Rekord Polski sztafety 4×100 m. dziewcząt KS STAL LA w Ostrowie Wielkopolskim podczas Mistrzostw Polski U16 (do 16. roku życia) rozgrywanych w Słupsku. Drugie miejsce Klubu w klasyfikacji medalowej z czterema złotymi i dwoma brązowymi medalami. Olga Szlachta najlepszą zawodniczką Mistrzostw z trzema złotymi medalami (foto – Łukasz Capar)

Młode lekkoatletki z Ostrowa Wielkopolskiego zapisały się w historii polskiej lekkiej atletyki – w niedzielę 27 września – Olga Szlachta, Oliwia Klar, Dagmara Adamcio i Inga Kanicka wpisały się do Księgi Rekordów Polski. Po fenomenalnym biegu sztafetowym zwyciężyły z rekordowym wynikiem 48,51 s – wymazując z kronik dotychczasowy – 46-letni rekord kraju należący dotychczas do sztafety AZS Poznań. Ogromne gratulacje należą się dziewczynom jak i ich trenerowi – Michałowi Walczakowi. Warto obejrzeć ten bieg, gdyż, mimo kiepskich warunków atmosferycznych, zawodniczki pobiegły znakomicie, a poza tym doskonale przekazywały sobie pałeczkę na zmianach. Było to największe wydarzenie Mistrzostw Polski U16 w Słupsku obok rekordu kraju dziewcząt w biegu na 300 m.

Olga Szlachta zdobyła aż 3 złote medale: w skoku w dal, wieloskoku i sztafecie 4×100 m będąc najlepszą zawodniczką Mistrzostw. W skoku w dal uzyskała świetny wynik 5,67 m, w trzyskoku (nowej konkurencji dla młodziczek) zwyciężyła ostatnią próbą, ale za to z najlepszym (po wprowadzeniu tej konkurencji w tym roku w Polsce) wynikiem 11,54 m wyprzedzając kolejną zawodniczkę o pół metra… No i oczywiście uczestniczyła w składzie rekordowej sztafety. Jest to talent „czystej wody” o ogromnym potencjale i co warto wspomnieć ma zaledwie 14 lat i za rok dopiero zmierzy się z rówieśniczkami podczas tej samej imprezy.

Złoty medal zdobyła również Emilia Twardowska w skoku wzwyż uzyskując 1,68 m. Emilka wyjeżdżając do Słupska plasowała się na drugim miejscu w ogólnopolskich tabelach z wynikiem 1,70 m. Przewodziła w nich Hanna Grabowska z AML Słupsk – 1,72 m, a na trzecim miejscu była sklasyfikowana inna zawodniczka ze Słupska – Milena Patejuk . Można rzec, iż Emilka rywalizowała z gospodyniami imprezy. Konkurs odbywał się w fatalnych warunkach atmosferycznych, a emocje sięgały zenitu, gdyż pretendentki do medalu -włącznie z naszą reprezentantką – strącały poprzeczkę na niższych wysokościach i prowadzenie zmieniało się ze skoku na skok. Ostatecznie tylko Emilka pokonała wysokość 1,68 m i zwyciężyła Przed Mileną Patejuk 1,65 m i Hanną Grabowską – 1,62 m.

Brązowe medale zdobyły: Inga Kanicka w biegu na 100 m z rezultatem 12,54 s oraz Julia Podruczna w skoku w dal – 5,27 m. Inga Kanicka zaliczała się do czołówki krajowej biegu na 100 m., jednak oprócz dwóch zdecydowanych faworytek grupa pretendentek do medalu była dość liczna, a dziewczyny dzieliły setne części sekundy. W biegu eliminacyjnym zawodniczka Stali LA trafiła na zdecydowanie najgorsze warunki wietrzne (wiatr – minus 1,9 m/s). Zwyciężyła w niej z wynikiem 12,68 s pokonując na mecie kolejna zawodniczkę zaledwie o jedną setną sekundy. Był to V wynik eliminacji. Jej koleżanka klubowa – Oliwia Klar zajmując II m w swojej serii uzyskała 12,67 s co plasowało ją na IV miejscu z wszystkich 40 uczestniczek biegów eliminacyjnych. W finale – przy wietrze +1,2 m/s Inga znacznie poprawiła rezultat z eliminacji i z wynikiem 12,54 s zajęła III m, ale Oliwia Klar uplasowała się na V m z wynikiem 12,62 s (rekord życiowy).

