 149 p. Dotąd najlepszym dorobkiem punktowym mogli się pochwalić lekkoatleci w 2002 roku zdobywając 123 p.
Jak wspomniałem w Szczecinie odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików U16 w których wzięli udział młodzi lekkoatleci z Wielkopolski i woj. zachodniopomorskiego. Zawody te nie tylko wyłoniły najlepszych zawodników w makroregionie i pozwoliły klubom zdobywać punkty do współzawodnictwa, ale były jedną z eliminacji do Mistrzostw Polski Młodzików, które odbędą się 21-22 września w Tarnowie.
Złote medale zdobyli: Inga Kanicka w biegach na 100 i 300 m., Emilia Twardowska w skoku wzwyż, sztafeta dziewcząt 4×100 m. (Julia Ułasik, Dagmara Adamcio, Ewa Piaszczyńska i Amelia Płócienniczak), Jakub Robotnikowski w skoku w dal i Kacper Zimniak w biegu na 100 m.
Srebrne medale wywalczyli: Lena Dąbrówka w biegu na 600 m., Julia Podruczna w skoku w dal, Daria Rybak w skoku wzwyż, Kacper Zimniak w biegu na 300 m. oraz sztafeta 4×100 m. chłopców w składzie: Maciej Siedlecki, Kacper Cegła, Piotr Stojanowski i Michał Jopek,
Dwa brązowe medale zdobyła Oliwia Klar w biegach na 100 i 300 m.

Inga Kanicka uzyskała w biegu na 100 m. – 12,79 s., a na dystansie 300 m. – 41,19 s. Szczególnie ten drugi wynik jest bardzo wartościowy. Przez wiele lat taki rezultat, uzyskany podczas mistrzostw kraju, gwarantował medal. Jednak w tym roku rywalki są wyjątkowo silne i prawdopodobnie po medal trzeba będzie pobiec może nawet o sekundę szybciej.

Emilia Twardowska w tym roku skoczyła wzwyż już 1,68 m. i na listach krajowych zajmuje II miejsce. W Szczecinie do zwycięstwa wystarczyło jej 1,62 m. Jednak po uzgodnieniu z trenerem podniosła poprzeczkę na 1,71 m., Tym razem nie udało się jej pokonać, ale Emilia potrafi walczyć w ważnych imprezach i z pewnością należy ją zaliczyć do faworytek mistrzostw kraju. Prawdopodobnie towarzyszyć jej będzie Daria Rybak, która zajęła w konkursie drugie miejsce z wynikiem 1,56 m., co jest jej rekordem życiowym.

Kandydatem do medalu podczas mistrzostw kraju jest również Jakub Robotnikowski. Obecnie znajduje się w ścisłej czołówce w tej konkurencji. Jednak w Szczecinie, mimo uzyskania bardzo dobrego rezultatu – 6,40 m. pozostałe skoki były niezaliczone (problemy z rozbiegiem). Pozostały dwa tygodnie na wyeliminowanie tego problemu.

Kacper Zimniak sprawił niespodziankę zajmując w Szczecinie I miejsce w biegu na 100 m. pokonując dwóch wyżej od siebie notowanych rywali – ze ścisłej czołówki krajowej. Przy przeciwnym wietrze uzyskał 11,63 s. Najlepsi w kraju rywale biegają o kilka dziesiątych sekundy szybciej, lecz ze sprzyjającym wiatrem… Trudno na dzień dzisiejszy wyrokować jak w bezpośrednim pojedynku wypadnie Kacper. Pamiętajmy jednak, iż zawodnik ten również znajduje się w czołówce krajowej w biegu na 300 m., gdzie rywalizacja z rywalami będzie bardzo trudna, ale 36,78 s. – uzyskane podczas Mistrzostw Makroregionu – daje nadzieję włączenie się naszego zawodnika do walki o wysoką lokatę.

