Natalia Benedykcińska szóstą zawodniczka Mistrzostw Polski Seniorów. Udane występy Jakuba Chmielarza, Dawida Borowskiego i sztafet 4×100 m

W rozegranych Mistrzostwach Polski Seniorów w Poznaniu wystąpiło troje reprezentantów ostrowskiej Stali LA w konkurencjach indywidualnych, oraz dwie sztafety dziewcząt i chłopców. Jeszcze nigdy w historii Klubu Stal nie była reprezentowana, podczas tej najwyższej rangą imprezy w kraju, tak licznie.

Najlepiej spisała się Natalia Benedykcińska, która w skoku w dal zajęła VI miejsce z wynikiem 6,04 m. Jest to jej najlepszy występ, jak dotąd, w gronie seniorów. Konkurs był bardzo emocjonujący, a zwycięstwo zapewniła sobie w ostatniej kolejce Adrianna Szóstak Oś. AZS Poznań skokiem na odległość 6,39 m. Drugie miejsce zajęła Anna Matuszewicz – MKL Toruń – 6,33 m, a na III miejscu uplasowała się Karolina Kucharczyk – Kadet Rawicz – 6,24 m.

„Benek” oddała świetny próbny skok i wydawało się, iż w konkursie może uzyskać wynik ponad 6,20 m – będący przepustką na Mistrzostwa Europy U23. Jednak w pierwszej konkursowej kolejce problemy z rozbiegiem spowodowały, iż zaliczyła tylko 5,90 m. Wkradła się nerwowość, gdyż ten wynik nie gwarantował awansu do ścisłego – ośmioosobowego finału. Dopiero rezultat z trzeciej kolejki – 6,04 m nieco uspokoił zawodniczkę i trenera. Niestety, kolejne skoki nie były wykonane dobrze technicznie i ostatecznie podopieczna trenera Marka Walczaka zajęła VI miejsce, które oczywiście cieszy, ale pozostał niedosyt z braku uzyskania wspomnianego minimum. Pamiętajmy jednak, iż w historii ostrowskiej lekkiej atletyki tylko Sławomir Majusiak i Ewa Rosiak plasowali się na wyższych miejscach podczas krajowego championatu seniorów.

Bardzo dobrze spisał się Jakub Chmielarz w biegu na 800 m zajmując w swojej serii V miejsce z najlepszym wynikiem w sezonie 1.52,34 s. Z trzech serii eliminacyjnych awans do ośmioosobowego finału uzyskało po dwóch najlepszych zawodników z każdego biegu oraz dwóch z najlepszymi czasami. Rezultat Jakuba plasował go na IX miejscu. Jednak generalnie zajął X miejsce w mistrzostwach, co jest świetnym debiutem wychowanka Kamili Grzegorowskiej.

Inny jej podopieczny – Dawid Borowski w biegu na 1500 m zajął XI miejsce z wynikiem 3.56,28 s. Tutaj rozegrana została tylko jedna seria, stąd Dawid rywalizował bezpośrednio z takimi gwiazdami jak Marcin Lewandowski i Michał Rozmys. Trzeba przyznać, iż spisywał się bardzo dobrze starając się dotrzymać kroku najlepszym. Dopiero na ostatnich 300 m faworyci „oderwali się” od reszty stawki i rozegrali między sobą finisz. Triumfował Marcin Lewandowski – 3.49,96 s. Jednak postawa Dawida mogła nam zaimponować.

W Mistrzostwach Polski wystąpiły również dwie ostrowskie sztafety i to nie biegające w najsilniejszym składzie, lecz w kategorii U18. Trener Michał Walczak postanowił sprawdzić dziewczęta i chłopców z tego rocznika podczas tak prestiżowej imprezy w celu nabrania doświadczenia i doskonalenia zmian pałeczki sztafetowej. Dziewczęta w gronie dziewięciu sztafet seniorowskich zajęły VIII m z bardzo dobrym rezultatem – 47,69 s. Biegły w składzie – Ewa Piaszczyńska, Oliwia Klar, Dagmara Adamcio i Inga Kanicka.

Chłopcy w składzie Michał Jopek, Dawid Grząka, Kacper Zimniak i i Karol Błaszczak zajęli VI miejsce na 9 sklasyfikowanych sztafet z wynikiem 42,56 s. Rezultaty dziewcząt i chłopców dowodzą, iż pod koniec lipca podczas Mistrzostw Polski U18 będą pretendentami do pozycji medalowych.

Ale… to nie wszyscy uczestnicy ostrowskiej Stali LA w tej imprezie. Organizatorzy w celu uatrakcyjnienia Mistrzostw przygotowali jedną konkurencję – bieg na 60 m – dla dzieci poniżej 11-tego roku życia. Zaproszono osiem dziewcząt i ośmiu chłopców z Wielkopolski celem promocji lekkiej atletyki wśród najmłodszych adeptów Królowej Sportu. Wśród powołanych znalazło się aż siedmioro zawodników z Ostrowa. Wśród chłopców zdecydowanie zwyciężył Franek Grzegorowski z wynikiem 9,1 s. Drugie miejsce zajął Hubert Konieczny – 9,1 s. Na IV m uplasował się Hubert Wróbel – 9,5 s, a na VI pozycji bieg ukończył Maksymilian Wróbel – 9,5. Wśród dziewcząt IV miejsce zajęła Justyna Szlachta – 9,38 s, V m – Małgorzata Kurczaba – 9,38 i VIII – Marysia Budzyń – 9,57 s.

Lekka atletyka w Ostrowie rozwija się. Sukcesy osiągają nie tylko dzieci, ale również młodzież i jak się okazuje potrafimy wyszkolić seniorów.

Dziękujemy bardzo za dofinansowanie udziału w Mistrzostwach Polski Seniorów Gminie/Miasto Ostrów Wielkopolski i Starostwu Powiatowemu