Rok Wielkich Dokonań Lekkoatletów – podsumowanie sportowej i organizacyjnej działalności KS STAL LA

Rok Wielkich Dokonań Lekkoatletów – podsumowanie sportowej i organizacyjnej działalności KS STAL LA

Minął pierwszy rok działalności nowego Klubu Sportowego STAL LA. Kiedy przed 12 miesiącami podjęliśmy się trudnego zadania oddzielenia się od „dawnej” Stali byliśmy pełni obaw. Wkroczyliśmy na nową, nieznaną nam drogę. Rozdzieliliśmy zadania między siebie i zaczęliśmy budować nowe struktury. Pierwszym prezesem została Katarzyna Walczak, która podjęła się trudnego zadania koordynowania działalnością klubu. Napotykaliśmy na duże problemy organizacyjne, nie wiedzieliśmy nawet gdzie będziemy trenować i czy w ogóle znajdzie się infrastruktura do przeprowadzania treningów. Jednak spotkaliśmy się z życzliwością wielu osób i instytucji. Tutaj szczególne ukłony należą się Paniom Prezydent – Beacie Klimek i Ewie Mateckiej oraz radnym i pracownikom Urzędu Miasta, którzy nas wspierali i pomagali korygować błędy.

                Już pierwsze zawody w których wzięliśmy udział w styczniu – Halowe Mistrzostwa Wielkopolski potwierdziły wysoki poziom naszych wychowanków. Pierwszy okres działalności zakończyliśmy Walnym Zebraniem, podczas którego wybraliśmy nowe władze klubu z Marcinem Grzegorowskim jako prezesem. Prezes potraktował swoją działalność bardzo poważnie i mocno zaangażował się w realizację swojej wizji – stworzenia podwalin budowy Wielkiego Klubu. Przy pomocy pozostałych członków Zarządu: Kasi, Michała i Marka Walczaków, Tomasza Dąbrówki i Kamili Grzegorowskiej zajęli się działalnością organizacyjną. Dzięki doskonałym wynikom i zabiegom Marcina Grzegorowskiego udało się stworzyć przy klubie aż 3 grupy LDK (Lekkoatletyka Dla Każdego) adresowanych dla dzieci z klas I-III i IV-VI, a od lutego przyszłego roku planowana jest IV grupa. Obecnie w klubie trenuje prawie 90 dziewcząt i chłopców oraz w grupach LDK ponad 40 dzieci, będących potencjalnie „narybkiem” sekcji, co stanowi pokaźna grupę 130 zawodników uprawiających systematycznie lekkoatletykę w Ostrowie. Zatrudniono nowe trenerki: Kamilę Grzegorowską, Katarzynę Pawlik i Martynę Świerczyk. Przy czym Kamila, oprócz prowadzenia jednej z grup LDK przejęła w klubie blok biegów średnich i długich. Tutaj należą się jeszcze raz ukłony dla Urzędu Miasta za wydatną pomoc w realizacji zadania LDK. W czerwcu klub został zarejestrowany w KRS. Oczywiście, nie znamy swojej przyszłości i zdajemy sobie sprawę z zagrożeń dotyczących przede wszystkim infrastruktury. Na co dzień trenujemy na stadionie przy ul. Kusocińskiego i wynajmujemy „małą” halę, szatnię i siłownię od spółki BMSLAM, która jest również jednym z naszych sponsorów (przykładowo – zakup strojów sportowych dla zawodników). Zaangażowanie członków Zarządu, sponsorów, rodziców, sympatyków klubu, mediów i zawodników daje wymierne efekty. Rok 2018 był jednym z najlepszych pod względem sportowym w historii klubu. Zawodnicy KS STAL LA zdobyli aż 5 medali w Mistrzostwach Polski, a ponadto dziewczęta będące naszymi zawodniczkami w reprezentacji ZS Sióstr Salezjanek wywalczyły Mistrzostwo Polski w Czwórboju. Ponad dwudziestu lekkoatletów klubu uczestniczyło w finałach mistrzostw kraju zdobywając aż 96,88 punktów w ogólnopolskim współzawodnictwie dzieci i młodzieży.