Sztafeta dziewcząt 4×100 m. sprawiła dużą niespodziankę zwyciężając w Szczecinie. Wszak w jej składzie nie znalazły się dwie najlepsze sprinterki – Inga Kanicka i Oliwia Klar, które wykorzystały limit ilości startów biegając na 100 i 300 m.

Trudno, po zawodach makroregionalnych – przewidywać w jakiej formie znajduje się Lena Dąbrówka, gdyż bieg na 600 m. w którym uczestniczyła rozgrywany był w dość wolnym tempie „na miejsca”, a w dodatku Lena biegła z dłonią w gipsie, co w sposób oczywisty utrudnia rywalizację. Jednak „pewnie” zajęła II miejsce przegrywając tylko z wyżej notowaną rywalką.

Julka Podruczna uzyskała w skoku w dal 5,20 m. Obecnie sklasyfikowana jest w kraju tuż za pierwszą dziesiątką. Jednak przypuszczam, iż w Tarnowie (Mistrzostwa Polski U16) można będzie sięgnąć po medal wynikiem w granicach 5,30-5,40 m. Tutaj wszystko jest możliwe.

Oliwia Klar zdobyła dwa brązowe medale w biegu na 100 m. – 12,97 s. oraz w biegu na 300 m. – 42,42 s. Występ jej był bardzo udany i na szybkiej bieżni z korzystnym wiatrem jest wstanie znacznie te rezultaty poprawić.

Sztafeta chłopców 4×100 m. – podobnie jak zespół dziewcząt – nie wystąpiła w najsilniejszym składzie, gdyż Kacper Zimniak i Jakub Robotnikowski wykorzystali limit ilości startów. A mimo to zajęła II miejsce z dobrym wynikiem 47,24 s. Szczególne brawa należą się Piotrkowi Stojanowskiemu, który przed kilkoma dniami uległ urazowi dłoni i z zabandażowaną ręką świetnie pobiegł i zmienił pałeczkę na swojej zmianie.

Ponadto dla zespołu punktowali: Kacper Cegła – 300 m. – VI m. – 38,51 s., Emilia Twardowska – skok w dal- VI m. – 4,84 m., Maciej Siedlecki – skok w dal – VII m. – 5,40 m., Nel Walendowska – skok wzwyż – VII m. – 1,40 m., Dagmara Adamcio – 300 m. – VIII m. – 43,28 s., Zofia Wojciechowska – skok wzwyż – VIII m. – 1,35 m., Sztafeta dziewcząt 4×100 m. (drugi zespół) – VIII m. – 55,47 s., Nadia Błaszczyk – 200 m. płotki – IX m. – 34,37 s., Amelia Płócienniczak – 300 m. – XI m. – 44,74 s. oraz Jakub Robotnikowski – skok wzwyż – XI m. – 1,50 m.

Dorobek 41 punktów jest spektakularny, gdyż punkty przyznaje się wg.  klucza: I miejsce – 3 p., II i III miejsce – 2 p. oraz miejsca IV-XI po 1 p. Aby zgromadzić tak wielką ilość punktów trzeba było dysponować świetnym zespołem. I właśnie taki zespół posiada Stal LA Ostrów Wielkopolski. Gratulacje dla zawodników, trenerów i osób wspierających zespół.
Za dwa tygodnie odbędą się Mistrzostwa Polski U 16 w Tarnowie. Z pewnością wystartuje w nich kilkoro naszych reprezentantów. Istnieje szansa na powiększenie tegorocznego dorobku medalowego i ustanowienia pod tym względem najlepszego wyniku w historii. Ale nie zapeszajmy. Przed nami jeszcze Tarnów i lekkoatleci zakończą swój wspaniały rok sportowy. Pytanie tylko co dalej? Gdzie i w jakich warunkach przyjdzie im trenować?…

Wyjazd był współfinansowany przez Gminę/Miasto Ostrów Wielkopolski

Close Menu