Rekordowy występ – 14 medali – młodych lekkoatletów KS STAL LA w Halowych Mistrzostwach Wielkopolski U16! Zwycięstwo w nieoficjalnej klasyfikacji medalowej w Wielkopolsce

Dnia 12 stycznia w Kaliszu odbyły się Halowe Mistrzostwa Wielkopolski Młodzików U16 połączone z mitingiem ogólnopolskim. Nasz klub reprezentowała bardzo liczna grupa 70 zawodników. Dla wielu z nich był to pierwszy występ w tak prestiżowych zawodach.
Okazało się, że w tym przypadku ilość poszła w jakość, co przełożyło się na niezwykle udany występ całego zespołu. Liderką naszej ekipy była Inga Kanicka, która wywalczyła dwa medale. Ustanowiła halowy rekord życiowy w biegu na 60 m. wygrywając z czasem 8,17 s., oraz zdobyła srebrny medal w skoku w dal uzyskując świetny wynik 5,24 m. – również rekord życiowy. Drugą naszą zawodniczką, która wróciła z Kalisza z dwoma medalami jest Oliwia Klar. Ta bardzo utalentowana młodziczka – bijąc rekord życiowy na 60 m. – 8,38 s. -ostatecznie uplasowała się na trzecim miejscu. Świetnie pobiegła również na dystansie 300 m., gdzie – po zaciętej walce – została wicemistrzynią Wielkopolski z wynikiem – 48,35 s. Warto wspomnieć, że w sześcioosobowym finale biegu na 60 m. dziewcząt wystartowało aż 5 naszych zawodniczek. Oprócz wspomnianych Ingi Kanickiej i Oliwii Klar, świetnie pobiegły na tym dystansie również Ewa Piaszczyńska – IV miejsce – czas 8,47 s., Dominika Rataj – V miejsce z rezultatem 8,50 s. oraz Dagmara Adamcio – VI miejsce z czasem 8,56 s. W sumie w biegu na 60m wystartowały 43 zawodniczki z całej Wielkopolski. Kolejny świetny występ i kolejny rekord życiowy zanotowała Dagmara Adamcio, która w skoku w dal zdobyła złoty medal z fantastycznym (jak na ten wiek) wynikiem 5,28 m. Rewelacyjnie również spisała się młodziutka Olga Szlachta (rocznik 2006), która bez kompleksów stanęła do walki na bieżni jak równy z równym ze starszymi od siebie zawodniczkami. Olga została mistrzynią Wielkopolski w biegu na 300 m. z rezultatem – 47,71 s. Z roli faworyta skoku w dal wywiązał się Kuba Robotnikowski, który wyraźnie wygrał konkurs skoku w dal z rezultatem 6,24 m. Ten wynik plasuje go w ścisłe czołówce najlepszych zawodników w kraju w tej konkurencji. Kolejne złoto do kolekcji wywalczyła w skoku wzwyż Emilia Twardowska, która ustabilizowała formę na bardzo wysokim poziomie i regularnie pokonuje poprzeczkę zawieszoną na 155 cm. Tym razem atak na 160 cm nie powiódł się, ale widać że Emilka ma ogromne możliwości i przy lepszej technice może skakać jeszcze wyżej. Pomimo choroby na starcie stanęła utalentowana młodziczka z teamu biegów średnich i długich trenerki Kamili Grzegorowskiej: Lena Dąbrówka. Spisała się bardzo dobrze zdobywając dla naszego klubu srebrny medal w biegu na 600 m. Jej czas to 1:55.41s. Sporą niespodziankę sprawił bardzo ambitny Kuba Nawrocki, który w biegu na 1000 m uplasował się na drugim miejscu i zdobył srebrny medal. Czas Kuby to 3:23.14 s.

Brązowe medale do kolekcji dołożyli: Dominika Rataj w skoku w dal – 5,15 m. – bardzo dobry rezultat i rekord życiowy, Daria Rybak w skoku wzwyż – 145 cm – wyrównany rekord życiowy, Kacper Zimniak w biegu na 300 m. z rezultatem 43,89 s. Warto dodać, że Kacprowi do medalu w biegu na 60 m. zabrakło tylko 1 setnej sekundy, a trenuje z nami dopiero kilka tygodni. „Brąz” zdobył również Maciej Siedlecki w skoku w dal z rezultatem 5,53 m.

