Srebrny medal sztafety 4×400 m. Stali LA Ostrów Wielkopolski w Mistrzostwach Polski U18!!! Rewelacyjna postawa reprezentantów Stali LA w całych Mistrzostwach

Juniorzy młodsi U18 zdobyli srebrny medal w sztafecie 4×400 m., Jakub Chmielarz był V w biegu na 800 m., Kacper Adamczak zajął VI miejsce w biegu na 300 m., Marta Żyłka uplasowała się na VII m. w skoku wzwyż, Paulina Szczepaniak zajęła XV miejsce w biegu na 800 m., Marcin Karolewski był XVI w skoku w dal, Cyprain „Cypek” Adamcio zajął XVII m. w biegu na 400 m. i Rafal Rettig uplasował się na XX m. w biegu na 3000 m. Dwadziescia miejsc punktowało, czyli wszyscy zdobyli punkty!!!

Znakomite występy reprezentantów KS Stal LA w Poznaniu przypieczętował SREBRNY MEDAL SZTAFETY 4×400 m. chłopców. Zawodnicy Stali LA pobiegli w składzie: Damian Drozdowski, Marcin Karolewski, Cyprian Adamcio i Jakub Chmielarz. Trenerką Damiana, Cypriana i Jakuba jest Kamila Grzegorowska, a Marcina – Michał Walczak. Warto podkreślić, iż jest to pierwszy medal trenerski KAMILI GRZEGOROWSKIEJ zajmującej się w klubie biegami średnimi i długimi. Chłopacy jechali do Poznania z siódmym wynikiem w rankingu wynoszącym ponad 3 minuty i 32 sekundy. Podczas Mistrzostw dokonali czegoś niebywałego – poprawili ten rezultat prawie o… 9 sekund i uzyskali – 3.23,90 s. To niebywale!!! Bieg rozpoczął Damian Drozdowski, mając za przeciwników kilku renomowanych zawodników. Celem jego było jak najmniej stracić do czołówki. I tak się stało – co prawda – oddał pałeczkę na VII miejscu, ale ze stosunkowo niewielką stratą do pozostałych zespołów. Drugi na zmianie Marcin Karolewski pobiegł znakomicie wyprowadzając zespół na IV miejsce. Jednak strata do pierwszego zespołu była już dość znaczna. Tymczasem biegnący na trzeciej zmianie Cyprian Adamcio świetnie rozłożył siły i… dogonił czołówkę przekazując pałeczkę Jakubowi Chmielarzowi na trzeciej pozycji. Obawialiśmy się bardzo o bieg Jakuba, gdyż godzinę wcześniej ukończył „morderczy” bieg finałowy na 800 m. Początkowo nieco tracił dystans do rywali, a w dodatku w połowie dystansu spadł na IV miejsce. Jednak znając ambicję tego zawodnika można było spodziewać się iż ostatnie 100 m. będzie do niego należało. I tak się stało – rozpoczął cudowny finisz i na ostatnich metrach wyprzedził aż dwóch rywali i przyprowadził zespół na drugim miejscu. O czym myślał? Co czuł w trakcie biegu, kiedy walczył z potwornym zmęczeniem? Wszak miał wcześniej w nogach dwa biegi po 800 m. Gdy go o to zapytałem – odpowiedział: „myślałem tylko o ostatniej „setce”, o tym że musi do nas należeć i o wyprzedzeniu jednego rywala by zdobyć medal”. Wyprzedził dwóch i zdobyliśmy SREBRO. Złoty medal wywalczyła sztafeta WLKS Wrocław – 3.23,19 s.

Jakub Chmielarz ze startu na startu w tym roku poprawiał wyniki. Eliminacje biegu na 800 m. – zgodnie z regulaminem do biegu finałowego awansowało po dwóch najlepszych zawodników z każdej z trzech serii oraz dwóch z najlepszymi czasami. W dwóch pierwszych biegach zawodnicy pobiegli „na miejsca”, stąd uzyskali przeciętne czasy. Jakub – biegnący w ostatniej serii –  zwietrzył szansę i od startu pobiegł bardzo szybko prowadząc nawet przez część dystansu. Taktyka okazała się skuteczna, gdyż właśnie jego seria okazała się najszybsza, a Jakub z drugim czasem eliminacji 1.56,25 s. (rekord życiowy) awansował do Finału A. W finale pobiegł jeszcze odważniej – poprowadził pierwsze 400 m., a potem starał się utrzymać wysoką pozycję – udało się – zajął V miejsce z wynikiem 1.55,61 s. (II klasa sportowa) …a po godzinie cudownie pobiegł w sztafecie… Złoty medal wywalczył Krzysztof Różnicki z Kartuz – 1.53,66 s.