                Prawdziwym hitem tegorocznego sezonu był udział naszych zawodników w Mistrzostwach Polski Sztafet w Suwałkach. Imprezę tę rozegrano po raz pierwszy w historii polskiej lekkiej atletyki. Dotychczas biegi sztafetowe były integralną częścią mistrzostw kraju w poszczególnych kategoriach wiekowych. W Suwałkach zespoły sztafetowe prowadzone przez Michała Walczaka okazały się rewelacją zdobywając 3 medale oraz zajmując dodatkowo 6 i 7 miejsce. Mistrzostwo Polski w sztafecie 4×100 m. juniorów U-20 z nowym rekordem Ostrowa – 42,36 s. wywalczyli: Bartosz Losy, Tomasz Wykrota, Michał Tuczyński i Tomasz Jankowski. Niemalże w tym samym składzie, gdzie tylko Michała Tuczyńskiego zastąpił Michał Kalina sztafeta 4×400 m. po dramatycznym biegu, prowadząc przez niemal cały dystans, zajęła II miejsce z rezultatem – 3.21,04 s. Trzeci medal – brązowy – wywalczyli młodzicy KS STAL LA w sztafecie 4×100 m. (Damian Drozdowski, Jakub Tuczyński, Jakub Robotnikowski i Jakub Szymczak. Ponadto druga sztafeta juniorów 4×400 m. (Michał Tuczyński, Robert Kulesza, Przemysław Rychter i Dawid Borowski) uplasowała się na VII pozycji, a zespół „mieszany” 4×600 m. ukończył zawody na VI miejscu (Paulina Szczepaniak, Damian Drozdowski, Kacper Adamczak i Nadia Błaszczyk).

Mistrzem Polski w skoku w dal został Maciej Sokołowski – trener Michał Walczak, który podczas Halowych Mistrzostw Polski U18 w Toruniu – w ostatniej kolejce skoków – uzyskał 6,72 m. pieczętując swoje zwycięstwo. W sezonie letnim, skutkiem długotrwałej kontuzji, Maciej awansował do mistrzostw kraju uzyskując minimum w jedynym mityngu, w którym wystartował. Podczas Mistrzostw Polski U18 w Chorzowie, na skutek zaległości treningowych, nasz reprezentant miał poważne problemy z rozbiegiem. Jednak w finale zarysowała się szansa na wysokie miejsce, pod warunkiem precyzyjnego odbicia się z belki. Skoki Macieja były wykonywane sprzed belki lub były „spalone. W efekcie uplasował się na VI m. z wynikiem 6,65 m. W ostatniej kolejce poszybował daleko… ale minimalnie „spalił”. Medal był bardzo blisko…

                Można powiedzieć, iż niemal identyczny scenariusz dotyczył Natalii Benedykcińskiej – trener Marek Walczak. Natalia była prawdziwą sensacją Halowych Mistrzostw Polski U20. Na imprezę zakwalifikowała się z VIII wynikiem, lecz w Toruniu skakała fantastycznie. W przedostatniej kolejce uzyskała  5,87 m. wychodząc na prowadzenie. Jednak odpowiedź Adrianny Sułek – reprezentantki Polski – w ostatniej kolejce (5,95 m.) pozbawiła Natalię „złota”. Jednak srebrny medal jest z pewnością wielkim osiągnięciem zawodniczki z Ostrowa. Latem Natalia do mistrzostw była świetnie przygotowana. W eliminacjach uzyskała 5,91 m. kwalifikując się z pierwszego miejsca do finału. A w finale… po dwóch pierwszych „spalonych” skokach wkradła się nerwowość. Natalia, co prawda, zaliczyła skok ostatniej szansy i z wynikiem 5,73 m. uplasowała się na VIII pozycji. Jednak w skokach „spalonych” było bardzo daleko, było „medalowo”… Warto dodać, iż Natalia jest tegoroczną beneficjentką Sportowej Akademii Veolia – fundacji stworzonej dla promowania największych młodych talentów sportowych w kraju.

