Natalia Benedykcińska halową mistrzynią Polski U23 w skoku w dal!!

Natalia Benedykcińska halową mistrzynią Polski U23 w skoku w dal!!

Natalia Benedykcińska halową mistrzynią Polski U23 w skoku w dal!!!
Zawodniczka Stali LA Ostrów Wielkopolski zdobyła trzeci złoty medal z rzędu w mistrzostwach Polski. Po dwóch „złotach” w ubiegłym roku – bieżący sezon rozpoczęła od zwycięstwa w Halowych Mistrzostwach Polski U23 z wynikiem 6,09 m. Jednocześnie w klasyfikacji „open” (seniorzy) uplasowała się na bardzo wysokim V miejscu.

Tegoroczne Halowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców U23 odbyły się na przełomie lutego i marca w Toruniu. W zawodach startowali najlepsi polscy lekkoatleci „open”, czyli seniorzy, młodzieżowcy i najlepsi w kraju juniorzy. Medale rozdano w dwóch kategoriach – „open” oraz młodzieżowców U23 (zawodników 22-letnich i młodszych).
Podopieczna trenera Marka Walczaka konkurs rozpoczęła skokiem na odległość 5,78 m. zapewniającym jej udział w ośmioosobowym finale. Zajmowała tym rezultatem po pierwszej kolejce VI m. „open” i II m. w kategorii U23. W drugiej serii oddała świetny skok, lecz minimalnie przekroczony. W trzeciej próbie wynikiem 5,98 m. objęła prowadzenie wśród „młodzieżówek” przed Katarzyną Bargielską z AZS-AWF Biała Podlaska – 5,91. Jednocześnie plasowała się na piątym miejscu wśród seniorek. W kolejnej kolejce uzyskała 5,95 m., a w piątej próbie poszybowała na 6,09 m. Wynik ten jest zaledwie 1 centymetr gorszy od jej rekordu życiowego. Do medalu w seniorkach brakowało zaledwie 5 centymetrów. Pozostała ostatnia próba – po konsultacji z trenerem została podjęta decyzja o podjęciu ryzyka odbicia się na granicy „spalonego”… Skok był świetny lecz… centymetr przekroczony. Czy mierzony z miejsca odbicia byłby skokiem „medalowym” w kategorii „open”? – trudno kategorycznie powiedzieć, ale z pewnością był najlepszy w wykonaniu „Benka”. Natalia utrzymała więc V miejsce wśród seniorek i I miejsce w kategorii U23.
Konkurs skoku w dal stał na bardzo dobrym poziomie. Takiego poziomu w tej konkurencji nie było od kilku lat, kiedy to brylowała Anna Jagaciak, a kolejne „srebra” wywalczała Ewa Rosiak z ostrowskiej Stali. Tym razem zwyciężyła Karolina Młodawska z KKL Kielce świetnym wynikiem 6,45 m. przed Adrianną Szóstak z Oś. AZS Poznań – 6,19 m. i Joanną Kuryło – AZS-AWF Wrocław – 6,18 m. Natalii więc do srebrnego medalu wśród seniorek zabrakło 10 cm. W kategorii U23 zwyciężyła z przewagą 18 cm. nad Katarzyną Bargielską z AZS-AWF Biała Podlaska – 5,91 m.
Lekka atletyka jest najpopularniejszą dyscypliną sportu. Potencjalnie każdy człowiek w jakimś stopniu musiał się z nią zetknąć – chociażby na zajęciach wychowania fizycznego. Stąd wywodzi się olbrzymia ilość trenujących w klubach zawodników. Przykładowo – w tak popularnych konkurencjach jak bieg na 100 m. czy też skok w dal w tabelach wyników sklasyfikowanych jest często kilkaset lub nawet ponad tysiąc zawodników (2019 r – skok w dal kobiet – 1278 zawodniczek). W tej sytuacji w mistrzostwach kraju mogą tylko startować najlepsi z najlepszych. Najczęstszym systemem kwalifikacji do mistrzostw kraju są minima wynikowe, które należy osiągnąć na wybranych zawodach. W przypadku Halowych Mistrzostw Polski Seniorów PZLA wyznaczyło minimum A na poziomie 6,10 m. i ewentualnym dokooptowaniu z gorszymi rezultatami, ale tylko do 12 uczestniczek.
Dziękujemy za wsparcie naszego udziału w Halowych Mistrzostwach Polski przez Urząd Miejski z Panią Prezydent Beatą Klimek. Udział nasz został sfinansowany właśnie ze środków Gminy/Miasto Ostrów Wielkopolsk

Close Menu