Te same zawodniczki biegały w najsilniejszej serii biegu na 300 m. Indze do medalu zabrakło niemal pół sekundy – uplasowała się na IV pozycji z wynikiem 40,78 s, a Oliwia Klar znowu z rekordem życiowym zajęła V miejsce – 41,02 s. Trzeba dodać, iż konkurencja ta stała na niesamowitym poziomie, czego wyrazem jest ustanowiony przez Martynę Seń z Agros-u Zamość rekord Polski U16 z wynikiem 38,91 s.

Ostrowskie zawodniczki zdominowały skok w dal. Na 20 uczestniczek tego konkursu wyłonionych z ogólnopolskich tabel, aż 5 reprezentowało barwy naszego Klubu. Jak wspomniałem zwyciężyła Olga Szlachta ze świetnym wynikiem 5,67 m, lecz „siostrzaną” walkę o medal stoczyły ze sobą Julka Podruczna i Dagmara Adamcio. Julka już w pierwszej kolejce uzyskała 5,20 m plasując się na III miejscu. Kolejne jej próby nie były zbyt udane, lecz rywalki skakały bliżej i „brąz” wciąż był w jej posiadaniu. W przedostatniej kolejce jej koleżanka klubowa – Dagmara Adamcio uzyskała 5,25 i to ona „wspięła” się na podium, lecz odpowiedź Julki Podrucznej w ostatniej kolejce była niesamowita – 5,27 m i „powrót” na trzecie miejsce. Dagmara uplasowała się na IV pozycji z wynikiem 5,25 m, Emilia Twardowska na XII m – 4,91 m i Oliwia Płonka – XX m – 4,59 m.

Bardzo blisko podium, bo na IV pozycji ukończyli bieg sztafetowy 4×100 m młodzicy w składzie Karol Błaszczak, Bartosz Opielewicz, Michał Jopek i Piotr Rak. Nie należeli oni do grona kandydatów do medalu, a rezultat jaki osiągnęli 45,72 s jest bardzo wartościowy.

Do bardzo udanego debiutu na 1000 m podczas mistrzostw kraju można zaliczyć VIII m Leny Dąbrówki, która na tym dystansie wystąpiła dopiero trzeci raz w życiu i pobiegła bardzo ambitnie uzyskując 3.03,08 s, co jest jej rekordem życiowym. Podopieczna Kamili Grzegorowskiej przez cały czas plasowała się w czołówce, bez respektu dla bardzie utytułowanych rywalek. Ostatecznie nieco zabrakło jej na końcówce sił, ale za start należą się jej słowa pochwały.

Poza wymienionymi reprezentantami również dobrze spisali się pozostali nasi reprezentanci plasując się na wysokich pozycjach, a dodam, iż w każdej konkurencji startowało od 20 do 40 najlepszych w kraju zawodników wyłonionych na podstawie uzyskanych wcześniej minimów). W kategorii dziewcząt KS STAL LA wystawiła również II sztafetę w składzie: Oliwia Kalińska, Julia Podruczna, Amelia Płócienniczak, Oliwia Płonka, która zajęła XIV m. – 52,81 s. Hubert Brudło w biegu na 1000 m. ustanowił rekord życiowy z wynikiem 2.47,05 s dzięki czemu uplasował się na XVII pozycji. Sandra Chmielarz nie tylko poprawiła swoją życiówkę w biegu na 2000 m aż o 15 sekund – 7.18.65 ale również w stosunku do rankingu przesunęła się aż o 12 pozycji i ostatecznie zajęła wysokie 18 miejsce.

Na XX pozycji w biegu na 100 m uplasował się Michał Jopek z bardzo dobrym czasem 11.69 s. Swój debiut na mistrzostwach Polski może zaliczyć do bardzo udanych Karol Błaszczak , który ustanowił nowy rekord życiowy 11.91 s i zajął ostatecznie 29 miejsce ( Karol wchodził na MP z trzydziestym siódmym rezultatem ).

W imprezie wzięło udział kilkaset klubów z całej Polski, a medale stały się udziałem 65 drużyn. W tej klasyfikacji KS STAL LA Ostrów Wielkopolski uplasował się na II miejscu w Polsce (4 złote i 2 brązowe medale). Zwyciężyli lekkoatleci AML Słupsk (4 złote – 2 srebrne – 3 brązowe) medale. Na trzecim miejscu MKS Aleksandrów Łódzki (2-2-0).  Pokonaliśmy wiele klubów z miast wojewódzkich dysponujących dużo lepszymi warunkami treningowymi.

Nie możemy zapominać o pomocy Pani Prezydent Beaty Klimek i Gminy/Miasta Ostrowa Wielkopolskiego w realizacji tego wielkiego i kosztownego przedsięwzięcia. Wszak byliśmy jedną z najliczniejszych ekip, ale wynikało to z poziomu sportowego, czyli ilości zawodników spełniających kryteria udziału w Mistrzostwach Polski.