Oprócz świetnych rezultatów młodzików bardzo dobrze w zawodach spisali się ich starsi koleżanki i koledzy, którzy wystąpili w równolegle odbywającym się mitingu OPEN.  Kacper Adamczak zwyciężył w biegu na 1000 m. z rekordem życiowym – 2.53,29 s. Drugie miejsce na tym samym dystansie zajął Jakub Chmielarz 2.59,91 s. Świetnie spisał się Michał Tuczyński zajmując II miejsce w biegu na 60 m. z wynikiem 7,13 s. Trzecie miejsce w tym biegu zajął Robert Gaweł z „życiówką” – 7,42 s. Również w biegu na 60 m. kobiet dobrze spisały się zawodniczki z Ostrowa – Olga Kalina zwyciężając w finale z czasem 8,43 s. (eliminacje – 8,40 s.) oraz Paulina Szczepaniak plasując się na II miejscu – 8,54 s. W skoku w dal zwyciężyła debiutując w ogóle w zawodach lekkoatletycznych – Ola Kupczyk z wynikiem – 4,62 m. W skoku w dal drugie miejsce zajął Marcin Karolewski – 6,11 m. a trzecie –Adrian Wróblewski – 5,46 m.

W imprezie jak wspomniałem wystąpiło 70 dziewcząt i chłopców z ostrowskiej Stali LA. Wiele innych – niewymienionych w artykule zawodniczek i zawodników również pobiło swoje rekordy życiowe i plasowało się w czołówce zawodów. Przykładowo w finałowej „ósemce” skoku w dal U16 znalazło się aż 6 zawodniczek z Ostrowa, w skoku wzwyż w czołowej „szóstce” było 5 naszych skoczkiń, w finale biegu na 60 m. – jak wspomniałem wcześniej – wystąpiło 5 naszych reprezentantek. Gwoli sprawiedliwości trzeba dodać, iż w mistrzostwach Wielkopolski nie wystąpiło kilka znaczących klubów w naszym regionie jak np. Juvenia Puszczykowo, Gwardia i Gwda Piła, Orkan Ostrzeszów czy tez Baszta Szamotuły. Ze względu na rozpoczynające się ferie zimowe w Wielkopolsce zawodnicy z tych ośrodków udali się już na obozy sportowe. Zresztą i w naszej ekipie zabrakło kilkoro świetnych zawodników, którzy z pewnością odegraliby czołowe role w mityngu: Patryka Wykroty, Tomasza Jankowskiego i Damiana Drozdowskiego, którzy udali się na zgrupowane kadry Wielkopolski oraz Julki Dutkiewicz (sesja egzaminacyjna na AWF) i Natalii Benedykcińskiej – choroba.

Z rezultatów bardzo zadowoleni byli oczywiście trenerzy: Kamila Grzegorowska prowadząca grupę biegów średnich i długich oraz Walczakowie (Michał, Kasia i Marek) prowadzący grupę sprinterów i skoczków

Klub Sportowy Stal LA przeszedł głęboką metamorfozę. Od roku usamodzielnił się i działa na własny rachunek. Efekty sportowe i organizacyjne przerosły oczekiwania nie tylko twórców tej zmiany, ale z pewnością kibiców i obserwatorów ostrowskiego sportu. Grupa lekkoatletów licząca ponad 130 zawodników (razem z LDK) stanowi pokaźną grupę OSTROWSKICH SPORTOWCÓW. I to w dodatku sportowców, którzy osiągają świetne wyniki nie tylko na szczeblu powiatowym, czy regionalnym, ale plasują się często w czołówce krajowej i to w tak popularnej dziedzinie sportu jaką jest lekkoatletyka.

Jesteśmy z pewnością WIZYTÓWKĄ miasta w sporcie młodzieżowym. A i akcentujemy swoje aspiracje w kategorii seniorów. Zdobywamy coraz większe grono sympatyków i promujemy nie tylko nasz klub ale przede wszystkim Ostrów Wielkopolski.

Wyjazd na zawody był współfinansowany ze środków Gimna-Miasto Ostrów Wielkopolski