Julka Dutkiewicz powróciła! – tak można ocenić występ naszej pięciokrotnej medalistki mistrzostw Polski w skoku wzwyż. Po dwóch latach olbrzymich problemów zdrowotnych i niesłychanej determinacji w dążeniu do powrotu na sportowe wyżyny – wywalczyła IV miejsce w skoku wzwyż podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski U23 z rezultatem – 1,74 m. Julka dokonała jeszcze jednego wielkiego wyczynu – jako pierwsza ZAWODNICZKA w Ostrowie Wielkopolskim wydała napisaną przez siebie książkę pt. „Droga Wojownika”. Wydaniu jej towarzyszyły występy w różnych mediach o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim w tym między innymi w TVN (“Pytanie na śniadanie”) i TVP1 –  (telewizja śniadaniowa) i oczywiście w telewizji PROART. Warto dodać, iż Julia współpracuje ze wspomnianą już Sportową Akademią VEOLIA. Podczas Gali Podsumowującej VIII edycję dostąpiła zaszczytu wygłoszenia wykładu dla trenerów, nauczycieli i sportowców obok tak znanych postaci jak Tomasz Majewski (między innymi – złoty medalista Olimpiady w pchnięciu kulą) oraz Dawid Piątkowski – autor kilkunastu książek na temat motywacji.  

                Zaledwie jednego centymetra do medalu zabrakło do medalu Jakubowi Robotnikowskiemu, który podczas Mistrzostw Polski Młodzików U16 uplasował się na IV miejscu skacząc w dal na odległość – 6,19 m. Jakub zadebiutował w mistrzostwach kraju i jeszcze w przyszłym roku wystartuje w tej samej kategorii wiekowej. To jest chłopak, którego stać na bardzo wiele…

                Dziewczęta z ZS Sióstr Salezjanek – wychowanki trenera Michała Walczaka zdobyły po raz pierwszy  w historii Ostrowa Wielkopolskiego – Drużynowe Mistrzostwo Polski w Czwórboju, będąc rewelacją tych mistrzostw. Wystąpiły w składzie: Inga Kanicka, Dagmara Adamcio, Lena Dąbrówka, Lena Kanicka, Oliwia Płonka i Gabrysia Cicharzewska.

                W tej samej kategorii wiekowej – U14 – Emilia Twardowska  zwyciężyła w Ogólnopolskim Finale LDK (Lekkoatletyka Dla Każdego) ze świetnym wynikiem 1,60 m., Dominika Rataj uplasowała się na II miejscu w rzucie palantówką – 55,00 m. a Dagmara Adamcio zajęła III m. z wynikiem 5,08 m. w skoku w dal.

                 Inga Kanicka z wynikiem w skoku w dal – 5,60 m., Emilia Twardowska z wynikiem w skoku wzwyż – 1,60 m. zajmują pierwsze miejsca na ogólnopolskich listach rankingowych PZLA w kategorii U14. Na tej samej liście Dominika Rataj plasuje się na II miejscu w rzucie piłeczką palantową – 55,00 m.

                W czołowej ósemce podczas mistrzostw kraju uplasował się również indywidualnie Patryk Wykrota (złoty medalista w sztafecie 4×100 m. i srebrny medalista na 4×400 m.). Patryk zajął w biegu na 200 m. – wysokie VI miejsce podczas Mistrzostwach Polski U20 we Włocławku z wynikiem 21,76 s. Ten sam zawodnik uplasował się na VIII m. podczas Halowych Mistrzostw Polski  w Toruniu.