Kacper Adamczak (trener – Kamila Grzegorowska) zajął VI miejsce w biegu na 3000 m. z rekordem życiowym – 8.59,78 s. Swój rekord poprawił aż o 20 sekund!!! Trenerka była zadowolona z jego biegu, gdyż zrealizował zadania taktyczne w 100% – każde 1000 m. przebiegł – mniej więcej – w tym samym czasie, a ostatnie nawet nieco szybciej. Na mecie powiedział, iż podczas biegu nie czuł stresu – realizował tylko konsekwentnie plan taktyczny – obserwując czas. Stąd jego miejsce wynika nie tyle z rywalizacji z innymi zawodnikami, a z realizacji planu. Złoty medal wywalczył Jakub Nalepa z Juvenii Głuchołazy – 8.49,08 s. Na tym samym dystansie wystartował również Rafał Retting, który zajął XX miejsce z wynikiem – 9.39,97 s. Rafał na listach rankingowych zajmował miejsce poza „dwudziestką”, lecz dzięki awansowi o kilka pozycji zdobył dla klubu 2 p.
Marta Żyłka, najpierw podczas porannych eliminacji (piątek), uzyskała najlepszy wynik w sezonie w skoku wzwyż – 1,61 m. i zakwalifikowała się do sobotniego finału w tej konkurencji. W konkursie wzięły udział 22 zawodniczki, lecz tylko najlepsza „dwunastka” uzyskała prawo startu w konkursie finałowym. Podopieczna trenera Marka Walczaka w pierwszych próbach zaliczyła 145, 150, 154 i 158 cm, a następnie 161 cm w drugim podejściu. Na tej wysokości przerwano konkurs, gdyż dokładnie 12 zawodniczek ją pokonało, czyli została wyłoniona grupa finalistek. Finałowy konkurs miał dość dziwny przebieg, gdyż większość dziewcząt przystąpiła do niego dość zestresowana, stąd nawet najlepszym zdarzały się zrzutki na stosunkowo niskich wysokościach. Niestety Marcie też to się udzieliło, dlatego dopiero w drugiej próbie pokonała 155 cm. Jednak, im wyżej zawieszona była poprzeczka tym skoki Marty były lepsze. Pokonała ostatecznie 159 cm., a próba na 162 cm. była minimalnie nieudana. Warto jednak dodać, iż Marta powróciła do czołówki krajowej, po ubiegłorocznej operacji kolana i okresie rekonwalescencji. Złoty medal zdobyła faworytka – Aleksandra Jankowska – Podlasie Białystok – 1,74 m., a do drugiego miejsca wystarczyło 1,65 m.

Paulina Szczepaniak sprawiła ogromną niespodziankę awansując do finału „B” (miejsca 9-16) z trzynastym rezultatem eliminacji 2.19,65 s. Dwa dni później w finale pobiegła ambitnie poprawiając jeszcze osiągnięcie z eliminacji na 2.18,71 s. Pozwoliło jej to zając XV miejsce w mistrzostwach. Zawodniczka Stali LA, dopiero od kilku tygodni trenuje biegi średnie. Wcześniej bardzo dobrze spisywała się w sprintach i w skoku w dal. Jednak pod okiem Kamili Grzegorowskiej uczyniła spore postępy w biegach średnich i choć na mistrzostwa dostała się na odległym miejscu z rezultatem – 2.22,61 s., to w Poznaniu poprawiła ten rezultat o 4 sekundy i „zapowiedziała” swój akces do rywalizacji o czołowe miejsca w przyszłorocznych mistrzostwach U18, gdyż pozostanie nadal w tej samej kategorii wiekowej. Złoty medal wywalczyła Alicja Wójcik z MKS-MOSM Bytom – 2.11,36 s.
Marcin Karolewski uplasował się na XVI miejscu w skoku w dal z wynikiem 6,10 m. Zdobył dla Klubu 3 p. Początek sezonu był dla niego bardzo udany i wydawało się, iż bezproblemowo wywalczy udział w OOM. Jednak kontuzja pokrzyżowała plany i do ostatniego momentu nie był awansu do mistrzostw kraju. Trener Michał Walczak zauważył w międzyczasie w nim ogromny potencjał w biegach na 200 i 400 m., stąd skoncentrował się na przygotowaniu go do udziału w sztafecie 4×400 m. Była to słuszna decyzja – Marcin z kolegami wywalczył „srebro”. Złoty medal wywalczył Sebastian Wawrzyniak ze Startu Długołęka – 6,93 m.

Cyprian Adamcio (trenerka – Kamila Grzegorowska) zajął XVII miejsce w biegu na 400 m. – 51,58 s. Niestety, do zakwalifikowania się do finału „B” zabrakło mu zaledwie 0,03 s. Kto wie co by było gdyby do niego się dostał w kontekście świetnego biegu w sztafecie. Jednak może los go „oszczędził” by w sztafecie pokazać swoją pełnię możliwości. Złoty medal wywalczył Wiktor Gruzd z Osy Zgorzelec 48,26 s.

WSZYSCY reprezentanci STALI LA zaprezentowali się świetnie. WSZYSCY zdobyli punkty dla Klubu i Ostrowa Wielkopolskiego w Ogólnopolskim Współzawodnictwie Dzieci i Młodzieży. Zdobyliśmy 31 p., co jest trzecim rezultatem wśród klubów z Wielkopolski. Brawo dla ZAWODNIKÓW i trenerów: Kamili Grzegorowskiej oraz Michała i Marka Walczaków.

To już ósmy zdobyty w tym roku medal podczas mistrzostw Polski przez reprezentantów STALI LA: Patryk Wykrota – 2, Natalia Benek Benedykcińska – 2, sztafeta chłopców 4×100 m. U20, sztafeta dziewcząt 4×100 U16, sztafeta chłopców 4×100 U16 i teraz sztafeta chłopców 4×400 m. U18. W tym momencie wyrównaliśmy największe osiągnięcie medalowe w historii ostrowskiej lekkiej atletyki z 1999 r. A przed nami jeszcze Mistrzostwa Polski U16…

Wyjazd był współfinansowany ze środków Gmina/Miasto Ostrów Wielkopolski i Powiatu Ostrowskiego