Natalia Benedykcińska finalistką Mistrzostw Polski Seniorów w skoku w dal

Natalia „Benek” Benedykcińska ze Stali LA Ostrów Wlkp. zajęła w rozgrywanych we Włocławku Mistrzostwach Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce VIII m w skoku w dal z wynikiem 5,97 m. Podopieczna trenera Marka Walczaka przystąpiła do udziału w imprezie z szóstym wynikiem na listach rankingowych. Jednak w tym roku poziom tej konkurencji jest niezwykle wyrównany i teoretycznie nawet 10 zawodniczek miało szanse medalowe. Poza zasięgiem wydawały się Joanna Kuryło z AZS AWF Wrocław i Magdalena Żebrowska z Podlasia Białystok. Pozostałe zawodniczki prezentowały zbliżony poziom. Awans do mistrzostw kraju (osiągnięte minimum) wywalczyło 16 zawodniczek. Po trzech kolejkach w konkursie został wyłoniony „wąski” finał w którym wystąpiło już tylko osiem najlepszych zawodniczek. Natalia w pierwszym skoku, który miał być na zaliczenie awansu do czołowej „ósemki”, odbiła się nieco przed belką uzyskując 5,85 m. Wiadomo było, iż ten rezultat nie gwarantuje tego celu. W drugiej próbie uzyskała 5,97 m, co uplasowało ją na VII pozycji, jednak wciąż bez gwarancji dalszego udziału w konkursie. Ostatecznie po trzech kolejkach znalazła się w „wąskim” finale na VIII pozycji. Czwarty skok był technicznie w wykonaniu „Benka” najlepszy, lecz pół centymetra spalony. Być może, przy odrobinie szczęścia przesunąłby ją do pierwsze „piątki” konkursu… ale taki jest sport. Dwie ostatnie próby odbywały się już przy padającym deszczu i większość zawodniczek już nie poprawiła swoich rezultatów. Ostatecznie debiut Natalii w letnich MP Seniorów można uznać za udany, aczkolwiek pozostaje niedosyt, gdyż brązowy medal zdobyła Karolina Młodawska wynikiem 6,16 m. A przypomnijmy – Benek, kilka dni temu – podczas Memoriału Kusocińskiego uplasowała się na drugim miejscu wśród reprezentantek Polski z wynikiem 6,14 m. Tym razem było gorzej. Ale imprezą docelową dla ostrowskiej zawodniczki w tym roku są Mistrzostw Polski U23, które odbędą się za kilka dni (4-5 września 2020) w Białej Podlaskiej. I pod ten start w bieżącym roku czynione są przygotowania. A tam wszystko możliwe – z pewnością będziemy walczyć o medal. We Włocławku zwyciężyła Joanna Kuryło – AZS Wroclaw – 6,35 m, przed Magdaleną Żebrowską – 6,23 m i Karoliną Młodawską – KKL Kielce – 6,16 m.
W Mistrzostwach Polski wystąpił również nasz były zawodnik – Patryk Wykrota – obecnie reprezentujący Oś AZS Poznań. Patryk, podobnie jak Natalia, zajął VIII m. w biegu na 200 m. z wynikiem 21,70 s. Finał tego biegu przebiegał w niecodziennych okolicznościach… Podczas jego rozgrywania padał ulewny deszcz, a poza tym sędziowie pomylili linię startu dla zawodników o kilkanaście do kilkudziesięciu cm. Zdecydowano o powtórzeniu biegu, lecz zawodnicy odmówili udziału w nim ze względu na fatalne warunki atmosferyczne. Zdrowie najważniejsze…, ale wpadka organizatorów kuriozalna.