Inny uczestnik „złotej” sztafety – Michał Tuczyński w Halowych Mistrzostwach Polski uplasował się w biegu na 60 m. na X miejscu z wynikiem 7,05 s., a latem we Włocławku w biegu na 100 m. zajął XX miejsce z wynikiem 11,10 s. Rodzeństwo Ola i Bartek Losy w tym sezonie największe sukcesy indywidualne odnieśli w biegu na 400 m. przez płotki – oboje zajmując w mistrzostwach kraju XI pozycje. Ola Losy – XI miejsce zajęła podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Chorzowie – 65,56 s., a Bartek Losy podczas Mistrzostw Polski U20 z wynikiem 56,85 s. Bartek podczas Halowych MP U20 w biegu na 400 m. zajął XIII m. – 51,08 s. Podczas tych samych halowych mistrzostw kraju Tomasz Jankowski w biegu na 200 m. zajął XIII m, a latem na tym samym dystansie uplasował się na XIX pozycji. Świetnie podczas całego sezonu spisywał się Kacper Adamczak, który w Międzywojewódzkich Mistrzostwach U16 w Poznaniu zajął II miejsce w biegu na 2000 m. z wynikiem – 6.02,56 s. Również w Międzywojewódzkich Mistrzostwach U16, ale w biegach przełajowych w Białogardzie uplasował się na III m. W Mistrzostwach Polski U16 w Bełchatowie trochę źle taktycznie rozegrał bieg i w ostateczności zajął XV miejsce w biegu na 2000 m. W Międzywojewódzkich Mistrzostwach U16 Damian Drozdowski po wyrównanym finiszu zajął III miejsce. Tylko kilku setnych sekundy zabrakło mu do uzyskania awansu do mistrzostw kraju U16. We wspomnianych już wcześniej Międzywojewódzkich Mistrzostwach U16 brązowy medal zdobyła również sztafeta chłopców 4×100 m. Podczas Halowych MP U20 Julia Grzegorowska uplasowała się na XVII m. w skoku w dal.

                Oprócz sukcesów na arenach ogólnopolskich i międzywojewódzkich lekkoatleci Stali przywozili sporo medali z finałów wojewódzkich. Od wielu lat prawdziwą „perełką” w działalności Stali są Czwartki Lekkoatletyczne. W bieżącym roku w Ostrowie Wlkp. w tej imprezie wzięło udział kilkaset dziewcząt i chłopców z klas I-VI szkół podstawowych, a nawet liczna rzesza przedszkolaków. Najlepsi z nich wzięli udział w Finale Wojewódzkim Czwartków, skąd przywieźli 18 medali, w tym 9 złotych. Nasza ekipa zdecydowanie zwyciężyła w Poznaniu w punktacji medalowej. Wcześniej wspominałem o Międzywojewódzkich Mistrzostwach U16 – tutaj nasi zawodnicy zdobyli 5 medali. W Halowych Mistrzostwach Wielkopolski U16 zdobyliśmy 9 medali w tym dwa złote: Kacpra Adamczaka i Damiana Drozdowskiego. W letnich mistrzostwach województwa w tej samej kategorii – 6 medali w tym jeden złoty – Kacpra Adamczaka. W Halowych Mistrzostwach Wielkopolski U18 i U20 ostrowscy lekkoatleci wywalczyli 10 medali w tym 5 złotych: Natalia Benedykcińska, Michał Tuczyński, Dawid Borowski, Maciej Sokołowski, Robert Kulesza. Latem w tych samych kategoriach wiekowych zdobyliśmy 11 medali w tym 3 złote: sztafeta chłopców 4×100 m., Natalia Benedykcińska i Maciej Sokołowski. W samych tylko mistrzostwach międzywojewódzkich i wojewódzkich ostrowscy lekkoatleci zdobyli ponad 50 medali w tym 20 złotych. Do tego można dodać liczne medale naszych reprezentantów startujących w mistrzostwach Wielkopolski LZS, z których to STAL LA wróciła z 24 medalami, co daje ogólną liczbę prawie 80 medali we wszystkich imprezach mistrzowskich od mistrzostw województwa po mistrzostwa kraju. Można do tych osiągnięć dodać jeszcze również dwa sukcesy drużynowe – zwycięstwo naszej ekipy w Wielomeczu  Miast, który odbył się pod koniec listopada w Kaliszu oraz zajęcie II miejsca w Wielkopolskiej Lidze Młodzików.

                Uroczyste podsumowanie sezonu odbyło się 7 grudnia w restauracji „Raszkowianka” . Była to wspaniała GALA z udziałem zawodników, trenerów, członków Zarządu, sponsorów, rodziców i sympatyków klubu. Przedstawiono na niej największe osiągnięcia klubu w sferze sportowej oraz organizacyjnej. Wręczono statuetki i upominki wyróżniającym się zawodnikom i sponsorom. Z kolei zawodnicy przygotowali upominki dla trenerów i członków Zarządu. Był to z ich strony bardzo miły gest. Podczas uroczystości miały miejsce jeszcze inne bardzo istotne wydarzenia: przy brawach na stojąco podziękowano najwybitniejszej lekkoatletce w historii klubu – Ewie Rosiak za wspaniałe osiągnięcia i fantastyczna postawę, mogąca być wzorem do naśladowania dla pozostałych zawodników. Wzruszenia nie kryła Ewa i jej trener – Marek Walczak, z którym stworzyli Mistrzowski Team wspierający się nie tylko na arenach sportowych. Ewa zdobyła w swojej 10-letniej karierze 8 medali mistrzostw Polski, w tym aż 5 w kategorii seniora. Drugim niezwykły wydarzeniem była prezentacja książki napisanej i wydanej przez Julkę Dutkiewicz pt. „Droga Wojownika” – pozycji, którą powinien szczególnie młody zawodnik mieć w swojej biblioteczce i… korzystać z niej. Następnie prezes – Marcin Grzegorowski przedstawił dokonania organizacyjne klubu oraz koncepcje jego rozwoju.  Było to pierwszy rok działalności samodzielnego klubu, w początkowym okresie z prezesem Katarzyną Walczak, a od marca br. – Marcinem Grzegorowskim. Prezes wśród najważniejszych dokonań organizacyjnych wymienił – rejestrację Klubu w KRS, powołanie grup LDK (Lekkoatletyka Dla Każdego), stworzenie pakietów promocyjnych dla sponsorów, uruchomienie własnej strony internetowej i… stworzenie koncepcji modernizacji stadionu lekkoatletycznego.  Dzięki sukcesom sportowym i akcji promocyjnych NASZ KLUB stał się jeszcze bardziej zauważalny na arenach ogólnopolskich i z pewnością dla Władz Miasta i Kibiców stał się ważnym PODMIOTEM ostrowskiego sportu. Szczegółowo koncepcję modernizacji stadionu przedstawił Marek Nadachowski, w którego pracowni architektonicznej powstał projekt wraz z wizualizacją przyszłego obiektu przy ul. Kusocińskiego. Trzeba tutaj podkreślić, iż istnieje wielka szansa na pozyskanie aż 40% dotacji ze środków Ministerstwa Sportu na realizacje tego projektu, którego ogólna wycena szacowana jest na 5 mln złotych. Urząd Miejski musiałby dołożyć zaledwie 3 mln złotych. Szkoda byłoby nie wykorzystać takiej szansy, kiedy są do pozyskania tak duże środki zewnętrzne. Obiekt wówczas otrzymałby certyfikat i można byłoby na nim rozgrywać zawody ogólnopolskie, a wyniki zaliczałyby się do tabel ogólnopolskich.

                 W przygotowanie Gali mocno zaangażowali się oprócz prezesa – Marcina Grzegorowskiego, wiceprezes -Tomasz Dąbrówka, pełnomocnik ds. marketingu i promocji – Wojciech Kryjom i gospodarze imprezy – Państwo Drozdowscy. Oczywiście wielkie podziękowania należą się również licznym sponsorom, którzy wsparli tę imprezę.

                Podsumowując – był to znakomity pod względem sportowym i organizacyjnym rok KS STAL LA. Mamy nadzieję, że znajdą się ludzie dobrej woli, odważnie patrzący w przyszłość, którzy przekują marzenia wizjonerów lekkiej atletyki w konkretne działania, dostrzegą z jednej strony służebną (bo niezbędną) rolę w stosunku do innych dyscyplin sportu – KRÓLOWEJ SPORTU, a jednocześnie wykorzystają olbrzymi potencjał drzemiący w dzieciach, młodzieży i pasjonatach tej dyscypliny sportu.

Close Menu